Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Citat din: Cris din Noiembrie 15, 2014, 10:43:33 PM
religia are si ea rolul ei dar nu cred ca e bine sa fie materie obligatorie in scoala

Nu are ce cauta religia in scoala.

Daca parinti sant atei si vor ca odrazla lor sa aibe aceiasi convingere ca ei?
Unde mai este libertatea religioasa.

Biblia spune ; Deuteronom 6:6-7. “Poruncile acestea, pe care ţi le dau astăzi să le ai în inima ta. Să le întipăreşti în mintea copiilor tăi şi să vorbeşti de ele când vei fi acasă, când vei pleca în călătorie, când te vei culca şi când te vei scula.”

Cea mai buna educatie religioasa o da parintele copilului sau .

Identitatea nationala prin religie.
Atunci cand nu v-om mai fi aratati cu degetul de catre francezi,olandezi si altii ca furaciosi,violatori ,cersetori si altele atunci poti sa te identifici ca popor religios.
Pana atunci mai e cale lunga ,ce pot spune eu acuma este ca, capi biserici ortodoxe pentru 30 de arginti fac politica in biserica.
Isus nu a fost PSD-ist ,Dumnezeu spune;Omule i-ti pun in fata binele si raul alege binele ca sa traiesti.

Asa puteau sa spuna si preoti,alegeti oameni buni ce credeti ca este bine.




bismark

   Nu exista padure fara uscaturi si tagma preoteasca nu mai este ce a fost o data cu frica lui Dumnezeu, azi vezi preoti afaceristi, homosexuali,pedofili si mai rau hoti, hapsini dupa avere.Dar cei mai multi sint ceea ce trebuie sa fie.Cu respect si cu frica de Dumnezeu. ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Kov iulian

Citat din: bismark din Noiembrie 16, 2014, 02:52:54 PM
   Nu exista padure fara uscaturi si tagma preoteasca nu mai este ce a fost o data cu frica lui Dumnezeu, azi vezi preoti afaceristi, homosexuali,pedofili si mai rau hoti, hapsini dupa avere.Dar cei mai multi sint ceea ce trebuie sa fie.Cu respect si cu frica de Dumnezeu. ^:)^

Populatia indigena din australia are un obicei vechi de sute sau mii de ani.
Dau foc intentionat vegetatiei uscate, toti boscheti uscati, apoi in urma acestor focuri iarba si plantele fragede incep sa rasara.
Acele plante fragede nu mai sunt umbrite de toti boschetii si cresc in voie.

La noi sunt tinuti de prasila spinii si boschetii si se sacrifica iarba frageda.

http://youtu.be/AXG_2JSW0FA

oroles

Iuliane, mai da-i in masa de aborigeni ca ceea ce fac ei e o crima. Arderea vegetatiei, fie ea si controlata este o mare prostie. S-ar duce dracului orice urma de diversitate. Nu stiu daca e bine sa duci albinele acolo dupa ce au dat astia foc deoarece nu mai raman decat plantele care pot regenera din radacini. Ard semintele si pocnesc ca popcornul. Iti spune unul care a vazut aceasta practica pe miristile de la bunicii mei. Sute de hectare erau incendiate pentru a curata miristile dupa trierat. Era prapad in urma. Vedeai fugind de la ciocarlii, iepuri, caprioare, vulpi cu pui in gura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din Noiembrie 16, 2014, 06:48:50 PM
Iuliane, mai da-i in masa de aborigeni ca ceea ce fac ei e o crima. Arderea vegetatiei, fie ea si controlata este o mare prostie. S-ar duce dracului orice urma de diversitate. Nu stiu daca e bine sa duci albinele acolo dupa ce au dat astia foc deoarece nu mai raman decat plantele care pot regenera din radacini. Ard semintele si pocnesc ca popcornul. Iti spune unul care a vazut aceasta practica pe miristile de la bunicii mei. Sute de hectare erau incendiate pentru a curata miristile dupa trierat. Era prapad in urma. Vedeai fugind de la ciocarlii, iepuri, caprioare, vulpi cu pui in gura.

