Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

Citat din: marian sima din Noiembrie 12, 2014, 06:48:36 PM
Aurel vad ca detesti minciuna si e un lucru bun.

Aseara Ponta a prezentat raportul FMI ca fiind unul pozitiv si favorabil,una dintr-e reporterite acreditata la FMI a prezentat si ea un raport din partea FMI ,raport care era negativ.

Acum cine mintea?

Ponta aseara a aruncat mai multe minciuni ,problema este  ca trebuia sa ai un gram de inteligenta ca sa sesizezi minciunile.

Ponta mizeaza pe prostia celor multii.

Am sesizat.In legatura cu acea reporera pot spune ca a dat o alta intonatie acelui raport. Textul a fost acelas si la unul si la altul ca si continut, cu intonatii diferite tragand fiecare spuza pe oala lui.Nu ma covins nici unul. Din punctul meu de vedere cred ca santem in situatia de a alege  raul cel mai mic.

marian sima

Aurel sa alegem raul cel mai mic,parte proasta este ca raul nu sta pe loc, azi e mic maine e mare.

Aurel

   Ai dreptate, nimic nu sta pe loc.Nici macar acel "BINE" pe care ni la urat odata cineva.

Cris

Citat din: Aurel din Noiembrie 12, 2014, 08:53:21 AM
   Mai laso -ncolo de taxe ca sant si afara de te rupe.  Da, o sa plecam pentru ca am vandut si vindem tot si o sa ramanem cu, curu gol.
nemti vand mai mult ca noi si da pleaca mult mai des decat noi in vacante
nu vand materie prima ci vand produsul inteligentei cetatenilor lor, in schimb noi dupa ce investim o gramada de bani in inteligenta cetatenilor nostri in loc sa le dam sansa sa munceasca pentru noi ii dam gratis strainilor

Citat din: marian sima din Noiembrie 12, 2014, 08:07:35 PM
Aurel sa alegem raul cel mai mic,parte proasta este ca raul nu sta pe loc, azi e mic maine e mare.

ii auzeam pe mai multi ca vor manarhii sau oameni care sa conduca cu mana de fier gen Putin, mi se pare o prostie
societatea civila si in primul rand noi cetateni va trebui sa sanctionam mult mai rapid derapajele conducatorilor nostri,
se spune ca puterea corupe, si ii face pe uni(aproape pe toti) sa isi piarda mintile, haideti sa nu ii mai lasam sa isi bata joc de noi, si sa le taiem craca de sub picioare cand incep sa creada ca tara asta este mosia lor

pana nu vom lua atitudine fata de gastile astea de maidanezi jegosi ce sifoneaza bogatiile acestei tari, si vom continua sa ii votam pe cei care ne mint in fata amagindune cu cate un oscior ca sa prinda ei ciolanul, meritam sa stam la coada europei  :sad:

zicea cineva ca o sa voteze cu cel care o sa il ajute pe el si pe familia lui, dece sa nu votam cu cei ce le lasa sa ne ajutam singuri, cu cei ce respecta mici intreprinzatori, caci ei sunt cei ce vor ridica economia acestei tari,
haideti sa le spunem politicienilor nostri ce vrem, si daca ei nu sunt dispusi sa ne asculte, haideti sa gasim alti politicieni care sa ne reprezinte

haideti sa nu le mai permitem acestor politruci ieftini ce nu ne reprezinta pe noi ci reprezinta interesele unor grupuri meschine sa faca din primarii nostrii niste curve pe centura politici care sar dintr/un par... in altul in functie de cine le flutura bani prin fata (culmea bani nostri, bani pe care ii storc din sudoarea noastra picatura cu picatura, bani pe care nii fura dandule unora dintre noi niste frimituri ca ei sa se poata infrupta din bogatiile acetei tari)

,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

Aurel

#3049
  Subscriu la toate alineatele de mai sus =D> Ce te faci cand se gaseste cate unul care chiar crede ca cei de partea carora este,sant cei mai buni si pe langa asta fac si o propaganda agresiva?

