Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

gheco

Au inaltimea intre 30 si 70 cm. Tulpina incepe sa se lemnifice.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si o constatare foarte importanta: Tantarii nu ataca in preajma paulowniei. Am constatat la pescuit seara.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Frumos inceputul de padure.
A mea nu a incoltit inca. :sad:

Adrian MM

 MAI ARE CINEVA SEMIONTE DE VANZARE ?? AS CUMPARA SI EU , CINE STIE POATE CA ASTAI VIITORUL APICULTURII !?

    :uimit:

sfantul spiridon

semintele se recolteaza in toamna..parca asa...mai vorbim
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

Citat din: gheco din August 03, 2010, 06:06:42 PM
Au inaltimea intre 30 si 70 cm. Tulpina incepe sa se lemnifice.

  Frumoase pozele, dar mai frumosi puietii! Felicitari!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristi ciuc

Ştiţi cumva dacă seminţele recoltate anul trecut, au capacitatea de germinare doi ani la rând?
Am procurat seminţe prin amabilitatea d-nului Spiridon, dar în acest an am avut succes cu Catalpa şi Evodia, însă cu Paulownia am dat-o greş şi aş vrea să încerc şi la anul, pentru că seminţe mai am în cantitate mică din toate speciile enumerate.

sfantul spiridon

lasa ca iti mai trimit...eu am pus semintele si dupa rasarire am jumulit plantele gandind ca sunt doar buruieni...necazul a fost ca in acelasi loc mama imi pusese niste amorfa si am crezut ca amorfa asta e paulonia....dupa ce am vazut pozele puse de constantin am inceput sa ingrijesc ""ce scapase"
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

gheco

Seminte de paulownia voi mai imprumuta si eu din gradina botanica. Vom avea seminte de paulownia. rabdare si spatiu sa avem si in cativa ani gata padurea.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Paulownia a crescut in 2 saptamani de caldura si udata in fiecare dimineata cu peste 20 cm
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

crombra

Un sfat prietenesc. Muta cat poti de repede evodia de langa paulownia (care isi dezvolta sistemul radicular pe orizontala) ca altfel le va sufoca. Evodia are nevoie de mult soare asa ca la umbra paulowniei.....
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

filip

Citat din: crombra din August 16, 2010, 10:34:19 PM
Un sfat prietenesc. Muta cat poti de repede evodia de langa paulownia (care isi dezvolta sistemul radicular pe orizontala) ca altfel le va sufoca. Evodia are nevoie de mult soare asa ca la umbra paulowniei.....
Eu zic sa astepte pana la toamna,daca le muta acum cred ca le pierde
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

crombra

Eu am transplantat acum trei saptamani doua evodii care rasarisera intr-o rasadnita aproape de perete fara probleme. Am udat pamantul inainte si am luat planta cu cat mai mult pamant posibil astfel ca majoritatea radacinilor sa fie in pamantul transplantat.
Am facut gropi , am udat din abundenta sa fie mocirla in groapa si apoi am pus planta presand in jurul ei bine. Apoi am udat bine. In primele doua ore s-a inmuiat putin varful ( asa cum se intampla la rasadurile de rosii)dar apoi si-a revenit. Este bine mersi.
Poate astepta si pana la toamna mai ales ca nu mai este mult.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

gheco

Este primul an si cum nimeni nu s-a nascut invatat.
In toamna vor ajunge toate la locul lor transferate cu tot cu pamant.
Multumesc mult pentru observatii.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Iata o paulownia in Bucuresti
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/