Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: Aurel din Noiembrie 12, 2014, 08:53:21 AM
   Mai laso -ncolo de taxe ca sant si afara de te rupe.  Da, o sa plecam pentru ca am vandut si vindem tot si o sa ramanem cu, curu gol.

  ce salariu are un profesor afara ????  Profesorul roman plateste taxe pentru 200 euro salariu iar cel de afara pentru 2000 euro salariu.
Afara cand platesti o asigurare medicala stii ca vei avea acces la cea mai inalta tehnologie , la noi esti multumit daca scapi cu viata . mai continuam cu exemplele ???

Cristel

rectific, Hrebengiuc, cercetat penal... Ma rog, urmeaza la cercetari penale tata socru' lu' ala care se vrea presedinte desi are mecla de mongoloid (e turanic prin origine, desi se da cu caramida in piept, "mandri ca suntem romani", el e descendentul unor albanezi veniti prin 1900 in Romania). Mandru ca e ortodox! Mandru ca e roman! Dar el nu e de niciunele! Neamtul e de bun simt si sa nu uitam ca tot un neamt ne-a scos din opinci tara care era inchinata la turci! Carol I a obtinut independenta in 1877, a luat Cadrilaterul in 1912, iar nepotul, Ferdinand, a facut ROMANIA MARE in 1918, zi pe care o sarbatorim ca find ziua noastra nationala! Pungasul asta de Ponta se lauda ca a fost la Cernauti (a fost acum, in campanie electorala, desi e politician in parlament de ani de zile! L-au interesat romanii cernauteni exact acum, ca dorea voturi, desi cred ca a aflat cu stupoare ca ei nu au drept de vot; de ce s-ar fi dus un primar de Sibiu la Cernauti?trebuia sa-l intrebe si Iohanis daca a fost la Moskopole :) )
Sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Alutus

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 12, 2014, 11:04:57 AM
Deci trebuie obligatoriu un nou subiect de rubrica "Romania in normalitate ".
Sa-l deschidem. Dar pana acolo, tot printre gunoaie vom trai.
Sa nu uiti Darie!

dan sebastian

Pe subiectul asta e cam greu de discutat. Fapte bune si dezinteresate mai rar.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Aurel

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 12, 2014, 11:32:32 AM
Citat din: Aurel din Noiembrie 12, 2014, 08:53:21 AM
   Mai laso -ncolo de taxe ca sant si afara de te rupe.  Da, o sa plecam pentru ca am vandut si vindem tot si o sa ramanem cu, curu gol.

  ce salariu are un profesor afara ????  Profesorul roman plateste taxe pentru 200 euro salariu iar cel de afara pentru 2000 euro salariu.
Afara cand platesti o asigurare medicala stii ca vei avea acces la cea mai inalta tehnologie , la noi esti multumit daca scapi cu viata . mai continuam cu exemplele ???
Da , contonuam cu spitale inchise de unii care voiau ca spitalele sa aduca profit, cu salariile profesorilor care s-au dat numai declarativ pana tot unii s-au vazut cu sacii in caruta si daca vrei mai putem continua.

Aurel

Citat din: Eugen B din Noiembrie 12, 2014, 10:46:02 AM
Domnu Aurel, nu conosc legile straine, poate sunteti mai documentat decat mine, dar sa nu uitam ce partid a preluat conducerea tarii din 89 si cum a preluat-o. Cine a distrus industrii si asa mai departe, totusi de 2 ani de cand conduce PSD tara au fost instituite 32 de noi taxe si sa nu ne comparam cu strainatatea ca cei de acolo o duc mai bine decat noi, aici e vorba de Romania in haos politic, nu alta tara. Aici e un site democrat si o tara democrata in care putem sa ne exprimam liberi parerea, eu vreau o schimbare, cine nu vrea asta e.
Domnule Eugen B, am tot  respectul pentru dunmeavoastra!De la inceput vreau sa va precizez ca nu am facut si nu fac politica iar obtiunea mea la vot nu a  fost psd.Dar nu pot sa stau pasiv cand vad atata usurinta in a aborda problemele.Nu va suparati ca va intreb:
  Ati condus vreodata macar o echipa de oameni? Conducerea tarii in 89 trebuia preluata de cineva. Cine a condus in viata lui macar un colectiv de oameni, poate sa-si dea sema ce inseamna  sa conduci o tara, avand in vedere multe aspecte ale vremurilor pe care nu mai stau sa le insir acum.Greseli s-au facut si se vor face idiferent cine va veni la putere.Problema noastra este ca aceste greseli sa nu ne coste prea mult si sa fie cat mai putine.Nu stiu cine va reusi asta pe viitor dar ce a fost am vazut si cand persisti in prostie acceptand raul,e grav.

marian sima

Spitalele pot sa aduca profit,o zi de spitalizare costa cat o zi de cazare la o pensiune montana si conditiile difera muuuult.
Insa cum sa aduca spitalul profit cand e capusat de doctori care opereaza in regim de privat (adica eau bani pe operatia facuta pacientului) si deconteaza operatia in regim de stat.

Doctorul lucreaza in spital la stat si te pune sa faci analize si radiografii la cabinetul sau privat.

La ora actuala e un cancer care degradeaza spitalele din interior,pe o parte doctori imbuibati cu bani si cladiri de spitale si aparatura jalnica.

Asta pentru ca mafia din spitale baga bani la ciorap si bani nu se regasesc in actul medical deoarece sant bani negri.

O justitie care sa pedepseasca aspru faptele abominabile din spitale ar aduce multa lumina.

Asa ca avem nevoie de un legiuitor precum Tepes si nu de cei care propun pedepse mai mici sau chiar legea amnistiei.