Alutus

Citat din: Cris din Noiembrie 12, 2014, 09:18:53 PM
haideti sa gasim alti politicieni care sa ne reprezinte
Evrika! Asteptam de mult un asemenea indemn, un om hatarat care sa ne lumineze calea. Gata cu ezitarile , cu incertitudinile. Ma pusei pe tren si o taiai pe vale in sus. Ma dusei , ma dusei, pana gasii propunerea lu" matale tomna la Sibiu. Neamtul Klaus, corespunde intocmai portretului robot de-l facusi mai la deal, cu referire la cel mai bun oltean.
Sa nu uiti Darie!

dan sebastian

Sunt oltean si sunt mandru de asta. Sa-ti zic un banc cu olteni. Cand un oltean ajunge in banat sau ardeal intr-o firma in 3 luni ajunge director. Daca nu, e trimis inapoi in oltenia la recalificare.
Si sa nu crezi ca toti oltenii sunt pt. ponta.
Noi respectam mult mai mult ce sunt in stare sa faca nemtii. Faptele conteaza mai mult ca vorbele.
Si pana una alta " Hai Romania !" ca daca pierdem iar calificarea ma uit doar la divizia b. ca restul ne-au confiscat cei de la digi. Dupa ce faci ab . nu mai transmit decat meciuri de dincolo. Divizia A este tabu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Alutus

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 13, 2014, 12:41:33 PM
Sunt oltean si sunt mandru de asta. Sa-ti zic un banc cu olteni. Cand un oltean ajunge in banat sau ardeal intr-o firma in 3 luni ajunge director. Daca nu, e trimis inapoi in oltenia la recalificare.
Si sa nu crezi ca toti oltenii sunt pt. ponta.
Noi respectam mult mai mult ce sunt in stare sa faca nemtii. Faptele conteaza mai mult ca vorbele.
Si pana una alta " Hai Romania !" ca daca pierdem iar calificarea ma uit doar la divizia b. ca restul ne-au confiscat cei de la digi. Dupa ce faci ab . nu mai transmit decat meciuri de dincolo. Divizia A este tabu.
Ce este un roman, ce este un oltean, cine da certificate de pedigree?. Istoria provinciei s-a intersectat cu aceea a Austriei in sec XVIII pt cca 20 de ani si a lasat urme care sunt ignorate voit de catre patachinele isterice si traseiste de la PRM la PSD .* Cauta un interviu cu staretul manastirii Cozia , dat cu cativa ani in urma( 06 - 08) Elogiu! Daca deschizi orice carte de telefon din Oltenia si ai rabdare, la fiecare pagina , vei gasi cel putin un nume german, iar daca suni raspunde un ...oltean. Cine a mancat paine si mamaliga de aici, incepand de la nastere, este Roman. Verde! Astia suntem si sper sa mai fim.
*Cel mai probabil, cele două decenii de ocupaţie austriacă în Oltenia au însemnat mai mult decât un secol de regim fanariot (Select, search/ google) si poate vei fi dezamagit ca nu esti ...arian.
Sa nu uiti Darie!

dan sebastian

Din pacate, ai mei strabuni, din partea barbateasca au venit acum 400 de ani cand s-a construit manastirea Tismana de catre Nicodim. Stra..stra bunicul a venit dinspre Serbia si singurul lucru pastrat a fost numele de familie care se termina in ici. Tot oltean ma simt. In 400 de ani au fost peste 20 de generatii succesive.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Alutus

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 13, 2014, 02:34:14 PM
Din pacate, ai mei strabuni, din partea barbateasca au venit acum 400 de ani cand s-a construit manastirea Tismana de catre Nicodim. Stra..stra bunicul a venit dinspre Serbia si singurul lucru pastrat a fost numele de familie care se termina in ici. Tot oltean ma simt. In 400 de ani au fost peste 20 de generatii succesive.
Care-i pacatul?! Am copilarit pe un maidan in care se aflau: romani din toate zonele, evrei, armeni, turci, sarbi, greci, sasi, unguri, rusi, italieni, francezi si unul Vansaanen( noi ii spuneam vanzan)
Cel mai inflacarat patriot era Vasilica, turcul :uimit: Nu ne-a separat nimic niciodata, in afara de jocurile de fotbal.  Am aflat  tarziu, dupa ce ne-am risipit, ca bunici de-ai lor venisera din toate colturile Europei. Nu ne-am gandit nici odata, ca unii sunt mai romani decat altii, sau ca unii ar avea bube mai multe. In 24 ianuarie, ne strangeam intr-un coltisor , si cantam ore in sir, de speriam cartierul: hai sa dam mana cu mana , cei cu inima romana.
Sa nu uiti Darie!

