Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

 Uimitor ce frunze mari are! Cred ca suferea putin de seceta. Nu stiu daca are acolo loc sa creasca, ca se face copac mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Nu stiu cum a ajuns acolo si daca creste asa frumos in Bucurestiul poluat, poate sa creasca oriunde in tara.
Daca este taiata de la o anumita inaltime atunci se regenereaza ca si rachita.
Poate fi luat in calcul ca si un arbore pentru cherestea. Am citit ca are consistenta nucului si este o cherestea utilizata.
Numai bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

stefan1

  Orasele chiar cred ca sunt un loc preferat pentru acest copac, care e sensibil la geruri si la vanturi puternice. Ori in oras temperaturile sunt cu cateva grade mai mari ca in loc deschis si vanturile sunt mai potolite. Cat despre poluare parca am citit ca Paulownia merge si pe soluri poluate cu metale grele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Oare cum suporta terenul calcaros?

gheco

Stiu ca nu au pretentii deosebite fata de sol. Nu am unde sa verific cum se comporta pe un teren calcaros. Pot doar sa va trimit seminte la iarna si sa verificati la fata locului.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Iata evolutia dupa circa 10 zile. Am avut si un om care este mai mic decat cel mai inalt copac (omul are 175 cm inaltime).
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si dupa inca 14 zile si o grindina cat oul de bibilica
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Superb crescute.
Mie nu mi-a incoltit.
Cred ca o sa comand seminte din nou.

gheco

Semintele se pun la incoltit pe vata umeda. Dupa 2-3 zile apare coltul si apoi se pun in pamant  cu atentie. Incoltesc foarte usor la lumina.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Pai nici nu le-am vazut ca erau ca un puf fin.

gheco

In primele pagini ale topicului sunt poze cu semintele si cum am procedat eu. Daca nu reusesti cu semintele de acolo iti voi trimite in decembrie seminte de aici. Desi in state este o adevarata industrie referitoare la acest arbore.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

cristi ciuc

Paulownia necesită măsuri de protecţie împotriva îngheţului, în primii ani, la fel ca şi Evodia?

D006

In drum spre mama am dat cu ochii de primul arbore de paulownia.
Am oprit si luat niste capsule inca verzi.
Acum s-au uscat si sunt pline de semintele puf.
La livada de avocado langa un gard am vazut cativa.
Acuma am sursa de semite proaspete din plin.