Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

D006

  statistic pe lumea asta exista mai multi prosti decat inteligenti . Am ajuns ca democratia sa fie dictatura prostilor... manipulati de unii inteligenti impotriva celor onesti .

bismark

   In ce categorie te consideri, eu in cea a prostilor ))/ :happy_birthday:Cu respect pentru cetateanul cinstit
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

fiug1970

am ajuns la apogeul democratiei capitaliste si începutul sclavagismului capitalist.incepe o noua era pentru omul simplu,de rand si cu studii medii spre joase.cei cu studii superioare si mai sus,sant papusarii,ce la rândul lor,sant marionete inteligente ale celor 4 puteri mondiale:UE(germania pe numele real),USA,CHINA,RUSIA.Totalitatea legilor a fiecareia din aceste puteri,este identica in forma si continut si duce la sclavizarea individului indiferent de culoare,limba sau religie.De aceea,orientarea politica a indivizilor din tari cu istorie in politica de centru,centru/stanga,sau centru/dreapta,duce la reorientarea catre extreme:stanga sau dreapta si si mai rau,ajung sa radicalizeze chiar si extremele.In urma alegerilor europarlamentare extremele au ajuns sa fie considerate un pericol iminent si nu ceva izolat si efemer ca pana acum.Noroc ca chiar si pentru partidele de orientare extremista,rezultatele i/au luat prin surprindere si nefiind capabili(inca..)sa guverneze o tara,s/au inmuiat in pacturi cu cei de stanga sau dreapta,intr/o asteptare latenta,o hibernare,necesitand timp pentru a pregati o proxima intrare fulminanta in scena politica internationala.Majoritatea celor ce se nasc sint din ce in ce mai neoliberali.Religia,care pana acum ii mai tinea in frauri,a devenit o afacere ca oricare alta.Cu coruptie si cu corupti,cu abuzuri de minori si nu numai,cu evaziuni fiscale,etc,etc.Lipsa unui viitor pe termen scurt,ii face sa se incorporeze in mici bande ,la inceput,dupa care sa se inroleze in complexe si evoluate forme de lupta stradala doar pentru asi refula instinctele si frustrarile acumulate.De aici sant racolati si inrolati in formatiuni perfectionate conduse de lideri politici ultraextremisti.Se fermenteaza o viitoare forma de dictatura:cea aleasa prin vot,de buna stiinta si cu toate instrumentele democratice active:NEOSCLAVAGISMUL,unde individul,oriunde s/ar duce,este tratat egal de prost si desconsiderat ca fiinta umana pana la disparitia speciei sale.....Asa numitul:SFARSITUL LUMII !! nu va veni de nicaieri,nu trebuie sa/l asteptam,nu trebuie sa descifram mesaje oculte,nici sa rastalmacim spusele lui Nostradamus,sau sa le cautam vreun rost...Exista aici printre noi,traim cu el,este in forma de larva dar continuua sa se dezvolte.Trebuie doar sa asteptam si sa/i dam timpului,timp..........

Aurel

Citat din: dragos2006 din August 11, 2014, 11:50:11 AM
  statistic pe lumea asta exista mai multi prosti decat inteligenti . Am ajuns ca democratia sa fie dictatura prostilor... manipulati de unii inteligenti impotriva celor onesti .
A imparti lumea intre prosti si inteligenti, este o mare prostie din partea celor ce fac statistici, sau se iau dupa ele.Nu ai avut in vedere probabil, ca intre prosti si inteligenti, mai este o categorie care este foarte mare si care formeaza majoritatea. Democratia este "dictatura " poporului asa cum este el.Am vazut in viata mea multi oameni simpli (prosti dupa cum le cosidera unii) dar cu un grad ridicat de intelepciune.Dupa cum am vazut si foarte multi oameni pregatiti (inteligenti tot dupa unii) dar cu mai putina intelepciune .
    Poti tu garanta ca manipularea este doar dintr-o singura directie??
   Dupa mine manipularea este din si in toate directiile.Cel mai bun lucru si mai corect este ca fiecare sa aprecieze dupa puterea de gandire, directia considerata buna, formand asfel majoritatea.Vom vedea pana la urma daca directia majoritatii
este  corecta.Eu apreciez ca inceputul este promitator.Asa imi spune instinctul meu de cetatean simplu. (Rog a nu se intelege ca sant si intelept)