Cris

Citat din: Alutus din Noiembrie 13, 2014, 12:20:16 PM
Citat din: Cris din Noiembrie 12, 2014, 09:18:53 PM
haideti sa gasim alti politicieni care sa ne reprezinte
Ma dusei , ma dusei, pana gasii propunerea lu" matale tomna la Sibiu. Neamtul Klaus, corespunde intocmai portretului robot de-l facusi mai la deal, cu referire la cel mai bun oltean.
sa inteleg ca esti oltean pentru ca te-ai nascut in oltenia la fel cum si Klaus e ardelean pentru ca s-a nascut in ardeal  :rotfl:
ce e drept conteaza foarte mult mediul in care cresti, dar sa iti faca placere sa fii mintit si sa fi dus cu zaharelul doar pentru ca traiesti intr-o anumita regiune a tari mi se pare hilar
nu stiu sa iti dau procente dar sant destui moldoveni si olteni si in ardeal, dar nu prea am vazut ardeleni sa plece probabil din cauza lui Salajan


Citat din: dan sebastian din Noiembrie 13, 2014, 12:41:33 PM
Sunt oltean si sunt mandru de asta. Sa-ti zic un banc cu olteni. Cand un oltean ajunge in banat sau ardeal intr-o firma in 3 luni ajunge director. Daca nu, e trimis inapoi in oltenia la recalificare.
Si sa nu crezi ca toti oltenii sunt pt. ponta.

prin ardeal bancu e altfel
Cand mergeau in armata oltenii prima oara intrebau unde e magazia cu grade, moldoveni intrebau unde e cazanu cu mancare si ardeleni intrebau "no cand plecam acasa"

fiecare e liber sa voteze cu cine simte ca il reprezinta

pe mine unul nu ma reprezinta un fanfaron fara onoare care incearca sa ma minta in fata chiar daca e oltean, moldovean, ardelean sau ceo mai fi el
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

pharaonu75

Tot aud ca Iohannis nu e roman... dar Hagi este? Halep este? Dar Damian Draghici? Miodrag Belodedici sau Ladislau Boloni or fi romani? Dar Helmuth Duckadam? Henri Coanda? Mina Minovici? Si lista ar putea continua...
Sa le fie rusine celor care spun ca Iohannis nu e roman!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefanm

cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Cristel

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 13, 2014, 12:41:33 PM
Sunt oltean si sunt mandru de asta. Sa-ti zic un banc cu olteni. Cand un oltean ajunge in banat sau ardeal intr-o firma in 3 luni ajunge director. Daca nu, e trimis inapoi in oltenia la recalificare.
Si sa nu crezi ca toti oltenii sunt pt. ponta.
Noi respectam mult mai mult ce sunt in stare sa faca nemtii. Faptele conteaza mai mult ca vorbele.
Si pana una alta " Hai Romania !" ca daca pierdem iar calificarea ma uit doar la divizia b. ca restul ne-au confiscat cei de la digi. Dupa ce faci ab . nu mai transmit decat meciuri de dincolo. Divizia A este tabu.
Eu nu inteleg de unde o scoateti cu Ponta ca e oltean! Are o casa facuta in Gorj dar pe un teren cumparat de la un secretar de al lui de la TSD, 1371 mp, Baia de Fier, cand cineva i-a deschis capul sa faca resedinta pe Gorj, judet de obicei rosu, si sa-i ia locul lui Mischie, ca tot calca el in strachinile PSD. Si cum tanarul Ponta tot isi dorea un ciolan pe vecie, iata ca se facu oltean! Mi-ar fi rusine cu un asa oltean ca el. Minte de ingheata apele.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

Bonus: strabunii sai sunt albanezi, au venit in Romania pe la 1900... MANDRU CA SUNT ROMAN e doar , vorba lui, o lozinca goala... Daca citim poezia dedicata de VC Tudor inainte de primul tur si de urmatorul sarut de Iuda, e evident ca ne edificam despre ce anume vorbim!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)