Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

Citat din: marian sima din Decembrie 13, 2013, 09:21:44 AM
Nu este vorba de asteptat ca sa ne dea altii ci este vorba de echilibrat o balanta.
Am absorbit fonduri de la uniunea Europeana de 8,5 miliarde si am livrat Uniuni Europene 9 miliarde Euro.
Acum tu Romane care muncesti mai i-l ajungi pe strainezul care primeste fonduri mult mai mari decat tine?
Pe strainezul care primeste prime pentru export si multe altele?
Pe urma te vaiti ca nu te compari cu nu-stiu cine din tara x.

Dobitoci nu sant parlamentari ci noi,Romani care iubesc aceasta tara si dreptatea a-r trebui sa formeze coalitii care sa taxeze nesimtirea acestor escroci care se autointituleaza baroni si se scot de sub justitie.
Aceste grupuri existau in trecut si daca clasa politica continua asa ele trebuiesc formate si reactivate in viitor.
Nesimtirea se opreste numai cu   forta bruta.

Romania poate sa faca multe.Poate tine pasul macar,daca nu chiar mai mult,in ciuda faptului ca primeste mai putin.Partea proasta nu e numai ca primeste mai putin dar i se ia prea mult. Cu toate astea romanii sant harnici, ambitiosi ,inventivi si se adapteaza usor.Rezervele naturale si resursele umane pe care le avem near permite acest lucru cu o conditie:Gestionarii acestui depozit numit Romania, sa nu mai fure.Am spus mai sus ca una din calitatile acestui popor, este acea ca se adapteaza usor.Daca exemplu cu furatul este dat de sus ,este clar ca acesta boala se transmite pana jos si hotia este generalizata.Ne adaptam si ne furam unii pe altii.Intervine si o alta calitate,ambitia de a fura mai mult.
   Indraznesc sa spun ca, inca se poate trai in Romania, altfel nu-mi pot explica, de ce lumea indura atata batjocora  pe fata?
   Da toata aceasta batjocora si nesimtire nu se va diminua( eradicarea fiind imposibila) cu rugaminti si cel mai important,cu acest mod de a face justitie.E nevoie de o schimbare majora de macaz.Sant sigur ca se va petrece si va lua o alta forma pe care o vom vedea .Asta numai daca ne vom trezi inainte de a ni se fura totul.Se spune ca cine e mai mare , e mai tare.Nu e chiar asa si asta s-a vazut de multe ori.Nevoia multimii e intodeauna de neoprit

Kov iulian

#2236
Asta se potriveste si la noi.

Soldat american ( atat el cat si famillia, tata si mama) trimis in irak sau afganistan sa lupte pentru tara sa ( vorba vine dar hai sa zicem se lupta cu " terorismul " pe acolo)  si vine acasa si vede ca jandarmi lor sau politia intra cu japca cu arme si bastoane in manifestanti care protesteaza pasnic fara sa faca nimic rau .

Ii ia la omor tocmai pe aia pentru care el a jurat sa ii protejeze si pentru care se duce sa isi riste viata prin straini.
( nu va uitati ca are o reactie exagerata asa sunt cetatenii de culoare mai extrovertiti in reactii fata de albi )


Puşcaş Marin contra a 30 de poliţişti

vranceanul

La noi nu se poate asa ceva. Daca cineva ar indrazni,  cu siguranta ar fi cel putin amendat pt. 'tulburarea linistii publice' , sau batut mar (pt. ca ai nostri  seamana mult cu Garcea). Inca sant MILITIENI, n-au ajuns la capitolul POLITIE.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

marius_vfp

iulica pe negrotei l-am vazut cel putin in urma cu 2 ani daca imi aduc bine aminte , ,heeh , daca erau vreo 100  de astia la pungesti nu stateau asa lucrurile , ce pocneala si-au luat saracii oameni acolo vai mama lor.

la noi pana nu se iese cu paru, furca si toporu ca in 1907 nu se rezolva nimic.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Aurel

#2239
     Atentie! In 1907 nu eram o tara democrata, un stat de drept,membri in UE si alte bla-blauri.Acum avem toate astea si totul e perfect ,nu e nimic de rezolvat.  ))/Parul e o arma primitiva dar cred ca ar fi cea mai eficienta si pretabila in unele conditii.

