Anitei, ardelean din Galati!

Creat de ANITEI, August 31, 2010, 12:17:55 AM

« precedentul - următorul »

ANITEI

Buna!
Ma numesc Dan sunt nascut in Galati, si locuiesc in judetul Arad de mai bine de 20 de ani.
Sunt asistent medical, am 30 de ani, casatorit cu Otilia, avem 2 baietei.
Am avut stupi de la 14 ani , pe la 20 am abandonat apicultura si anul asta am cumparat 2 stupi din care am mai facut 2. De stupi se ocupa mai mult un prieten bun care are vreo 20 si impreuna avem mari planuri! Nu am intrat mult pe alte forumuri de apicultura dar imi place acesta si nici nu vreau sa stiu cum cunt celelalte. Am citit in seara asta povestea lui Dumitru (cel invalid) si m/a surprins in mod placut generozitatea si mobilizarea care s/a facut.
Multumesc tuturor stuparilor care impartasesc experienta lor.
Dumnezeu sa ne binecuvinteze pe toti!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

dedu

Dumnezeu sa te binecuvinteze si pe tine si bine ai venit printre noi :hi:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

orbanstefan64

bine ai venit pe forum si mult succes in continuare :hi: :hi:

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

nicomico

Anitei bunvenit intre noi,sper sa gasesti lucruri utile aici. :hi:

prisecarul

bine ai venit in familia APIARDEAL!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

ANITEI

'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

ANITEI

Baieteii mei!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

crombra

Sa-ti traiasca feciorii, vecine. Sa te bucuri de fiecare clipa petrecuta alaturi de ei pentru ca asta iti da energia si scopul vietii.
Tine minte, cea mai buna si sigura investitie sunt copii. Niciodata nu se devalorizeaza si cu cat investesti mai mult in cresterea lor cu atat rezultatele vor fi peste masura asteptarilor. Copii sunt minunati.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pharaonu75

COPIII, RATIUNEA NOASTRA DE AI FI!
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei!
:hi: :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ANITEI

Multumesc domnilor crombra si pharaonu! Intradevar copiii sunt viitorul meu!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

ANITEI

Am eliminat celalalt topic pe care il deschisesem si am sa scriu despre mine si albine numai aici.
Am 1200 de rame neincheiate cu spetezele laterale fara umerase. Ar trebui sa cumpar distantoare din tabla si sa pun in toate corpurile sau sa schimb spetezele laterale. Ce ma sfatuiti? Daca nu au umerase nu se balangane in stup la transport?
Mai trebuie fixate si jos cu ceva? Mentionez ca am corpuri si pt cuib si pt magazie de 1/1
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

mape 48-petru manea

Sa pui distantiere la 1200 de rame este multa munca.Sa schimbi sipcile laterale este si mai greu.Oidee ar fi sa pui cate o sipca pe capetele ramelor dupa ce le-ai asezat in corp in asa fel incat dupa ce pui podisorul,acesta sa le fixeze (sipcile) prin presare.acum depinde ce sistem de stup folosesti.Succes.P.S. Distanta intre rame cand le asezi in stup o faci prin folosirea degetelor mari si aratator ,cu timpul te obisnuiesti. :nod: :nod: :hi: :hi:

Adrian Roman

Se gasesc distantiere de plastic, ce se pun individual pe rame, sau distantiere de cuib si de magazie din tabla decupata cu distante stas ( cam incomode in practica), si mai sunt... Vezi Teclem-Faget, Eurohonig-Bucuresti, Nektarking-in secuime, si mai sunt... :hi:

ANITEI

Salutari domnului Roman pe care l/am cunoscut personal si care mi/a daruit 3 puieti de evodia Ii multumesc si pe aceast cale. Cine le/a comandat fara umerase asa intentiona sa faca ,  sa puna distantoare din tabla pe peretii stupilor doar ca el avea in plan si o bara metalica in partea de jos a corpului si deja devine totul mai complicat. Daca pun doar sus e pericol sa se atinga intre ele la transport ramele pt ca sunt 1/1. Oricum sa schimb toate lateralele nu e greu acuma ca nu sunt inca montate. Trebuie sa ma hotarasc in urmatoarele saptamani. Are cineva sistemul asta?
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13