Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

#2580
Citat din: cornelioandanciu din Iulie 13, 2014, 09:51:33 PM
Daca vreti neamt la carma tarii, atunci avem "neamtul"nostru.Este la Savarsin! El a venit demult, dar nu-l bagam in seama si punem in fruntea tarii tot felul de bezmetici!
Aha... Si asta e singurul dintre regii nemti care e total lipsit de caracter.
Ai aici actul lui de abdicare. A fost atat de slab incat a abdicat si pentru urmasii lui nenascuti la tron. Eu stiam ca abdicarea e un gest personal. Legislatia romana spune ca parintele nu poate sa renunte la un drept al unui copil nenascut. :D Eu ca parinte nu pot sa spun ca renunt la pensia alimentara a copilului meu nenascut. Regele Mihai I, a renuntat. E adevarat ca fusese amenintat, dar totusi nu cred ca l-a obligat cineva sa scrie si asta, mai ales ca nu avea urmasi.




Apropo, tacsu (Carol al II-lea), conform celor spuse de Carol I catre doctorul personal, era un roman veritabil: "Acesta este un adevărat român; fiindcă înjură şi face datorii!"

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

Mariane, mare dreptate ai! Nu te supara ca iti spun pe numele  mic, dar te "cunosc" de mult timp si te apreciez foarte mult! Si ma mai gandesc la un lucru:Ce s-ar fi intamplat in 1989 daca URSS-ului nu i-ar fi convenit ce se intampla la noi?Ca doar aveam granita comuna si eram in aceeasi alianta... Sa  ne amintim ce au patit cehoslovacii si ungurii!
Va salut.

bismark

   Are dreptate Marian Sima tot ce se face in aceasta tara pleaca afara pe un pret de nimic.Dar referitor la revolutie totul a fost o inscenare a unei parti din securitate,iar acum este lupta acelorasi care au pus mina pe putere cu ceilalti securisti care nu au ajuns la putere.De ce credeti ca Iliescu nu a zis nimic de Basescu niciodata de rau findca amindoi au fost rezultatul comunismului.Poate daca in 90 ar fi revenit regele am fi avut o alta soarta,nu stiu caci m-am nascut in anul abdicarii si nici nu ma iau dupa documentele vremii fiind scrise si impuse atunci de noii conducatori. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

#2583
Citat din: bismark din Iulie 14, 2014, 06:12:23 AM
    caci m-am nascut in anul abdicarii

Citat din: bismark din Iulie 13, 2014, 05:12:17 PM
    1) Eu am construit Combinatul de la Galati de la zero pina la prima foaie de tabla groasa .
    2)Eu in 90 eram in Piata Universitatii, tu?. Cu respect

Ideea construirii unui mare combinat siderurgic în partea de est a României, cu acces la Dunăre și/sau la Marea Neagră, a fost prima dată pusă în discuție la Plenara Partidului Muncitoresc Român din 1958. Decizia a fost luată printr-un decret adoptat în 1960, la puțin timp după ce Congresul al VIII-lea al Partidului a aprobat o investiție masivă pentru acest proiect.
Gheorghe Gheorghiu-Dej a decedat în martie 1965 iar succesorul său, Nicolae Ceaușescu, a tăiat panglica inaugurală a combinatului în septembrie 1966. Producția a început în iulie 1968 când componentele necesare producerii de oțel au fost montate și a rezultat primul oțel produs la Oțelăria Nr. 1.

Domnule Bismark conform spuselor dv. ati fost un copil minune al comunismului deoarece la 13 anișori erati deja șef pe marele santier. iar la varsta de 21 ani trageati prima sarja de otel... tot ca mare sef!

  In legatura cu Piata Universitatii , eu am si acum in casa artefacte de la acel eveniment.


PS. Domnule puteai sa fii si directorul general de la Combinat , una e sa faci afaceri pe banii altora si alta e sa faci pe banii tai !
PPS. Tovarăse nu dumneata " ai construit" combinatul , eventual ai participat la aceasta actiune " !!!!  atentie mare cu micuta paranoia din noi !

marian sima

Citat din: cornelioandanciu din Iulie 13, 2014, 10:52:17 PM
Mariane, mare dreptate ai! Nu te supara ca iti spun pe numele  mic, dar te "cunosc" de mult timp si te apreciez foarte mult! Si ma mai gandesc la un lucru:Ce s-ar fi intamplat in 1989 daca URSS-ului nu i-ar fi convenit ce se intampla la noi?Ca doar aveam granita comuna si eram in aceeasi alianta... Sa  ne amintim ce au patit cehoslovacii si ungurii!

Nea Cornele in acele vremuri un lucru se intampla si la noi si la ei.
Securitatea era formata din doua paturi ,una din vechi activisti care erau devotati partidului si alta formata din lupii tineri care  aveau doar o forma de loialitate fata de partid.
Insa ei isi urmareau propriile interese si formasera chiar o ramificatie intre ei ,ei erau constienti ca partidul si cei loiali ideologic comunismului nu le va da voie la opulenta si le cea ce ei i-si doreau.

