Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Am vazut poza acum din Tinisoara dintre blocuri cu salcamul inflorit. Eu am pus deja catuurile. Sunt prea dezvoltati.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

In Bucuresti au inflorit / trecut Paulwonia si glicina. (pomii frunctiferi au trecut deja).
Acum sunt infloriti castanul si salcamul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

De ieri a inflorit salcamul si in Gorj. Dupa temperaturi perfect de salcam cu 10 - 14 gr noaptea si 28 -30 ziua, de maine se raceste vin ploile, cu 3 grade noaptea. Bu prea exista salcam fara ploi. Sa speram ca va fi bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Bebe Bobu gorj

Salut Gorjul și toți iubitorii de albine


dan sebastian

Salut Bebe !
Bine ai venit pe forum !
Creaza-ti o pagina a ta unde sa poti atasa niste poze din stupina.
Au trecut si sarbatorile Pascale din acest an si salcamul e inca inflorit. Nu retin sa mai fi stat salcamul inflorit aproape o luna. Presupun ca datorita vre,ii ploioase si a frigului din timpul noptii. Oricum ar fi tot extragem 1-2 caturi de miere de la fiecare. Pana la urma se dovedeste a fi un an bun de salcam anul 2024. Cat de optimist sunt eu si tot nu ma asteptam la mare lucru tinand cont si de inflorirea prea timpurie si de temperaturile extrem de mici cu maxime de 20-21 grade. Au fot si 2 zile consecutive cu ploi ca in noiembrie temp de 6-8 grade noaptea si 10 - 14 ziua. Au cules saracele de la 12 si pana la 5 - 6 dupa amiaza. Sa vedem daca vor fi si ceva preturi mai bune ca procesatorii platesc ca acum 15 ani tot 16 lei kg de salcam. De rasul luimii. Preturile la miere au facut pe multi sa renunte la aceasta frumoasa indeletnicire.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.