Am vorbit la figurat

Bătrânul

Cine nu voteaza , SA NU_I AJUNGA MINA PINA LA FUND !

ionel07196555

Citat din: bismark din Noiembrie 16, 2014, 02:52:54 PM
.Dar cei mai multi sint ceea ce trebuie sa fie.Cu respect si cu frica de Dumnezeu. ^:)^
POVESTEA  E LUNGA .
in 25 de ani am fost in multe biserici din multe zone din tara in mod deosebit in SUD SI SUD ESTU tari .
NU am fost in maramures si nordu moldovei decit in vizita la minastiri si pot spune ca
foarte putin sint preoti care se vede ca au vocatie si nu servesc BISERICA doar pentru a avea un salariu si un servici,PUTINI foarte putini.
Si la celelalte culte si confesiuni situatia e la fel.

nickialomita

Depinde ce cauti . Procentul "uscaturilor" e mai mic decat al celor care sunt asa cum trebuie. Avem destule repere morale si religioase .
Statul prin sistemul de invataman e obligat sa-mi asigure , daca eu vreau , educatie religioasa pentru copilul meu.
Tavalugul comunismului a lasat urme adanci in multi dintre romani din cate vad. Ateismul a fost religia comunismului,"omul nou" .
Acest regim a trecut , puteti  sa incercati sa cautati linistea sufletului in valorile religioase indiferent de confesiune.
Succes!

Kov iulian

Nu puteti pierde discutiile de pe antena 3.

Sunt minunate   =)) =)) =)) =)) =)) =))

oroles

Nu le pierd. Nu m-am mai uitat la Antena 3 de cand l-au pus pe Ponta premier.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Mandru ca sunt basist ! Un fleac , iar i-am ciuruit !

ciucur

Bunul simt si solidaritatea au invins!
Azi am avut in fata unul din putinele momente cand 'mamaliga explodeaza'.
Sper ca generatia ce vine cu forta din spate nu va abandona la urmatoarele incercari de a murdari democratia si va tine steagul sus.
Cei care se cred castigatori avand in subconstient intentii murdare sa se teama.
Vor fi vanati indiferent ce trecut au. Anii petrecuti de romani in pribegie prin Europa au lasat urme.
Indiferent daca cel declarat castigator va trece sau nu 'testul' de incompatibilitate, s-a facut un mare pas inainte.
Imi doresc doar ca oamenii precum Melescanu, Tariceanu sau Vadim Tudor sa dispara din peisajul politic. Pentru totdeauna. Sunt traseisti politici si nu au coloana vertebrala. Il stimez pe Ponta pentru ca a avut taria sa dea acea declaratie prin care se declara invins.
Sa dea Dumnezeu sa ne fie bine tuturor romanilor indiferent de culoarea politica!


Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tassevasi

  Fara  comentarii.   





bucovineanu

Nici o instanta din Romania nu va avea curajul sa dea o sentinta de incompatibilitate impotriva unui presedinte ales cu atatea voturi. Cu 10 ani in urma cineva avea un proces pentru fapte infinit mai grave care a fost amanat. Va dati seama ce ar fi in strada daca Iohanis ar fi declarat incompatibil?

MirceaCalin

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 17, 2014, 12:30:12 AM
Mandru ca sunt basist ! Un fleac , iar i-am ciuruit !
Hmm...
Nu cred că "băsismul" l-a "ciuruit" pe Ponta !!!
Mai degrabă a prevalat BUNUL SIMŢ în faţa MÂRLĂNISMULUI.
 

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 17, 2014, 01:03:11 AM
Nici o instanta din Romania nu va avea curajul sa dea o sentinta de incompatibilitate impotriva unui presedinte ales cu atatea voturi. Cu 10 ani in urma cineva avea un proces pentru fapte infinit mai grave care a fost amanat. Va dati seama ce ar fi in strada daca Iohanis ar fi declarat incompatibil?
Din păcate, uneori suntem ţara tuturor posibilităţilor...