Asa ca aceasta haita tanara de lupi au rasturnat sistemul si pe Ceausescu.
Acelasi lucru se intampla si in Rusia de acea au fost de acord cu cea ce sa intamplat la noi numai ca ei nu aveau cum sa adere la vest ,aveau orgoliile lor.

Cel care ii spunea bunicului meu ca Ceausescu va fi dat jos de la putere era seful securitati pe zona Giurgiu .
Sotia lui nascuse doi copii si avusese probleme ,copii au fost crescuti cu produse lactate si lapte furnizate de bunicul meu deoarece era printre putini din timpul acela care avea o mica ferma de animale.
Doua carti de identitate le-am vazut eu cu ochi mei,pe vremea aceia ca orice pustan trageam de fiare ,i-mi facusem propria mea sala de forta ,haltere din osiile de caruta cu rotile pe lemn,gantere din diferite axe ba de tractor ba de alte utilaje.
Cand a vazut mi-a propus sa merg cu el la sala ca el face sport si are centura neagra la judo,eu am ras si el a zis dute si vezi ,carnetul este in masina.
Soferul lui de lene mi-a dat toate actele ,intradevar era membru la un club de arte martiale insa pe linga carnetul de sportiv am vazut si cele doua carnete de identitate cu poza lui si cu doua nume diferite.

Acesti oameni conduc astazi tara ,ei au ramificatii peste tot precum caracatita si le merge mult mai bine decat pe timpul lui Ceasca.




bismark

    Eu am terminat scoala profesionala a Combinatului in 1961 si in cei trei ani de scolarizare am facut practica pe santierul noului combinat ridicind fabrica de oxigen,forja si halele in care s-au facut primele ferme,usi si ferestre pentru hala laminorului.Asa ca am fost de fata la prima sarja in 1967.Asa prima promotie a ridicat combinatul.Si ca sa fiu mai exact la 17 ani eram sef de echipa.Imi pare rau pentru ca trebue sa lamuresc pe cineva care era foarte mic.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Alutus

#2586
Daca acest neamt tradator de neam nu ar fi comis "tradarea" de la 23 august, probabil ca Oltul s-ar fi varsat direct in mare, Muresul in Dunare la Islaz, iar in locul Bucegilor ar fi fost un mare lac populat cu bibani. Pentru informarea celor ce le stiu pe toate, vreau doar sa amintesc ca in ianuarie 1942 in contraofensiva URSS de la Stalingrad,acestia aveau o densitate de 500 de tunuri pe km de front. 500! 1 Million de basarabeni au fost urcati in trenuri, fara apa si mancare, si dusi spre infernul Siberiei, pe drumul oaselor de la Magadan. O fi poveste?! La fel de poveste cum au fost si sutele de mii de basarabeni refugiati in Romania , doar cu ce aveau pe ei. Oare de ce fugeau!? Ar mai fi de amintit ca in '45, Rusii erau in Viena unde au stat pana in '55. Poate soarta lui Patrascanu, ne-ar pune niste semne de intrebare.  Poate soarta lui Ian Masarik si cea a lui Dubcek ne  spun ceva.  Poate soarta lui Imre Nagy, spune acelasi lucru. Poate soarta sutelor de mii de ofiteri, juristi, preoti intelectuali, tarani, diversi proprietari si politicieni , morti in puscarii si lagare reprezinta tot atatea "intamplari"
Oare cand regele acesta era singur in mijlocul   hoardei barbare de la rasarit, sprijinita de ucenicii bastinasi in ale crimei, cand calea victoriei se scufunda sub greutatea tancurilor eliberatoare ar fi putut sa spuna NU?! Oare ce se aude mai tare NU sau NIET?  Oare situatia Crimeei , nu ar trebui sa ne infioreze, nu ar trebui sa ne reaminteasca mereu, ca in calea crivatului se ofileste totul?
Un coleg are un motto excellent:
Priveste, asculta si...taci!
Citat din: dragos2006 din Iulie 14, 2014, 09:59:20 AM
Domnule Bismark conform spuselor dv. ati fost un copil minune al comunismului
Tovarăse ...
Ca toata lumea care a trait in comunism, a fost mai intai un tovaras . Dar el si-a scuturat colbul comunist de pe straie si  constiinta si a devenit ceea ce spui : un domn. In schimb acelasi colb toxic, infesteaza mediul si contamineaza constinta multor tineri nascuti in amurgul comunismului si  chiar dupa aceea.

Sa nu uiti Darie!

marian sima

Alutus inainte mureau oameni in puscarii acum se sinucid pe capete datorita ca bancile le iau apartamentele si masinile .
E aceiasi marie cu alta palarie.
In acesti ani de democratie Romania a pierdut mai multa populatie decat daca era in razboi.
Pamant ,tot la fel.
Ca sa nu mai vorbesc de clasa muncitoare exilata nu in siberia ci prin alte parti.