Kov iulian


marius_vfp

iulian , sper ca cel care a tinut acest discurs va mai trai mult si bine , si nu se va gasi o sleatca de baroni talhari care sa-i puna streangul , unul de asta ar trebui sa iasa si la noi in plen si sa mai descreteasca mintile romanilor , imi imaginez ca daca la un nivel asa de inalt se intampla aceste lucruri ,inseamna ca trebuie sa ne punem un mare semn de intrebare . oare ce se intampla?

vorbeam acu ceva ani cu un fost rugbist din Anglia , imi zicea saracu om ca de la asa multe taxe ce sunt puse prin Londra aia, au fugit cu totii pe unde au apucat .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

aurel , la noi nu mai merge proverbul bate saua sa priceapa calul , s-a dus vremea aia , acuma trebe sa snopesti calu in bataie , la noi fara ,par, trosneala cat incape , nu merge , ai mai vazut tu o forta asa mare dupa 89 , cum au fost mineri de dupa 90 ?(daia ziceam de 1907) . daca cozma lua atunci puterea si pocnea pe toti le sucea gaturile ,mai facea el bulau ,iti zic eu ca daca facea acest lucru acum eram departe , puterea era preluata de oamenii de rand ,dar ferm convins ca a inlaturat raul a plecat , apoi a fost tras la raspundere . , din punctul meu de verede , a fost luat de pacalici .
spunemi acum unde e bivolaru  =)) dar cozma ?

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Aurel

Citat din: marius_vfp din Decembrie 14, 2013, 09:57:11 AM
iulian , sper ca cel care a tinut acest discurs va mai trai mult si bine , si nu se va gasi o sleatca de baroni talhari care sa-i puna streangul , unul de asta ar trebui sa iasa si la noi in plen si sa mai descreteasca mintile romanilor , imi imaginez ca daca la un nivel asa de inalt se intampla aceste lucruri ,inseamna ca trebuie sa ne punem un mare semn de intrebare . oare ce se intampla?

vorbeam acu ceva ani cu un fost rugbist din Anglia , imi zicea saracu om ca de la asa multe taxe ce sunt puse prin Londra aia, au fugit cu totii pe unde au apucat .

spor

  Stii proverbul cu floarea si primavara? Fara sustinere nu e deajuns.Raman doar vorbe.

bismark

    Unde este  haosul ca nu inteleg? Lupta dintre securitate si nomenclaturisti este in toi  :rotfl: :rotfl:pina nu mai ramine nimic din ce este pe pamint si sub pamint   mai este putin.Unii isi cumpara pamint pe luna altii pe pamint sa devina noii boieri ai planetei si asta cu banii nostri pe care ii aveti pe la banci sau care trebuie sa-i dam inapoi (20 miliarde euro) noi si copii nostri ,acesti bani au umplut buzunarele tot ale bancherilor ( vezi doamne sa mentina cursul euro) va intrebat cineva cind va indatorat?.De 10 ani platim tot noi ce ne indatoreaza ei, toti niste gasti de hoti.Poate va veni din nou ziua cind acest popor va gindi cu mintea lor nu cu a celor care ii manipuleaza.De ce i-au votat asa de multi in decembrie.Va fi oare un alt craciun insingerat.Doamne fereste.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Alutus