Apropo Aurel unde sant manualele elevilor din clasa 1?

Aurel

Citat din: marian sima din Noiembrie 12, 2014, 03:10:27 PM
Spitalele pot sa aduca profit,o zi de spitalizare costa cat o zi de cazare la o pensiune montana si conditiile difera muuuult.
Insa cum sa aduca spitalul profit cand e capusat de doctori care opereaza in regim de privat (adica eau bani pe operatia facuta pacientului) si deconteaza operatia in regim de stat.

Doctorul lucreaza in spital la stat si te pune sa faci analize si radiografii la cabinetul sau privat.

La ora actuala e un cancer care degradeaza spitalele din interior,pe o parte doctori imbuibati cu bani si cladiri de spitale si aparatura jalnica.

Asta pentru ca mafia din spitale baga bani la ciorap si bani nu se regasesc in actul medical deoarece sant bani negri.

O justitie care sa pedepseasca aspru faptele abominabile din spitale ar aduce multa lumina.

Asa ca avem nevoie de un legiuitor precum Tepes si nu de cei care propun pedepse mai mici sau chiar legea amnistiei.

Apropo Aurel unde sant manualele elevilor din clasa 1?
[/quote
    Mariane te salut cu respect. Ai perfecta dreptate si mai sant multe de spus.Ca si tine si multi altii de pe aici, imi doresc ca aceasta tara sa se redreseze.Cum? Nu stiu.Probabil atunci cand marea majoritate dintre noi vom putea discerne faptele bune de hotie,minciuna,demagogie si  interese de grup.Pe mine pana acum cel mai mult m-au mintit pdl-stii.Dar nu ma doare cel mai tare asta cat faptul ca au fost cei mai incapabili si aroganti As vrea si eu o mosie, numai ca eu desi am o suma de bani la CEC (am vrut sa fiu patriot si am depus la banca staului)daca vreau sa o scot e mult mai greu ca atunci cand altii au facut imprumut.Asigurarea la masina am avuto la ASTRA si pentru o aripa imi venea sa renunt la masina pentru ca fondurile mergeau in alta parte.Mai vrei sa-ti mai spun si altele?

marian sima

#3038
Aurel prima data ne-au mintit cu FSN-ul si pe urma au continuat pe rand ,cand unii cand altii.

Atata timp cat pedepsele sant inofensive ,cat nu sant trasi la raspundere toti vor minti.

De acea e bine sa luptam pentru a disparea imunitatile ,legile cu o mie de portite si ordonantele de peste noapte.

Intr-o comunitate unde lipseste constiinta cel mai bun sistem de indreptare este frica.

Avem indivizi care au facut carnagiu pe sosele si ei se scalambaie pe la televizor,indivizi care rapesc sechestreaza persoane fara nici o teama ,indivizi care fura o buna parte din avutia tari.

Atunci cand legea va fi lege si criminalul care a facut crima cu premeditare va plati cu viata,cand cel care omoara oameni pe trecerea de pietoni va plati cu libertatea pe o buna parte din viata si cand cei care fura vor plati cu dublul la cat a furat sau cu confiscarea averi si o parte din libertate doar atunci lucrurile vor reveni la normal.

In noi inca se regaseste gena de barbar si nu ne prea dam la o parte de la nimic atata timp cat nu ne sant amenintate ,viata ,libertatea si avutia.

Atata timp cat putem sa o scaldam si sa mituim pentru faptele noastre facem ce vrem.

Ne trebuie omul si legea care sa spuna STOP .

Aurel

  Unde il gasim pe acel  om? Daca l-as numi eu pe unul,se vor gasi destui care sa comenteze.Daca vei numi tu, se va intampla la fel si tot asa mai departe la infinit. Legea!!!Pai legile nu ei le fac? Frica!!! Pai au ei frica de ceva ?? Santem dezbinati in o mie si una de parti pentru ca ne credem unul mai destept decat altu,ceea ce lea facut sa-si permita sa nu aiba nici o frica.

dan sebastian

Sa invie Tepes !
Sau altul care sa ne demonstreze ca in Tara asta doar dictatura e singura varianta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

Alo , tovarase vezi ca traim in UE !!! nu in republica Centrafricana , nu merge faza cu dictatura.

marian sima

Aurel vad ca detesti minciuna si e un lucru bun.

Aseara Ponta a prezentat raportul FMI ca fiind unul pozitiv si favorabil,una dintr-e reporterite acreditata la FMI a prezentat si ea un raport din partea FMI ,raport care era negativ.

Acum cine mintea?

Ponta aseara a aruncat mai multe minciuni ,problema este  ca trebuia sa ai un gram de inteligenta ca sa sesizezi minciunile.

Ponta mizeaza pe prostia celor multii.

jean_dobrita

Nu prea avem ce sa alegem intre cei 2 candidati...Unul e "copilul comunistilor" si al hotilor care au devastat tarisoara noastra ,un personaj cu experienta in politica si celalant e doar un  "pion" aruncat la inaintare de alta gasca de hoti ,un personaj fara experienta in politica de varf care nu a iesit din zona Sibiului (nu sa remarcat in politica pana acum si nu face fata in lumea banditilor)...
Dupa parerea mea o sa ducem incontinuare o "lupta pt supravetuire " in tara noastra pe zi ce trece tot mai grea..indiferent cine o sa iasa presedinte..TOTI SUNT CORUPTIBILI
"cu o floare nu se face primavara"

marian sima

Ce bine le-ar sta la marea majoritate a politicienilor asa la inaltime.

A-r scadea mult furaciunile.