Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Cine vreti sa va conduca? securistii sau comunistii aici este lupta de clasa.Eu as vrea sa ma conduca Mos Ion Roata.Cu respect pentru cei necolorati politic si cu mintea la ei.Cind tii cu unii sau cu altii esti mereu subiectiv.Nu peste mult timp vom ajunge ca in Egipt unii impotriva celorlaltii ( sa vazut asta in ultimii 10 ani foarte bine).Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

vranceanul

Mai bine Vlad Tepes, dar cu conditia sa importe masiv tepe de bambus ca sa reziste la cat de folosite vor fi.....
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

stefan1

  Eu, ca marea majoritate a forumistilor, nu sunt membru al niciunui partid. Am simpatizat la inceput cu Taranistii, cu Coposu, fara a-l idealiza insa. Dupa ce acestia s-au dezintegrat, cu implicarea substantiala a lui Basescu, am votat cu Liberalii, fara a fi de acord cu toate ideile lor. L-am votat cu nadejde pe Basescu in 2004 si cred ca ar fi putut fi o guvernare reusita daca Basescu, care a trantit pe Ciorbea, nu voia sa dea de pamnt si cu Tariceanu. De fapt, cu simtul lui politic isi da seama ca el trebuie sa cucereasca electorat de dreapta, cum se revendica, si acest electorat nu-l putea lua decat de la Liberali. Nu conta ca luptele interne din alianta daunau grav bunei guvernari, interesele lui de partid erau ca si anul trecut, deasupra intereselor tarii.
  Din pacate la noi aproape toate voturile au fost voturi negative, de pedepsire a celor care au inselat asteptarile. Spune Iulian ca de ce am ales iar pe Iliescu. Am ales o alianta care am socotit ca este putin mai buna decat gasca lui Basescu. Intr-o alianta obiectivele se negociaza, extremismele se mai atenueaza. Pe cine ai fi vrut tu sa alegem?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

#2013
Citat din: stefan1 din Iulie 07, 2013, 01:53:16 AM
Eu, ca marea majoritate a forumistilor, nu sunt membru al niciunui partid.
Eu ca o mica minoritate a forumistilor fac parte, sau am facut parte din USL  :rotfl: :rotfl:
Aveam motivatii de astea ecologiste si am vrut sa schimb lumea in bine pentru apicultura asa ca m-am inscris aici http://miscareaverzilor.eu  din pacate am fost tradat de catre acest partid care fara sa ma/ne intrebe s-au aliat cu USL . :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Si cum asta nu ar fi fost de ajuns in loc sa urmareasca scopuri ecologiste ei umbla sa acorde drepturi " unor minoritati "  :rotfl: :rotfl:neglijand marile probleme ecologice , gazele de sist, rosia montana, OMG etc .
Citat din: stefan1 din Iulie 07, 2013, 01:53:16 AM
Spune Iulian ca de ce am ales iar pe Iliescu. Am ales o alianta care am socotit ca este putin mai buna decat gasca lui Basescu. Intr-o alianta obiectivele se negociaza, extremismele se mai atenueaza. Pe cine ai fi vrut tu sa alegem?
Daca am fi luat taurul de coarne ar fi aparut cineva mai drept sa ne conduca sau am fi putut recicla actuala clasa politica.

Dupa cum am spus si in trecut politicieni actuali oricare ar fi ei si cum s-ar numi , PDL, PSD, PNL nu se vor schimba aceleasi prostii vor face, acelasi tradari fiindca sunt bazati ca " poporul e fraier si il facem din vorbe cum vrem noi " .

S-ar fi putut vota PSD, PNL, PDL doar in condititiile in care poporul i-ar fi putut speria cu ceva , daca poporul le-ar fi demostrat ca el nu doarme ca detine controlul si ca in orice moment clasa politica isi poate pierde averile, libertatea si altele.

Doar asa politicieni s-ar fi putut motiva sa nu faca prostii, dar in conditiile in care cea mai mare parte de popor nu stie ce vrea sau sunt scarbiti iar o alta parte sufera de Sindromul Stockholm( atasament fata de rapitor sau cineva ce ii face rau ) nu se va face nimic tara se va vinde si va fi distrusa bucata cu bucata .

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sindromul_Stockholm


Kov iulian

Citat din: stefan1 din Iulie 07, 2013, 01:53:16 AM
Spune Iulian ca de ce am ales iar pe Iliescu. Am ales o alianta care am socotit ca este putin mai buna decat gasca lui Basescu. Intr-o alianta obiectivele se negociaza, extremismele se mai atenueaza. Pe cine ai fi vrut tu sa alegem?
Daca am fi luat taurul de coarne ar fi aparut cineva mai drept sa ne conduca sau am fi putut recicla actuala clasa politica.

Dupa cum am spus si in trecut politicieni actuali oricare ar fi ei si cum s-ar numi , PDL, PSD, PNL nu se vor schimba aceleasi prostii vor face, acelasi tradari fiindca sunt bazati ca " poporul e fraier si il facem din vorbe cum vrem noi " .

S-ar fi putut vota PSD, PNL, PDL doar in condititiile in care poporul i-ar fi putut speria cu ceva , daca poporul le-ar fi demostrat ca el nu doarme ca detine controlul si ca in orice moment clasa politica isi poate pierde averile, libertatea si altele.

