Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

happy

Ai mare dreptate Lucian,paulownia nu infloreste decat daca iernile sunt blande sau daca arborii sunt undeva la adapost cum este gradina botanica de unde am si luat seminte in ultima iarna!La Amara de doi ani cei 5 arbori existenti au avut mugurii florali degerati din cauza temperaturilor prea mici! :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

sorinma

Citat din: clucian din Octombrie 14, 2012, 09:55:30 PM
Nu va asteptati de la acele plantatii sa vedeti flori. Scopul lor este forestier.  Cel mai probabil pe acele terenuri nu e plantata Paulownia Tomentosa ci un al hibrid de Paulownia.
cred ca ai dreptate,un satean din zona zicea ca sunt" niste pomi cu lemnul mai scump decat nucu"
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

clucian

Paulownia care am plantat-o in curte la mine am incercat sa fie cat mai la adapost. Cunosc prin Bucuresti cativa arbori de Paulownia care nu infloresc si nu au seminte dar sunt in bataia crivatului, altii care sunt la adapostul blocurilor fac seminte si flori am vazut de la ei.

bubu07

Buna ziua.Ma intereseaza si pe mine daca stie cineva sau daca a vazut vrio plantatie industriala de pauwlonia(din cite stiu la plantatiile industriale se foloseste cotevisa 2) sau are cineva arbore de cotevisa 2 ma intereseaza cum se comporta iarna.Multemesc frumos si astept vriun raspuns

clucian

Nu cred sa fie cineva pe forum si aibe alt Paulownia decat Paulownia Tomentosa. Asta pentru flori. E rezistenta pana pe la - 20 Grade C. parca asa stiu eu.

Daca te intereseaza Paulownia pentru cheretea, adica Paulownia Cotevisa 2 sau altii ii spun Paulownia EU. Trebuie sa stii ca acela e un hibrid intre Paulownia Elongata si Paulownia Fortunei.

happy

Eu am cumparat asta iarna de pe eBay seminte de paulownia Fortuney ,dar binenteles ca nu a germinat niciuna.Erau vechi :dinti: Metoda de aflare a puterii  de germinare este aceea de apune semintele in apa.Dupa 7 zile trebuie sa germineze!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

clucian

De ce vrei Paulownia Fortunei ???
Sa stii ca e mai sensibila la frig decat Paulownia Tomentosa, dar are o mai buna crestere decat celelalte specii de Paulownia si se adapteaza mai usor la diferite soluri. In schimb Paulownia Elongata e mult mai rezistenta la frig decat celelalte doua asa am inteles eu din ce am citit pe net.

Citeste aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Paulownia la descriere primele paragrafe.

sorinma

NU vand ,nu cumpar...e doar ca informatie:http://www.tocmai.ro/seminte-de-paulownia-6470224.html
Da ca nu e locul ei aici cred ca se poate sterge
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bee_lover

In cativa ani puteti veni in pastoral la Sighisoara.

clucian

@bee_lover

Te rog sa pui si la primavara poze cu plantatia de paulownia sa vedem cum trece iarna hibridul asta de Paulownia.

bee_lover

Daca nu uit sigur o sa pun iar daca uit sa ma tragi de maneca.  :hi:

marius_vfp

salut, anul asta am pus seminte de paulownia pentru prima data ,nu miau iesit decat 5 plante , au cam 50cm inaltime , acum sunt in peturi de 5 l , dupa prima bruma sau cam zbarcit rau ,  o sa le dau la beci sau in magazie dupa ce le cade frunza, voi cum procedati , mi se pare ca nu prea sau dezvoltat suficient pentrua trece iarna afara si asi vrea sa nu le pierd ,ce ma sfatuiti .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Si la mine avea tot cam 50 cm dupa primul an de viata, a iernat afara pe locul unde am plantat-o de la inceput, fara niciun fel de protectie.
In primavara am constatat ca i-a degerat putin varful, insa nu a fost nicio problema, pentru ca a crescut dintr-un alt mugure (mugurele viabil situat cel mai sus pe tulpina), iar acum, dupa al doilea an, are peste 2 metri inaltime!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

mersi de raspuns pharaoane , asi vrea sa mai stiu daca e pretentioasa la sol paulownia , am pus evodia pe langa casa si recunosc nici terenul nui asa de bun ,evodia(puieti din 2011) nu prea a crescut anul asta si erau plante din anul trecut , puietii de evodia(din 2012) saditi in gradina(in alta locatie ) sau dezvoltat mult mai bine decat puietii din anul trecut pe care i-am avut in peturi de 5l . sper  la paulownia sai mearga mai bine la solul pe care-l am pe langa casa.

in rest toate cele bune iernare usoara la toti.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Eu am in gradina atat paulownia cat si evodia! Le merge bine, insa evodiile le-am protejat peste iarna!

Nu stiu ce sa spun despre sol, pentru ca nu le-am plantat in locuri/soluri diferite, ci doar in gradina mea din inima Baraganului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube