metode de crestere a reginelor

Creat de bucovineanu, Ianuarie 25, 2008, 11:35:35 PM

« precedentul - următorul »

Simi

Si eu am o matca iesita din botca intr-un nucleu de imp. din datat de 08.09.2009 (marti). Sa vedem daca se imperecheaza.  :roll:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

Citat din: marius
andrei  se mai inperecheaza reginele astea acuma ?
Teoretic da.
Practic voi vedea.
Dar toti stupi inca produc trantori am vazut.

nicolae13

Dacă într. O familie normala se pune o botca necapacita, oare o vor creste și accepta sau o va roade după capabile?  Mulțumesc!

stefan1

Citat din: nicolae13 din Iunie 01, 2017, 10:46:00 PM
Dacă într. o familie normala se pune o botca necapacita, oare o vor creste și accepta sau o va roade după capacire?  Mulțumesc!

  Botcile necapacite sunt usor primite. In general albinele au tendinta de a ingriji orice fel de puiet, inclusiv de trantori, mai cu seama daca ele au deficit de puiet si surplus de doici. Aceasta afirmatie nu e valabila la roii artificiali care au deficit de polen, nectar si apa si care renunta sa creasca o parte din puietul necapacit pana isi echilibreaza castele de albine (doici/culegatoare), dar vor creste si ingriji botcile daca nu au matca.
  Daca te referi la o familie cu matca, situatia este diferita. Botcile capacite mai mature pot fi intepate de regina daca aceasta are acces la ele. Vezi procedurile de crestere a matcilor in starter si finisor. De aceea regina nu trebuie sa aiba acces la botcile capacite. Si o familie bezmetica uneori roade botcile capacite, alteori omoara reginele dupa ce le-a lasat sa eclozeze si in cazuri fericite le poate lasa sa se fecundeze si familia se indreapta. Faptul ca astfel de familie este imprevizibila, adica nu poti sti exact cum va reactiona, a dus la numirea ei ca bezmetica.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)