Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Citat din: Alutus din Noiembrie 13, 2014, 12:20:16 PMNeamtul Klaus, corespunde intocmai portretului robot de-l facusi mai la deal, cu referire la cel mai bun oltean.
Traducere: Il consider pe Klaus, un foarte bun roman. Voi nu stiti de gluma ? Bai sasilor!
Sa nu uiti Darie!

Alutus

 Am bucuria, că un brav barbat a dat cu parul peste mana hrapareata a  popilor de la toate nivelele, pripasiti prin toate scolile romanesti, sub forma asa zisilor profesori de religie, teroristi si impostori cu sutana. Aproape ca la lasa pe putori si ipocriti, fara painea dulce a nemuncii. Absolventi ai unor facultati de teologie, care scot anual mii de popi voinici, de rup ursul in maini si care in loc sa munceasca cinstit, cer parohii, biserici noi si posturi de "profesor". Pentru ei si pentru prezbitera. Si in plus au si o asa zisa dubla specializare, pe post de parasuta de urgenta, in dauna adevaratilor profesori. O rusine!
Sa nu uiti Darie!

pistol28

Salariul Patriarhului Daniel va fi de aproape 8.000 de lei


http://www.mediafax.ro/social/salariul-patriarhului-daniel-va-fi-de-aproape-8-000-de-lei-


Şapte angajaţi din Palatul Victoria iau, lunar, salarii sau indemnizaţii mai mari decât şefului Guvernului, care câştigă 6.148 de lei. Cel mai bine plătit din întregul guvern este fostul procuror general al României, Ilie Botoş,



Legea 142/1999

Anexa 1A - FUNCTIILE SI COEFICIENTII DE MULTIPLICARE pentru stabilirea indemnizatiilor personalului din conducerea cultelor religioase si ale unitatilor de cult recunoscute in Romania, asimilate functiilor de demnitate publica

[extras]

Nr crt/Functia/nr maxim posturi/Coeficient multiplicare
1. Patriarh / 1 / 20,300
2. Mitropolit, arhiepiscop, sef rabin, muftiu, episcop-sef de cult / 22 / 17,600
3. Episcop, presedinte uniune, prim-delegat, episcop vicar patriarhal / 29 / 15,400
4. Episcop vicar, episcop coajutor, episcop auxiliar, arhiereu-vicar / 21 / 13,000



ANEXA Nr. 1B - FUNCTIILE SI COEFICIENTII DE MULTIPLICARE pentru stabilirea salariilor de baza ale personalului din conducerea cultelor religioase si ale unitatilor de cult recunoscute in Romania

[extras]

Nr crt/Functia/nr maxim posturi/Coeficient multiplicare
1. Vicepresedinte uniune, delegat, vicar independent, vicar administrativ patriarhal, vicar general, secretar general, consilier patriarhal / 37 / 6,000
2. Secretar patriarhal, inspector general bisericesc, vicar administrativ eparhial / 28 / 5,200
3. Consilier eparhial, secretar eparhial, inspector eparhial, exarh, protopop secretar la Cancelaria Sfantului Sinod / 531 / 3,600
4. Staret, superioara, egumen / 365 / 2,700



ANEXA Nr. 2 - PERSONALUL CLERICAL angajat in unitatile care apartin cultelor religioase recunoscute din Romania

[extras]

Nr crt/Functia/nr maxim posturi/Coeficient multiplicare minim/Coeficient multiplicare minim Preot, diacon, pastor, vestitor, imam

1. Cu studii superioare: / 9.887
•gradul I / 1.495 / 1,755 / 2,310
•gradul II / 3.845 / 1,470 / 1,950
•definitiv / 2.096 / 1,370 / 1,855
•debutant / 2.451 / 1,350 / -

2. Cu studii medii: / 3.603
•gradul I / 295 / 1,370 / 1,855
•gradul II / 762 / 1,275 / 1,635
•definitiv / 1.435 / 1,260 / 1,540
•debutant / 1.111 / 1,250 / -
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bio

Citat din: Alutus din Noiembrie 15, 2014, 03:33:20 PM
Am bucuria, că un brav barbat a dat cu parul peste mana hrapareata a  popilor de la toate nivelele, pripasiti prin toate scolile romanesti, sub forma asa zisilor profesori de religie, teroristi si impostori cu sutana.

..poate o fi buna "religia" in scoli, dar nu sunt de acord cum se practica in mod actual.