Alutus

#2719
Citat din: fiug1970 din August 11, 2014, 12:45:53 PM
marionete inteligente ale celor 4 puteri mondiale:UE(germania pe numele real),USA,CHINA,RUSIA.
Corect. Intrebarea cheie este: Cu cine mergem , si incotro? Mie mi se pare ca drumul pana la Berlin,
este mai scurt decat cel ce duce la Moscova. Desi are un dezavantaj. Trebuie sa faci o escala la Viena sau la Praga..
Citat din: Aurel din August 11, 2014, 03:02:18 PM
Citat din: dragos2006 din August 11, 2014, 11:50:11 AM
  statistic pe lumea asta exista mai multi prosti decat inteligenti . Am ajuns ca democratia sa fie dictatura prostilor... manipulati de unii inteligenti impotriva celor onesti .
categorie care este foarte mare si care formeaza majoritatea. Democratia este "dictatura " poporului asa cum este el.   Vom vedea pana la urma daca directia majoritatii  este  corecta.
Teoretic este corect. Dar In cele mai multe cazuri, majoritatea nu ofera o garantie a unei solutii corecte. Ea reprezinta de multe ori, expresia unei emotii colective cultivata de catre meseriasi in manipulare.   Istoria este plina de   exemple  in care majoritatea a dus natiunile in haos. Vezi Venezuela , Egiptul , Iranul si nu chiar pe ultimul loc ,plaiurile natale. Asteptarea rezultatelor, cu speranta corectarii, duce de multe ori la drame ale individului si ale minoritatilor. O majoritate emotionala si supradimensionata, este la fel de periculoasa ca si o dictatura a minoritatii. Si sa nu uitam un lucru: ceea ce se numeste astazi democratie, este de fapt o forma modificata a democratiei secolelor trecute , bazata pe contributia la dezvoltarea natiuniilor proprii si pe valoarea dovedita a individului.
 
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

#2720
V-ati spalat pe creier astazi ?

  :rotfl: :rotfl:

Nu sunt rau si nu fac misto chair ei o spun ca sunt spalati pe creier.

https://www.facebook.com/photo.php?v=731886033532958

fiug1970

in nicio tara unde forma de guvernamant a fost o dictatura si mai ales a durat cateva decenii si unde a fost inalturata aceasta forma in mod dramatic,in nicio tara,nu a urmat o perioada de liniste,democratie,cresteri economice,bunastare,etc.NIcaieri in lume!!Venezuela,Egipt,Libia,etc.etc.Pe plaiuri balcanice,cel putin,nu s/a ajuns la razboaie(exceptie Iugoslavia..),crime de razboi,genocid,etc.De ce?Pentru simplu motiv ca odata iesiti pe islazul libertatii de a vorbi si de a urla,am zburdat precum mieii primavara:care încotro a vazut cu ochii!Cativa ani buni am urmat magarul din frunte cu stoicism si daruire,ca si o turma fara cioban.Ciobanul venea din urma dar era departe.....La fiecare patru ani dadeam din cap ca aprobare alegând acelasi magar.Cate unii miei incepeau sa dea semne de neliniste electorala:acelasi magar de fiecare data?se intrebau pe la corlate si prin dos de strunga.Dar de fiecare data cateva oi batrane incercau sa le explice mieilor suspiciosi ca daca vine alt magar necunoscut si are gura mai mare si stomacul mai desart?Sau doamne fereste vine vreun lup in piele de magar!!Sa ne lepadam de gânduri negre si sa ne vedem de treburi ca si pana acum ca n/om muri alti patru ani.Sa urmam magarul fara de indoiala si din cur lumina calauzitoare,ne va duce/n pajisti verzi pline de izvoare!
Alutus,candva odata se spunea ca toate drumurile duc la Roma,unde Roma era un fel de Germania de azi.Atunci la Roma se hotara destinele si soarta unui imperiu ce nu avea frontiere.Azi in Germania se hotaraste destinele si soarta in Europa.Insa atunci ca si acum totul se hotaraste doar in binele si huzurul Centrului de Control.De data asta nu toate drumurile duc la Berlin,chiar nici unul nu duce.Nu ca n/am vrea ,dar nu santem bine primiti,nu dam bine la imagine,ies fotografiile pixelate.Santem precum negrii in plantatiile de bumbac:bumbacul era bun si ajungea in cancelariile Europei,pe când negrii......ajungeau in colibele din marginea plantatiei !

