Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Poza e facuta cu telefonul si e facuta acuma seara. Tulpina e groasa ca degetu si frunzele mari sunt cat o palma sanatoasa.

happy

Arata foarte bine.Dai un ban dar stai in fata!!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Eugen B

Corect. In toamna cred ca mai iau cativa. Vad ca la pawlonia ii merge bine. Evodia merge f greu

Cristel

Citat din: oroles din Mai 11, 2015, 08:51:51 PM
In cat timp ies din seminte. Am o saptamana si nu a iesit nimic. Le-am tinut in apa inainte de a le sadi.
Oroles, sper ca nu a fost gluma chestia asta ca le-ai tinut in apa inainte de a le sadi! Am spus clar ca se lasa in apa pana cand fac radacinute si frunze si pe urma se planteaza. Sa fie in pahar transparent si sa fie la lumina si caldura constanta *au nevoie de lumina si caldura pentru a germina -asa ca daca le-ai pus in pamant e posibil sa astepti mult si bine*
Bafta!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Cristele, nu e pusa in pamant direct ci in eclozator (cred ca asa se numeste). Are niste paharele si in fiecare am pus mai multe seminte. Le-am tinut in apa sa se inmoaie samanta doar. Nu am avut rabdare sa faca radacini. Le-am pus in eclozator si acum e la lumina, undeva afara. Temperatura nu e chiar constanta. Eu sper sa iasa. I-am dat si tatalui sa puna in solar. Mai am pastrate ceva seminte de la tine... Poate din profil am fata de prost, insa...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

gore

Pentru Bistriteanul, in ce an sunt acei pomi de au inflorit?.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Bistriteanul

Citat din: Bistriteanul din Mai 14, 2012, 09:30:24 AM
Puieti de Paulownia am cumparat in primavara de la pepiniera ocolulului silvic Baia Mare cu 13 lei bucata (puiet cu inaltime intre 1.5-2.5m, grosime, diametru de 2.5-4cm).

Varsta exacta nu o cunosc, presupun ca acest copacel are 4-5 ani, pentru ca l-am cumparat in 2012 si nu cred ca avea mai mult de 2 ani. Hai sa zic ca ar putea avea 6 ani.
Din vreo 15 de bucati plantate in 2012, ramase in viata 8 buc la ora actuala, doar acesta a inflorit.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Eugen B

Nu ma pricep mai deloc la pomi, dar eu am luat doar radacini sanatoase si vad ca toate au iesit si se dezvolta bine. Nu stiu exact varsta radacinii dar au arata f bine. Ideea este ca cica trebuie taiati pe la 2-3 ani din radacina ca sa se dezvolte mai repede si mai bine. Eu sper pana  in toamna sa ajunga spre 2m. Pana acuma au media de 30-40 cm si au fost plantati acuma in martie.

clucian

Se taie dupa un an de vegetatie si se lasa un singur lastar, indiferent ca este din seminte sau lastari / drajoni plantati.
Florile apar dupa 3 ani de crestere, nu conteaza cand a fost plantat.  Poate sa aibe 6 ani de la plantare daca l-ai taiat în fiecare an timp de 3 ani normal sa apara florile tarziu.

Un exemplu cum am taiat eu de jos. https://www.youtube.com/watch?v=ARpDNhx5cj0

Eugen B

ideea e ca daca faci pomii din seminte iti trebe timp sa ai mare grija de ei, daca nu se duc toti.
Asa din radacina sunt sanse de 90% sa ai dobanda de investitie. La mine 100% din pawlonia au iesit si merg inainte.
Sper sa in toamna sa mai pun cativa sa aiba roii ce sa mai ciugulesca

Eugen B

Vad la pawlonia le merge f bine la mine in zona , cel putin momentan. Voi mai incerca pe viitor sa mai plantez.

milu56

Amers cineva in pastoral la Paulownia?

ciucur

O sa mai curga multa apa pe Mures pana va merge cineva in pastoral la paulownia.
Am scris Mures ca ziceati ca aveti stupina in Arad daca nu gresesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

milu56

Da chiar pe langa mures unde am vazut ce inseamna stejarul la albine.

MirceaCalin