Nu cred ca este normal ca unui copil de 6-7 anisori sa i se "bage in cap" ca Dumnezeu a facut lumea, plus alte super-puteri ale tatalui ceresc  ... cred ca intii copilul sa invete adevarul stiintific apoi adevarul teologic .




oroles

Citat din: bio din Noiembrie 15, 2014, 08:36:42 PM
Citat din: Alutus din Noiembrie 15, 2014, 03:33:20 PM
Am bucuria, că un brav barbat a dat cu parul peste mana hrapareata a  popilor de la toate nivelele, pripasiti prin toate scolile romanesti, sub forma asa zisilor profesori de religie, teroristi si impostori cu sutana.

cred ca intii copilul sa invete adevarul stiintific apoi adevarul teologic .
Ambele sunt "adevaruri"... De exemplu evolutionismul si creationismul se suprapun. Biblia in Geneza spune ca Dumnezeu a creat mai intai cerul si pamantul si apoi, plantele, pestii, pasarile... si la urma omul. Acelasi lucru il spun si evolutionistii. Omul este ultimul pe scara evolutiei. Acum 8000 de ani daca spuneai unuia de evolutie si nu ii vorbeai in "povesti" puteai si sa mori. De aceea s-a creat sub aceasta forma povestea Genezei. Pentru mine e absolut fascinanta aceasta asemanare.

Religia in scoli era foarte buna din 2 motive:
- are rolul de a crea la copii o morala pozitiva din punct de vedere social. Eu unul, daca as avea, mi-as da copilul la ora de religie, chiar daca ii pune 4 profesoara.
- ii dezvolta partea spirituala a copilului. Omul nu este numai fiinta sociala ci si spirituala. Se vorbeste chiar despre inteligenta spirituala. A aparut si o stiinta noua: noologie = stiinta sufletului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Eu am facut scoala generala pe vremea lui Ceausescu si nici nu se punea problema religiei in scoli. Religie am invatat mergand cu bunica de mana, la biserica, iar la scoala invatam ceea ce trebuie sa invete orice copil: matematica, gramatica, literatura, biologie, geografie...
Ma bucur enorm ca nu mai este obligatorie religia in scoli. De ce sa imi indobitoceasca copilul de mic, atunci cand nu poate discerne? Ca sa devina mai usor sclavul si masa de manevra a Prea-Fericitului, Prea-Luminatului, Prea-Inaltului, Prea-Nesatulului Patriarh?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio



Citat din: oroles din Noiembrie 15, 2014, 08:56:41 PM
....
Religia in scoli era foarte buna din 2 motive:
- are rolul de a crea la copii o morala pozitiva din punct de vedere social. Eu unul, daca as avea, mi-as da copilul la ora de religie, chiar daca ii pune 4 profesoara.
- ii dezvolta partea spirituala a copilului. Omul nu este numai fiinta sociala ci si spirituala. Se vorbeste chiar despre inteligenta spirituala. A aparut si o stiinta noua: noologie = stiinta sufletului.


Oroles, tu stii ce invata copii la religie..??.... O sa i-ti schimbi parerea cind o sa ai copil si o sa il vezi ca in fiecare saptamina p**a bleaga ala, care ii este profesor de religie, il pune sa invete cite o rugaciune ... care ii indobitoceshte sa nu ghindeasca "ce ?" si "de ce ?" ca ar fi "pacat" .


bismark

   La noi la scoala religia este predata de preotul satului si nu este obligatoriu sa participe toti copii.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Partial va dau dreptate. Cand eram prin clasa a VII-a aveam un profesor de religie un preot raspopit. Fusese preot in Budesti, jud. Calarasi. L-au dat astia afara deoarece iubea si alte femei decat pe sotia lui. La un moment dat ne spune ca nu este bine sa avem averi, aur si alte bogatii si ca averea folosita doar intr-un anumit mod ne aduce "mantuirea". A urmat intrebarea lui "In ce mod?" Au incercat colegii de clasa sa dea mai multe explicatii, gen "miluirea saracilor" si alte astfel de raspunsuri. Niciunul nu il multumea pe deplin. Cand am vazut ca omul nu e multumit am zis si eu "Folosirea averii pentru ridicarea de biserici si donatii catre acestea" si mai ca i-am provocat un orgasm. In consecinta cred ca bisericile sunt niste veritabile afaceri. Dar sa nu ii dam apa la moara lui Marian...

Apropo de prima rugaciune, am invatat-o cand aveam cca 4-5 ani. M-a invatat bunica mea. E celebra "Ingerasul". Nu sunt ateu, dar cine sunt eu sa ii judec pe preoti?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cris

CitatDragii mei, noaptea e un sfetnic bun.
Pentru tot ce nu a fost tocmai in regula azi , cu calm , noaptea o sa le gasesca rezolvare.
Insa sa nu uitati : Sa nu cada inserarea peste supararea voastra..... Iertati , Iubiti, Zambiti si va Rugati.
Noapte buna....!

