Storcator descapaceala..

Creat de bio, Noiembrie 25, 2015, 07:48:57 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Aici in NZ toata lumea are aceiasi pensie. Cind platesti impozit nu mai platesti si pensie si altele doar impozit pe venit. Nu conteaza ce ai lucrat in viata si cit ai cistigat/an. Momentan se ia cca €190/saptamina dupa impozit. Este si impozit pt ca multi lucreaza dupa virsta de 65 si acel venit sa adauga la pensie.
Cei care lucra pt guvern teoretic ar fi obligati sa iasa la pensie la virsta de 65 de ani, adica de la aceasta virsta nu mai poti lucra pt guvern. Hahaha sa vezi profesori la scoala si chair directorul scolii unde am copilul spunea la serbare anul acesta ca are 64 dar nul vad sa iasa la pensie anul viitor.

In sfera privata poti lucra pina la orice virsta doresti si poti. Dupa 65 ai si salar si pensie...... daca nu dai coltul.

Dar asai si in alte tari din occident de aceea sa anuntat prin 2010 in multe tari ca se va mari virsta de pensionare dupa 2020. In NZ prim ministrul a zis ca la noi nu se va mari(brrrrrrr). Da si prostul si crede. Tarile care nu vor mari virsta de pensionare vor avea de pierdut(economic) fata de cele care o maresc. Germania parca se gindeste so ia mai inaintea tuturora punind virsta de pensionare la 72 de ani pe cind alte tari vorbesc doar de 70(USA, UK, ESP, FRA, SWE, RUS, JAP, AUS, CAN, ITA si poate o mai fi si altele despre care nu am auzit).

pharaonu75

#16
As vrea sa-l vad pe pompierul ăla de 72 de ani, cu furtunul in mana, pe acoperisul casei in flăcări. Sau pe politistul sau jandarmul ăla de 72 de ani cand se bate cu toti nenorocitii pe strada. Sau vreo doi brancardieri la fel de tineri, trăgând de-o targă. Si exemplele pot continua. Are cineva idee care este speranta de viata in Romania? Si cum poti lucra pana la 72 de ani, cand din cauza stress-ului, iti cam pleaca mintea cu sorcova de pe la 40 de ani?

Si ca sa nu fim off-topic, la 72 de ani in Romania, daca mai traiesti, vei fi precum ceara aia iesita din storcatorul prezentat anterior! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

..ai sarit de 50 de ani... trebuie sa o lasi mai moale.


mape 48-petru manea

#18
Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 27, 2015, 03:54:32 PM
iti cam pleaca mintea cu sorcova de pe la 40 de ani?


Depinde   :nono:

ioanardelean55


Sint si exceptii  :uimit: :uimit:                                                    .unde ai trait pana acum?!?!?!?

bunica-miu pana la 70 ani venea de la padure cu un salcam intreg curatat de crengi. si asta in zona de deal si de la 3-4 kilometri departare...
aici avea 85 parca...

pharaonu75

Bunicul ala al Ti-ului a trait in alte vremuri... fara stress, fara chimicale, fara E-uri si aditivi alimentari.
Si bunicul meu se apropie frumos de 102 ani, insa asta nu inseamna ca trebuie sa pensionam oamenii la 72 de ani, iar pana atunci sa ii punem in "linia intai"!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: bio din Noiembrie 25, 2015, 07:52:47 PM
Ma gindesc sa-l folosesc si pentru recoltarea de apilarnil.

Eu am lucrat la cei de la Pro Natura in balta o perioada scurta .

Nu stiu daca mai retin corect dar acel administrator ii spunea aparatului de extras apilarnil, atomizor sau ceva de genul.

bio

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 28, 2015, 11:13:24 AM
Citat din: bio din Noiembrie 25, 2015, 07:52:47 PM
Ma gindesc sa-l folosesc si pentru recoltarea de apilarnil.

Eu am lucrat la cei de la Pro Natura in balta o perioada scurta .

Nu stiu daca mai retin corect dar acel administrator ii spunea aparatului de extras apilarnil, atomizor sau ceva de genul.


PRO NATURA si apicultura ......  =))... o afacere pe bani europeni . O afacere ratata . .... sau cum sa-ti bati joc de niste bani care nu sunt ai tai .

Iuli ??..cred ca nimeni nu a lucrat la ferma apicola din balta Ialomitei,  a celor de la PRO NATURA, mai mult de 3 luni . Majoritatea erau AUT din a doua luna .
Iuli..?....... Stia vreunu din sefii care ii aveatzi la aceea ferma vreo boaba de apicultura..?

Aparatul tip, pentru extras apilarnil se bazeaza pe o pompa de vid ... dar ma gindeam la acel storcator pentru descapaceala//sau ceva asemanator din industria alimentara ,  ca sa  aiba dubla intrebuintare ...si la descapaceala si la apilarnil .
Pina anul acesta am improvizat cu teascul?storcatorul de la struguri si mi-am zis sa mai modernizez oleaca si aceasta opewratiune .

bismark

#23
   Daca tot ai rezolvat-o cu  teascul,ce zici de un teasc dintr-o cuva de inox de la o masina de spalat defecta?,este gata gaurita doar sa-i pui un surub si o placa de presare.Eu deja am inceput-o.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bio

Nu am tinut in mina cuva de inox de la vreo masina de spalat automata sa-mi dau seama ce si cum este . O sa caut sa vad cum arata poate ii gasesc intrebuintare .

Pina anul acesta am folosit teascul.... dar vreau sa trec la alt nivel .
Cred sa fie si mai bine ,.... mai eficient .

bio

... discutind cu diversi apicultori am aflat ca storcatorul pentru descapaceala ar avea ceva probleme, in special storcatoarele care au axul melcat de inox inegresc mierea rezultata in urma stoarcerii .

...trebuie sa am grija sa fie cu ax din teflon.... -- cu toate ca deja ma nelinisteste gindul ca as da ceva parale destul de multe  pe un utilaj care imi poate inegrii apilarnilul extras .... Brrr !!!..Doamne fereste...

mosunick

Citat din: bio din Ianuarie 30, 2016, 11:34:43 AM
... discutind cu diversi apicultori am aflat ca storcatorul pentru descapaceala ar avea ceva probleme, in special storcatoarele care au axul melcat de inox inegresc mierea rezultata in urma stoarcerii .

...trebuie sa am grija sa fie cu ax din teflon.... -- cu toate ca deja ma nelinisteste gindul ca as da ceva parale destul de multe  pe un utilaj care imi poate inegrii apilarnilul extras .... Brrr !!!..Doamne fereste...
Bio, care crezi ca ar fi logica? ca doar nu inoxul innegreste... Procesul ca atare probabil ca "stoarce" si din camasuiala din rama, si de-aia se innegreste... SAU?
Danke si sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

romikele

Nu poate sa-ti raspunda... a intrat in silentio stamba din`aia  :rotfl:

pharaonu75

A venit caldura si are mult de lucru in stupina... si nu stie cum sa se eschiveze de aici... fiindca nu ai cum sa faci 500 de roi anual, daca stai pe forum... :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mosunick

Citat din: pharaonu75 din Februarie 23, 2016, 10:22:19 AM
A venit caldura si are mult de lucru in stupina... si nu stie cum sa se eschiveze de aici... fiindca nu ai cum sa faci 500 de roi anual, daca stai pe forum... :wink2:
Sa-i dea Dumnezeu spor sa faca si mai multi! Si voua tuturor!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone