Nuclee de imperechere

Creat de dodoc george, Martie 04, 2011, 11:58:05 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Nu stiu cum nu se depopuleaza, daca sunt pe aceeasi vatra. Ce le face pe culegatoare sa-si uite vechea locatie? Dar si albinele tinere, deja la cateva zile de la eclozare fac zborul de recunoastere si isi memoreaza locul, la care vor reveni mereu. De fapt se poate observa ca ca la formarea unui roi pe aceeasi vatra, trei zile doar pleaca albine de la la roi, dar nu revin, ca se duc la vechea locatie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Nu toate albinele care pleaca din nucleu revin la vechea locatie.
Odata cu ramele cu puiet nu se ridica doar culegatoare, ci si albina tanara, care nu va parasi noua casa.
Eu nu am dus niciodata roii formati departe de vatra, ci la max. 50 de metri, cu orientarea urdinisului cat mai diferita de a stupului mama, dar am scuturat cat mai multa albina tanara. Chiar daca trec cateva zile de stagnare, incepe sa eclozeze puietul si aceasta noua generatie completeaza efectivul.

Evident, aceasta metoda nu e cea mai productiva, dar de nevoie poate fi de folos. Daca nu ai posibilitatea de a deplasa nucleele la peste 3km, nu inseamna ca nu mai faci roi...

4unix

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, saptamana viitoare voi incerca iar si am sa va transmit rezultatul.

Numai bine.  :hi:

Pepa Petru