Doamne, miluieste pe cei ce ma urasc, se sfadesc cu mine si ma ocarasc, asemenea si pe cei ce ma graiesc de rau, ca nu cumva vreunul din ei sa patimeasca ceva rau pentru mine, necuratul, nici in veacul de acum, nici in cel ce va sa fie. Ci-i sfinteste pe dansii cu mila Ta, si-i acopera de bunatatea Ta, Preabunule Stapane. Amin.

Manastirea Prislop

fiecare trebuie sa aiba niste repere in viata

"Doamne, miluieste pe cei ce ma urasc, se sfadesc cu mine si ma ocarasc" sa nu cumva sa fiu nevoit sa ma ocup eu de ei  :P interesant concept
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

nickialomita

Ii inteleg pe cei care nu vor se se mai predea religia in scoala , insa este obsolut necesar si obligatoriu ca pentru cei care vor se se asigure toate mijloacele necesare .
Religia  inseamna identitate nationala. Valorile morale predate la orele de religie sunt binevenite pentru orice copil.

Cris

religia are si ea rolul ei dar nu cred ca e bine sa fie materie obligatorie in scoala
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

Aurel

   A minti nu e un lucru bun in sine, uneori toti o facem si de multe ori ne scoate sau ne incurca mai mult.E la apreciera fiecaruia daca o face sau nu.Asa si cu religia trebue lasata la aprecierea fiecaruia.Parerea mea e ca religia va dainui cat lumea si pamantul oricat s-ar impotrivi unii.Printre cei ce au obiectii ma nunmar si eu mai ales in ce priveste comportamentul preainaltelor fete bisericesti.
  P.s.Analogia nu a fost intamplatoare.E parerea mea si totusi, nu de putine ori am spus Doamne ajuta-ma sau Doamne iarta-ma!

Cristel

Citat din: nickialomita din Noiembrie 15, 2014, 10:39:56 PM
Ii inteleg pe cei care nu vor se se mai predea religia in scoala , insa este obsolut necesar si obligatoriu ca pentru cei care vor se se asigure toate mijloacele necesare .
Religia  inseamna identitate nationala. Valorile morale predate la orele de religie sunt binevenite pentru orice copil.
Identitate nationala prin religie? E absurd. Credinta este poate baza noastra, dar nu religia, asa cum este ea prezenta acum. E cea mai mare gresala sa predai religia unor copii care habar nu au de principiile de baza si invata despre "rau" sau "pacat".
"insa este obsolut necesar si obligatoriu ca pentru cei care vor se se asigure toate mijloacele necesare " Ce ai vrut sa spui cu asta ca eu nu te-am inteles? poti fi te rog putin mai explicit?
Biserica la ora actuala e plina de greseli cumplite, au dat de ban si fac din asta noul Dumnezeu. Preotii nu mai sunt preoti cu har ci fac din asta o profesie, cum e cea de slujbas la stat. Ridicam o catedrala de 400 milioane de euro, ma rog, ca e a mantuirii neamului, desi era mai bine ca banii sa-i fi investit in 2000 de scoli, spitale, azile, orfelinate. Nu credeti? Sau sa fi investit in aducerea Basarabiei acasa, la sanul mamei...
A face din religie o materie inseamna sa ucizi din fasa credinta unui copil. Daca el nu va trece peste orele de religie zambind, va ramane cu ura fata de ceea ce i se spune. Daca religia ar fi fost obligatorie pe timpul meu, cred ca as fi fost un mare ateu. Tot ce vine cu forta si fara o explicatie stiintifica tinde sa devina fanatism. Am auzit de curand ca intr-o clasa de a VI a s-au organizat excursii la moastele nu stiu carui sfant iar copii erau tarati pe coate prin clasa ca sa stie cum vor proceda cand vor ajunge la racla cu sfintele moaste...Asa ceva e prea mult! Parca Isus a spus Lasati copii sa vina la mine. Eu m-am dus spre povestile religioase pentru ca imi placeau cum erau povestite de o strabuna, nu pentru ca aveam profesor la clasa. Biserica sa se deschida si sa faca duminici culturale, sa invite copii pentru a le deschide calea, nu sa se amestece cu mundanul.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

Tu vrei preoti cu har, care prin comportament si felul de a predica, sa te atraga de placere. Astia sunt cei care au ca hoby religia (sunt cei care cred), cum avem noi apicultura. Ii gasesti foarte rar, majoritatea sunt prin chilii in manastiri. Restul sunt produsul unor scoli sau au fost trimisi de familie de acasa du-te mama sa te faci popa ca se castiga bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.