incepator

Creat de cocobeny, Septembrie 06, 2009, 01:10:02 AM

« precedentul - următorul »

D006

Hai  curaj domnule ca  intepaturile  vin singurele  si  nui  bai.Este  suficient  o  data  pe  saptamina  si  chiar  prea  mult.In  apicultura  trebuie  respectate cu  sfintenie  tratamentele si  buna  igiena, in rest  toate  cele  bune.Ar  fi  bine  sa  incepi  cu  cel  putin  doi stupi pt  a inlatura  unele  probleme cu  privinta  la  matca,puiet  etc...

dedu

Eu nu sunt inca profesionist,nu traiesc din asta si pentru mine este mei mult un hobbi dar iti dau si eu un sfat:nu cred ca prea poti!!!Nu prea poti invata meseria de pe forum,meseria cere p0ractiva!Imprieteneste-te cu vreun apicultor si il mai ajuti pe la stupi o vreme si inveti si tu!!!
Daca nu iti sunt dragi albinele,nu iti este draga meseria nu are rost sa te ocupi.Ocupa-te daca esti hotarat si chiar vrei sa faci reusesti sa faci ceva pentru tine si poate pentru tara asta incepand cu albinele!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

cocobeny

Am un vecin mii si ceva neam mai departat, da nu vrea sa ma lase sa ma apropi de stupi ca zice ca deranjez albinele si ca ii fur meseria :)  si el nu ar fi deacord sa tin si eu stupi ca nu mai cumpar de la el miere si fagure, la care ne place la toata familia, si am zis ca eu nu as putea tine citva stupi chear ptr. noi, este vro problema daca ale lui sint cam la200 m distanta de mine?
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

D006

Atunci  e  mai  bine,nu  mai  cumpara  albine  ci  doar  lazi  si  ceva  faguri pe  care le  vei  pune  in  gradina .Instalarea  o  faci  in  primavara si  cu  siguranta  o  sa  intre ceva roiuri in  lazile  tale.Pt  a  atrage   roii  o  sa-ti  trimit un  unguient pe  baza  de  feromoni  de  matca   sa  ungi  stupii  prin  interior si  apòi sa  vezi  bucurie .

marcel68

bravo abeja, cel mai corect sfat, unii ca neamurile lui merita asta.....sa faca cit mai multe lazi.........ca ce vine de sus, e bine primit..bafta

PricopArthur

Citat din: verdanteslabuta documentatie pe aici poate cineva sa ma ajute?
Daca vei lua la rand subiectele, vei avea multe de invatat.
De la cum sa prinzi un roi, sa iti faci o centrifuga ieftina, si mai mult decat ai nevoie in fiecare segment al activitatii.
Important e sa vrei sa citesti.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: abeja
Citat din: verdante
slabuta documentatie pe aici poate cineva sa ma ajute?
Ai  ceva  de lucru?
Citat din: abeja
Citat din: verdantedeocamdata nu  dar sper ca in viitorul apropiat
Pai  daca  nu  ai  ceva  de  lucru  atunci  cu  ce te  putem  ajuta.
Am iesit putin afara :rotfl: si m-am rostogolit de... ras. Am crezut ca am gresit adresa si am nimerit la forumul pescarilor =D vanatorilor =D
Domnilor sunteti de groaza... adica jugubeti.  :hi:
Dle Verdante, m-am inscris pe lista ajutoarelor, adica vin... cand ai de lucru :razz:

cocobeny

A m o intrebare pentru cei care stiu:smile: cum am mai zis la inceput sint incepator deci nu am nimic si la primavara vreau sa incep si eu cresterea albinelor ca si un hobbi, si as vrea sa va intreb ce sa imi procur: roi sau o familie de albine?
In iearna imi fac vreo 3-4 stupi si la primavara vreau sa incep de unde sa ieau roii sau familia? merci anticipat... :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

bucovineanu

Daca ai un apicultor de incredere de care sa fii sigur ca nu iti vinde si microbul unei boli, poti sa cumperi cel putin 2 familii de albine in primavara. Daca nu, e mai bine sa cumperi roi pe care sa ii pui in stupi noi, numai pe rame cu faguri artificiali fara a intrebuinta nimic folosit. Pana atunci citeste tot ce gasesti despre albine si unde ai nelamuriri intreaba pe forum.

cocobeny

care stupi sint mai buni pentru inceput, cei noi sau vechi cu rame cu tot si cu familii de albine? :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

prisecarul

daca intr-adevar vrei sa te apuci de aceasta "meserie", incearca si cumpara totul nou!
la inceput strictul necesar, apoi pe parcurs iti vei da singur seama de ce ai nevioe.
la fel si cu stupii. de unde vei cumpara, sigur ca apicultorul nu-ti va da cutiile cele mai bune.
pentru inceput, in primavara, cumpara 2-3 stupi.
dar pana atunci, burta pe carte!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

bucovineanu

Cel mai bine este sa incepi cu toate noi:stupi, rame, unelte si celelalte ustensile. Pentru unii este tentanta ideea sa cumpere stupi si rame vechi, pentru ca sunt mai ieftine. Dar procedand asa, odata cu stupii si ramele poti achizitiona si niste microbi periculosi.

dedu

Eu lucrez in apicultura cu fratele meu care i in acelasi timp si inginer in cercetari si in primavara finanteaza el sa cumparam mai multe familii de albine!!!
Cam cate familii pot cumpara cu vreo 5000 de lei?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bucovineanu

Atunci cand gasesti clientul care are de vanzare, negociezi cu el si vezi cate familii poti cumpara. :razz:  :razz:  :razz:

dedu

Da,aveti dreptate dar  nu cumva stiti primavara trecuta cat o fost o familie?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!