Cris

Citat din: marian sima din August 11, 2014, 08:31:20 AM
...
Operatia de cezariana costa 1500 lei bani
...
Ma duc dupa nastere sa vad copilul ,primesc un raspuns.
...
O asistenta spagara nu destabilizeaza sistemul insa nu o vorba de o asistenta ci de tot cadrul medical.
Spaga incepe cu paznicul de la poarta si se termina cu femeia care schimba lenjeria de pe pat.

Citat din: romikele din August 11, 2014, 08:42:49 AM
...
Am facut o operatie destul de dificila, dar nu numai ca nu mi s-a cerut nici macar un leu, am fost chiar certat serios cand am incercat sa dau.
Nu sistemul e de vina, ci romanul....
Nu stiu daca a fost o coincidenta faptul ca medicii care m-au operat sunt basarabeni...

si eu am asigurare de sanatate ca orice salariat, as fi preferat sa am si asigurare medicala privata insa angajatorul meu nu ofera asa ceva  :nono:
cand sotia a nascut am asistat la nastere(nu sant medic) da ma costat, nu spaga, am primit chitanta, in total cam 1500E cu tot cu ecografe, 4 d-uri etc. Am stabilit dinainte cum se va naste(nu am vrut cezariana dar in caz de necesitate nici nu am exclus aceasta cale), da sa facut un fel de anestezie (epidurala)

tin minte ca venise unu de la FMI si spunea ca in ROMANIA oameni nu au bani de o amarata de Dacie dar toti se vad in Merțane,
nu am inteles atunci ce vrea sa spuna, si cum de alti au bani de Merțane și romanu nu, acuma cred ca imi dau seama dece, poate si din cauza ca oameni ca cei despre care vorbim ne-au fraierit cu zambetu pe buze, fie ei Pontisti sau Basisti


,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

cornelioandanciu

Citat din: Alutus din August 11, 2014, 03:48:13 PM
Citat din: fiug1970 din August 11, 2014, 12:45:53 PM
marionete inteligente ale celor 4 puteri mondiale:UE(germania pe numele real),USA,CHINA,RUSIA.
Corect. Intrebarea cheie este: Cu cine mergem , si incotro? Mie mi se pare ca drumul pana la Berlin,
este mai scurt decat cel ce duce la Moscova. Desi are un dezavantaj. Trebuie sa faci o escala la Viena sau la Praga..
Citat din: Aurel din August 11, 2014, 03:02:18 PM
Citat din: dragos2006 din August 11, 2014, 11:50:11 AM
  statistic pe lumea asta exista mai multi prosti decat inteligenti . Am ajuns ca democratia sa fie dictatura prostilor... manipulati de unii inteligenti impotriva celor onesti .
categorie care este foarte mare si care formeaza majoritatea. Democratia este "dictatura " poporului asa cum este el.   Vom vedea pana la urma daca directia majoritatii  este  corecta.
Teoretic este corect. Dar In cele mai multe cazuri, majoritatea nu ofera o garantie a unei solutii corecte. Ea reprezinta de multe ori, expresia unei emotii colective cultivata de catre meseriasi in manipulare.   Istoria este plina de   exemple  in care majoritatea a dus natiunile in haos. Vezi Venezuela , Egiptul , Iranul si nu chiar pe ultimul loc ,plaiurile natale. Asteptarea rezultatelor, cu speranta corectarii, duce de multe ori la drame ale individului si ale minoritatilor. O majoritate emotionala si supradimensionata, este la fel de periculoasa ca si o dictatura a minoritatii. Si sa nu uitam un lucru: ceea ce se numeste astazi democratie, este de fapt o forma modificata a democratiei secolelor trecute , bazata pe contributia la dezvoltarea natiuniilor proprii si pe valoarea dovedita a individului.


Majoritatea! Ce cuvant frumos! Nici prosti, nici inteligenti! Adica un fel de bureti de apa dulce ! Adica pulani!
Va salut.