Cat despre colbul din acele vremuri  stai sa se scuture, stii ce profesii scot liceiele si facultatile acum?
Oameni care au stat la baza industriilor ca nea Bismark au sa fie piese rare.
Nu zic ca ,comunismul a fost ceva bun insa acest capitalism tampit ne afecteaza mai mult decat comunismul.
Barem atunci stergeam datoriile externe acum ne afundam in ele.
Victoras Ponta o fi o intamplare?
Stiti cine sta in preajma lui Ceausescu?


D006

Citat din: bismark din Iulie 14, 2014, 02:37:05 PM
    Eu am terminat scoala profesionala a Combinatului in 1961 si in cei trei ani de scolarizare am facut practica pe santierul noului combinat ridicind fabrica de oxigen,forja si halele in care s-au facut primele ferme,usi si ferestre pentru hala laminorului.Asa ca am fost de fata la prima sarja in 1967.Asa prima promotie a ridicat combinatul.Si ca sa fiu mai exact la 17 ani eram sef de echipa.Imi pare rau pentru ca trebue sa lamuresc pe cineva care era foarte mic.Cu respect

  Drama vietii dumitale e ca dupa ce comunistii ti-au spalat creierul timp de 30 de ani si aveai o sansă la adevarata libertate ai gasit in grila de programe TV , postul Antena 3.  Astfel incat la batranete in loc sa ai voalul manipularii ridicat de pe ochii mintii ai ajunsa sa traiesti  un sfarsit de viata anost si cenusiu manipulat de personaje sinistre gen Gădea sau Badea. Am si eu un asemenea caz in familie si te inteleg foarte bine dar te și compatimesc.
  Un sfat prietenesc : uita ca a existat comunism in Romania , uita ca exista Antena 3 si vei avea o viata extrem de fericita .

oroles

Citat din: marian sima din Iulie 14, 2014, 06:48:30 PM

Victoras Ponta o fi o intamplare?
Stiti cine sta in preajma lui Ceausescu?

Mariane, esti sigur ca poza nu e trucata? E o poza pamflet facuta de cei de la Academia Catavencu si tu o dai de buna. Daca vrei sa stii mai multe despre Ponta citeste despre sinuciderea procurorului Cristi Panait. Din pacate se mai gasesc putine pe net despre subiect si despre implicarea lui Ponta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

#2590
Pontiacu e din ramificatia caracatitei  e deajuns sa urmaresti activitatile firmelor lui.
Basescu cand a luat ministrul transporturilor locuia intr-un apartament din Bucuresti linga o bisericuta mica si veche.


Acum amandoi sant pe cai mari si voi credeti ca ei se cearta insa  in spatele cortinei i-si dau mana.

Cat despre pozele cu Pontiacu si Ceasca au fost si alte poze pe la alte publicatii insa nu stau sa le caut.
http://www.romanialibera.ro/special/investigatii/dezvaluire-soc--familia-ponta-a-incheiat-un-contract-de-10-milioane-de-euro-cu-grupul-golden-blitz--apropiat-de-basescu--chiar-in-timpul-protestelor-din-ianuarie--271571

bismark

    Eu mi-am trait traiul,mi-am mincat malaiul,am o pensie pe care mi-a taiat-o marinarul si mi-au reintregit-o astilalti asa ca nu am de ce sa fiu ingrijorat dar am si eu copii mari cit dumneata care umbla bezmetici prin lume pentru un banut.Iar daca mi-au spalat cineva creierul cum redati aceasta placa toti cei care aveti otrava in suflet turnata de noii imbogatiti prin furt eu nu mai am nevoie de prea multa minte,eu simt cit inca mai misc si  constat.Hotul striga hotul si arata cu degetul spre altul. Imi pare rau ca m-am bagat in aceasta mocirla. Nu mai raspund la provocari ramin un comunist asa cum spui.Cu reespec pentru oamenii cinstiti ))/ :qp:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

vranceanul

Adevar graiesti domnule bismark, sant pe aproape cu anii, de acord total cu ce spuneti  :bravo:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

oroles

#2593
I-a spart pe cei doi:

http://stirileprotv.ro/stiri/politic/victor-ponta-s-a-razgandit-si-merge-astazi-la-cotroceni-premierul-discuta-cu-traian-basescu-despre-reducerea-cas-cu-5.html?utm_source=stirileprotv.ro&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter+StirileProtv.ro+12all07%2F14%2F2014+23%3A01&utm_content=roxxi_alexx%40yahoo.com


Minutul 5:57: Uitati-va la ministresa de la finante cum cauta scaparea la Ponta si la gestul lui Ponta. Parca erau doi copii.  :D E clar ca nu aveau niciun fel de studiu.

Minutul 10:24: Nu se stie ce a vrut sa zica ministresa cu "sa investeste" "sa investeasta" etc

Minutul 3:53: Basescu: "Avem si MTO-ul." Ponta: "Pofititi?"






Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

minicu

Mai baga niste taxe la anul!
Nu mi-e frica de munca! Dorm linistit langa ea!