Citat din: marius_vfp din Decembrie 14, 2013, 10:10:16 AM
la noi fara ,par, trosneala cat incape , nu merge , ai mai vazut tu o forta asa mare dupa 89 , cum au fost mineri de dupa 90 ?(daia ziceam de 1907) . daca cozma lua atunci puterea si pocnea pe toti le sucea gaturile ,mai facea el bulau ,iti zic eu ca daca facea acest lucru acum eram departe , puterea era preluata de oamenii de rand ,dar ferm convins ca a inlaturat raul a plecat , apoi a fost tras la raspundere . ,
Ultimul om de rand care a avut puterea in Ro. a fost un cizmar, secondat de niste analfabeti care au absolvit cele 7 clase obligatorii, odata cu scoala de politruci "Stefan Gheorghiu". Alti oameni de rand , de pe planeta sunt ocupati, in "Tara diminetilor linistite " sa-si execute unchii, fratii si nevestele. Eroul Miron Cozma a plecat din Bucuresti, deoarece si-a rupt sculele in capetele tari ale dusmanilor poporului. Nu va doriti ce n-ati trait! S-ar putea sa se indeplineasca.
Sa nu uiti Darie!

davcosti

70 % din cei de astăzi au făcut Ștefan Gheorghiu (Ministrul Dușa și alții), sau dacă nu, le-a predat Ion Iliescu tot Ștefan Șheorghiu la partid, la PSD! Lasă, că azi avem Doctoranți în politică și unde ne duc? NICĂIERI pe Noi! Făcuți cu "copy paste", plătiți după diplome și avem ce ne merităm! Noi Plebea Prostimea, suntem vinovați, că-i Votăm! Sau așa susțin Ei, că noi îi votăm să ne reprezinte-Nu se pun singuri?! "Lumea vede, aude şi vorbeşte. Din păcate vede rău, aude puţin şi vorbeşte prea mult!" :nono:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marian sima

Ai rabdare nu e nimic nou sub soare ,istoria i-si urmeaza ciclul au mai fost si inainte demnitari scalpati si vor fi si in viitor ,acuma nu stiu daca de craciun sau de paste.

Daca forta de munca activa a Romaniei nu lua calea pribegiei si nu gaseau paine in alta parte pana acum mai aveam o revolutie.

Populatia nu mai poate duce mult povara scumpirilor ,taxelor si impozitelor.

Si sa te tii cand o rabufni supararea,deoarece de unde se fura mult nevinovati trebuie sa puna la loc.

davcosti

Austria=11 milioane locuitori- 5,4 muncitori legali
Ungaria= 8 milioane locuitori- 4 milioane muncitori legali
Bulgaria= 7 milioane locuitori- 3,5 muncitori legali
România=20 milioane locuitori-4,8 muncitori legali
ALO PONTA, GUVERNANȚI, CRETINILOR:-Să credeți Voi că suportăm taxe și impozite 4,8 milioane; cei cu fluturaș, să ținem toți asistații voștri, pentru voturi și pupăcioșii voștri de dosuri! Mai adăugați 4 milioane la negru, care nu-i desființați că reprezintă firmele voastre, AGA și alte afaceri cinstite care le derulați după1989! Sunt scumpe amantele și viața vostră de huzur, de acolo de sus nu vedeți Prostimea-Plebea, decât atunci când aveți nevoie de voturi!
Săraci, cu multă demnitate,
Ei demonstrează permanent,
Că n-au nici vile, nici palate…
De-aceea dorm, în Parlament!

Ei n-au amante-n Parlament,
De-aceea-şi bagă permanent
Organul lor, cu demnitate,
În lege, cinste şi dreptate!

Printre femei, în Parlament,
Mai sunt şi câteva amante,
Ce sunt schimbate permanent
Pentru motive... de etate!
   
Parlamentul
Se spune că-i un fel de han,
Un han specific românesc,
În care unii dorm buștean
Pe banii celor ce muncesc!

Scuze, dacă  credeți ca-m sărit calul rog moderatorul să șteargă postarea! Eu zic c-am fost chiar indulgent cu acei care
"Din când în când se pot  gîndi şi la oameni!"
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!