Aurel

#2724
   In gandirea mea ,acest"cuvant fromos" poate include si prosti si inteligenti si "pulani".Daca conosti o societate pe planeta compusa numai din inteligenti, te rog sa-mi spui si mie.

cornelioandanciu

#2725
Nu exista astfel de societate, deoarece s-ar bloca!Ce s-ar intampla daca toti ar fi destepti, cine pe cine ar mai fura? Ca niciunul nu s-ar lasa pacalit! Ce s-ar intampla daca toti ar fi prosti?Cine ar mai fura? Ca daca sint prosti, astia nu stiu sa fure! De remarcat ca in opinia mea furtul a devenit motorul evolutiei sociale! Si atunci intre cele doua mase de prosti si de destepti trebuie sa existe o patura de purtatori de penis , care nu au opinii, in schimb carora li se pot induce cu usurinta opinii.Aceasta patura trebuie formata, ea nu se naste de la sine.Din cand in cand unii dintre membrii acesteia urca la stadiul de destept, sau de prost, dupa caz.Deci pulanii sint cei carora opiniile le pot fi induse, ei nefiind capabili sa aibe o opinie proprie.In schimb desteptii au propriile lor opinii, la care nu renunta, pentru ca stiu ca sint bune.La fel si prostii au propriile lor opinii, la care nu renunta nici daca le dai cu parul in cap, ca de aia sint ei prosti! Din cand in cand apare cate un geniu cum au fost Hitler, Stalin, care reusesc sa acordeze pe aceeasi lungime de unde toate aceste trei paturi sociale, oferindu-le o motivatie comuna foarte consistenta.Si atunci se schimba mersul istoriei.Cam asta este treaba cu pulanii! Scuze pentru limbaj, dar nu am gasit alt cuvant mai potrivit.
Va salut.

fiug1970

prosti,dar multi.....si alegerile se castiga prin voturi,voturi ce trebuie sa fie in numar mare,numar mare ce trebuie votate de o masa de persoane,persoane ce cu cat sant mai multe si mai proaste,cu atat un //geniu//ca Hitler si Stalin poate ajunge sa manipuleze masele,proaste sau destepte.Mai lipseste ceva,ceva primordial:drojdia.O imprejurare,sau un concurs de imprejurari,care in mod normal pare o coincidenta unica in istorie si neinsemnata dar in final aceasta imprejurare are rol determinant in desfasurarea evenimentelor ulterioare ce face ca pe linga o gramada de prosti,niste //genii//ca cei mai sus mentionati sa ajunga sa orbeasca o natiune intreaga si sa/i conduca ca pe niste dobitoci.Hitler s/a chinuit ani de zile sa convinga poporul ca partidul NAZI era sansa Germaniei interbelica.Inca de prin 1920 se puneau bazele politici de extrema.A fost penalizat la alegeri obtinand doar 3% din voturi.A incercat o lovitura de stat de unde a fugit ca un las ascunzandu/se intr/o ambulanta,ajungand mai tarziu la puscarie.A prezis ca atunci când USA nu va mai finanta economia Germanie,aceasta va intra in recesiune economica.A avut dreptate:a venit momentul punerii drojdiei.Coincidenta sau nu,Germania a intrat in imposibilitate de plata!USA a oprit finantarea.A venit a doua recesiune in mai putin de 10 ani,Si a fost mult mai dramatica ca prima!Atunci poporul,prosti si inteligenti,si/au adus aminte ca cineva a prezis acest moment cu cinci ani in urma....Acel cineva,coincidenta sau nu,se numea Adolf Hitler !!!Ce/a urmat nu/i greu de imaginat...........

D006

................................................................

Voi sunteţi urmaşii Romei? Nişte răi şi nişte fameni!
I-e ruşine omenirii să vă zică vouă oameni!
Şi această ciumă-n lume şi aceste creaturi
Nici ruşine n-au să ieie în smintitele lor guri
Gloria neamului nostru spre-a o face de ocară,
Îndrăznesc ca să rostească pân' şi numele tău... ţară!

.....................................................................................

Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!

Kov iulian

#2728


Publicat pe 22 iun. 2014( inainte ca Domnul Voiculescu sa pateasca beleaua )

Domnul Badea  cobeste mimănd mainile incatusate.


http://youtu.be/V1DpL3s2-Sg

D006

#2729