Alutus

Citat din: Kov iulian din Iulie 05, 2013, 10:03:43 PM
Dupa revolutie tara era boboc cu sisteme de irigatie cu CAP-uri, cu fabrici si uzine, transporturi, si tot ce e necesar unei tari sa se autosustina .
Si cel mai important 0 datorii externe
Era un boboc in care painea se dadea pe cartela (cate 250 gr pt un adult), carne primeai uneori, de la neamurile pedepsite sa locuiasca la tara,  atunci cand murea cate o vaca ceapista, untul exista doar in povestile batranilor, portocalele se vedeau odata pe an, in pungile  pentru copii, cate una pentru fiecare copil, oferite cu generozitate de sindicat, in preajma sosirii lui  mos gerila. Nu aveai copii, nema portocale. Ba iti mai lua si 10% impozit ca nu-i aveai!!! Uleiul cu aspect de motorina si zaharul erau rationalizate. Salamul cu soia, este o minciuna lansata pe piata dupa '89. Pentru ca de  fapt nu era nici soia. Si mai mergeau transporturile ca unse: cu autobuze si troleibuze deselate, care atigeau cu scarile caldaramul si care dimineata veneau cum veneau, iar la iesirea din tura te uitau in statie. Iar trenurile de navetisti mergeau ceas dimineata  si intarziau cate doua ore la intoarcere. Si mai era un sandvich Tv (alb-negru) de doua ore, din care aflai despre ultimele ispravi ale lui cizmarel. Si mai era ceva : nu mai era nici o masina de scris, in proprietatea particularilor, daramite calculatoare, pentru a posta pareri.  Si mai era, ca in bobocul asta nu era curent electric . Si mai era... ca nu erau. Tote aceste realitati au fost pretul platit de romani pentru ca in loc de un trai decent, sa putem spune cu inalta  mandrie patriotica "avem zero datorii externe"
Petre Roman a facut si  a spus la vremea lui multe narozii, dar si un mare adevar, ceva legat de un morman de fier vechi. Dureros dar adevarat.
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

In mijlocul tuturor problemelor generate de guvernarea USl, varsta de pensionare la femei marita, marire ca numar si ca valoare a taxelor,noi imprumuturi de peste hotare, cedarea din nou a resurselor tarii strainilor,  proteste in strada etc in acest moment putem urmari la Antena 3 frumoase si interesante emisiunii artistice si culturale.

Cand il criticau pe PDL-ei era interesanti de urmarit dar acum cand au devenit pupincuristi  si ascund orice actiune proasta a guvernului tie  scarba sa ii urmaresti au devenit exact ca televiziunea romana pe timpul comunistilor .

A era sa uit cea mai mare realizare a lor scaderea cu 15 bani a pretului paini, oare merita tot sacrificiul doar pentru 15 bani ?

D006

  Asta cu 15 bani e ca la Radio Erevan , nu scade ci creste ...  :rotfl:  pt. ca dupa cum stiti la raft tot 24% ramane si apoi fiscul returneaza cei 15% , nu la consumator ci la cei care vireaza banii in contul fiscului .
  oricum tot ce si-a propus guvernul Boc a fost dus la indeplinire de guvernul Ponta , ba chiar mai mult , acum uselistii vin cu noi biruri si taxe . Cea mai tare e aia cu taxa pe nevasta ....

bismark

   ,,Lupul isi schimba parul dar naravul ba,,- pina nu vor muri lupii batrini si li se vor strepezi dintii la lupii tineri (aici ma refer la nomenclaturisti si securisti si copii lor) daca se face o analiza amanuntita se va vedea ca tot ei sint la putere, nu vom avea o conducere pentru tara ci doar pentru ei.S-au poate sa faca cineva o minune sa faca o lege in care sa se interzica participarea la conducerea tarii vreo 10 ani a celor care au avut ceva cu securitatea si comunismul chiar si a celor care au fost pe la tineret atunci.Au trecut 23 de ani de la schimbare si inca traiesc bine schingiuitorii taranilor si intelectualilor la colectivizare si prin facultati.Oare citi ani ne mai trebuie pina sa asanam tara de aceste gunoaie care au distrus familii,au indobitocit poporul, ca si acum votam dupa ris si 30 de galbeni aruncati pe jos.Cum e posibil sa vedem ca ne mint si inca ii votam de 2-3 ori acum cind informatia este peste tot?.Cu respect 
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

In 1990 era suficienta legea lustratiei sau aplicarea Punctului 8 din declaratia de la Timisoara . va dati seama cum ar fi aratat azi Romania ?

PS. Stiti ca la revolutie nu a murit sau sa fie ranit vreun activist de partid ?

pharaonu75

Citat din: bismark din August 11, 2013, 06:47:20 PM
...Cum e posibil sa vedem ca ne mint si inca ii votam de 2-3 ori acum cind informatia este peste tot?...


Ii votam tot pe astia pentru ca tot astia ne sunt pusi mereu pe liste!
Altii nu au loc de acesti sacali, iar daca este vreunul cat de cat cinstit, este "educat" repede de catre ceilalti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian


pad3

se ieftinisera prea mult produsele alimentare si ca sa nu cumva sa cumparam prea mult si sa ne-mbuibam au trebuit sa echilibreze situatia :)) gandeste pozitiv, ne-a facut un bine =))
somnul ratiunii naste monstri

bismark

    Eu dau 5o de bani pe o piine de 1 kg asta fiind manopera ca asociata de la noi are brutarie proprie dai griu si primesti 40 de piini la 100 kg.griu..Si cum ieri s-a spart o teava de apa la brutarie nu a facut piine, m-am dus sa iau o franzela de la magazin unde am ramas mirat cind mi-a zis ca de azi costa 60 bani nu un leu franzela de 300  gr.Dar nu as da nicicind piinea de la asociatie pe franzelele umflate cu aditivi.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Kov iulian

Era sa uit, care aveti neveste casnice vi le impoziteaza astia in curand :)))) faceti ce ati facut si cu stupi peste 75 :) :) :)

Eu sunt mai castigat nu am :) :) :) :)