Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

filip

Dragos ,nu stiam ca factura la apa vine de la guvern.Eu nu sunt asa norocos ca tine ,l-a mine vine de l-a Regia de ape si e mai ieftin
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  la mine cum pulimea a ales un primar PNL in primele dedizii luate a vandut firma de apa- canal  care era proprietatea primariei la o firma privata din alt oras.

sandupop

Citat din: pharaonu75 din August 16, 2013, 01:16:08 PM
Citat din: mape 48-petru manea din August 16, 2013, 11:52:52 AM
In mare parte ai dreptate ,dar mie cel mai mult si mai mult imi place "jos basascu " :rotfl:

Nu e bine domnu' chestor! Nu e bine!

Mai bine era jos Udrea, sus tot Udrea... dar fara sa afle doamna de-acasa, ca dupa aceea mananci numai conserve! =)) =))
Aici ma bag si eu....la Udrea, sa nu fi singurel., :roll:... altfel nu am optiuni politice, da nu mergem in direcția buna......
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din August 16, 2013, 08:26:34 PM
  la mine cum pulimea a ales un primar PNL in primele dedizii luate a vandut firma de apa- canal  care era proprietatea primariei la o firma privata din alt oras.
aha si , cum au masurat ei apa pluviala , cum taxeaza aceasta apa , mi se pare o aberatie si o excrocherie fara masura ,firar mama log de hoti.

la mine e cam 7 ron metru cub , aici se include si canalizarea .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

 anul trecut a fost o luna in care nu a plouat nici macar o picatura in oras dar luna urmatoare a venit de plata pluviala ...  am intrebat la firma de apa DE CE ? raspuns monumental ... pentru ca noi calculam dupa statia meteo de la Siriu si acolo a plouat luna trecuta . NO COMENT !

marius_vfp

cacateai in gura loc  :qp: da cine dreaku so gandit sa puna taxa pe apa pluviala , adica ce daca ploua tre sa mai si platesc atunci am sa ma pis in mijlocul strazii ca platezc pluviala , trebe iesit cu paru la astia ca te apuca nemtiii, sincer deja imi creste pulsul firar mama lor de cacati cu ochi.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tassevasi

Citat din: marius_vfp din August 16, 2013, 10:42:31 PM
cacateai in gura loc  :qp: da cine dreaku so gandit sa puna taxa pe apa pluviala , adica ce daca ploua tre sa mai si platesc atunci am sa ma pis in mijlocul strazii ca platezc pluviala , trebe iesit cu paru la astia ca te apuca nemtiii, sincer deja imi creste pulsul firar mama lor de cacati cu ochi.

Daca apa pluviala e dirijata in canalizare , e normal sa fie luata in calcul , ei au pompe , statii de  filtrare ,salariati  ce le deservesc  foc  continu ,etc  si treb sa aiba si ei  un venit ,cred ca asta-i motivul .

marius_vfp

o instalatie gandita cu cap , dirijeaza apa pluviala catre cel mai apropiat rau sau apa curgatoare(in general omul,din cele mai vechi timpuri, si-a construit asezarile pe langa o apa curgatoare ) ,canalizarea ,apa menajera reziduala e dusa catre statia de epurare,apoi se varsa in acelasi rau gandeste-te ce se intampla in bazinele de epurare cand vine o ploaie torentiala pe un oras mare , una e sa filtrezi 100metri cubi pe zi si una e sa filtrezi 2000 m cubi pe ora, in varianta a2a nici nu poti face fatza la o asa viitura , unde e rationamentul ca eu nu-l vad. totul e facut ca sa jupoaie sarmanul de cetatean. ))/
daca studiezi oleaca canalele de prin oras , ai sa vezi mai multe tipuri , printre care cele cu grilaj cu forma patrata circa 50cm pe 50 aceleas pentru apa pluviala si sunt situate deobice pe marginea carosabilului , cele rotunde cu 4 gauri mici pe mijloc sunt canalizare , si sunt altele ceva mai mari capac mare fara gauri de telefonie , aceste de telefonie mai au un capac mai jos de etansare .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cornelioandanciu

Genial! Factura pe apa pluviala!Sigur ii zice factura si nu ii zice facatura? :hippo:
Va salut.


D006

Boc a facut  programul 'prima casa " , Ponta inchide cercul cu programul ültimul drum".

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din August 24, 2013, 08:29:45 PM
Boc a facut  programul 'prima casa " , Ponta inchide cercul cu programul ültimul drum".

In 2010 intentionam sa imi cumpar din Germania o masina (SUV) pe care sa o folosesc si in apicultura. Taxa de inmatriculare introdusa de Boc ajungea undeva la 480 euro.
Acum, pentru un SUV cu aceeasi vechime ca cea pe care o vroiam in 2010, cu aceeasi capacitate cilindrica si aceeasi norma de poluare, Ponta vrea 2700 euro! Cine-i mai odios?
1200 euro, adica exact diferenta dintre cele 2 taxe de inmatriculare, mi-a luat in total PDL-ul din salariu si pentru asta ar trebui pusi la zid! Dar USL-istii care imi iau aceeasi suma cu nesimtire, dintr-un foc, unde ar trebui pusi??

Cand USL era in opozitie, critica PDL-ul ca ne jupoaie... acum sunt ei la putere si ne jupoaie mai rau! Si, culmea cinismului, spun ca ne vor binele, ca ne ajuta, ca se lupta pentru noi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din August 24, 2013, 08:47:07 PM
... acum sunt ei la putere si ne jupoaie mai rau! Si, culmea cinismului, spun ca ne vor binele, ca ne ajuta, ca se lupta pentru noi!

Tragic e nu ca spun ci ca multi cred si daca indraznesti sa critici esti basist .

Daca ar fi fost azi la guvernare astia pentru prima data sau pentru a doua oara am fi putut sa ii intelegem dar cum sa ii intelegi cand vin pentru a nu stiu cata oara sa ne minta.

D006

L-am vazut pe Ponta la TV discutant despre regionalizare , cica merge pe 10 regiuni pentru a impaca baronii de Constanta , vrancea , Sibiu si brasov . Eu in prostia mea credeam ca regionalizarea se face pentru poporul roman ....  asta e , sunt BASIST !

davcosti

  =)) "De vină e Băsescu!!!" Dacă vă uitați în mai multe facturi ne fură statul asta de R...t. Doar cei care fură câștigă! La lumină plătim în abonament rezervare, cogenerare, energie verde...La gaze puterea calorică. A fost un fim SF care plătea cu minute rămase din viață. Dacă mai votează românii doar cretini acolo ajungem și noi . Cum cei care votează hotărăsc soarta majorității,suntem solidari!. De ce nu te duci la vot? Am fost, dacă DAU votul celor care nu câștigă...,dar stau liniștit că nu am votat eu ororile care le fac Uniunea Stanilist Leninistă...Sunt Băsist!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!