Regine

Creat de dragos2006, Decembrie 04, 2007, 03:40:37 AM

« precedentul - următorul »

balasbebe

la institut cand le mureau familiile din care ne faceau noua matci, nu era nici o problema. Le inlocuiau si gata. Nu cred ca cineva trebuie sa astepte ani de zile pana cand studiaza o matca. la aceasta ora nimeni nu-mi poate garanta ca o matca sa-mi depuna un numar de oua pe zi, pe sezon, iar albinele sa-mi culeaga minim  de un numar de kile de miere sau polen. Parte din succes il poate avea o matca, dar si stuparul are un rol decisiv. Ca si cu orice lucru se poate incerca. Noi suntem foarte suspiciosi. Poate sa fie o linie buna, dar matca sa nu se fi imperecheat cu numarul necesar de trantori. Inca nu s-a produs ecograful pentru regine. Sa lasam concurenta sa-si faca loc, dar , doar ceea constructiva.
  Asa cum fiecare ne-am facut clienti la produse, tot asa se vrea si pentru regine.
  Seriozitate si calitate!

D006

Selectia, adevarata, nu cred ca stiu cum se realizeaza, dar o familie care da rezultate mult peste medie inseamna ca ar avea o matca ''deosebita'' si sunt multumit daca matcile obtinute, sunt din aceea matca--familie...Eu asa si procedez...nu stiu daca este bine ...dar da rezultate, de aceea cred ca se pot obtine matci ok dupa o supraveghere mai scurta ...
  Selectia adevarata, cred ca se face, dupa mai multi ani de experiente si observatii...dar o familie ne da o productie in primul an de viata al matcii ca apoi sa scada odata cu virsta matcii...

PricopArthur

Dle Radu,
v-am intrebat daca folositi aceleasi fam pt producerea de matci deoarece la stupinele izolate, in cazul fecundarii naturale poate apare cosangvinizarea. Cu atat mai mult in cazul fecundarii artificiale.
Dl Popescu Albina, in studiile ce le-a facut, dupa o selectie severa, mai multi ani, a ajuns ca fam ce trebuiau sa dea randamente maxime sa scada exagerat ca productie. Singura explicatie pe care a gasit-o a fost cosangvinizarea, deoarece inmultirea a realizat-o in genere intre cele mai bune familii.
Si avea 100 de stupi, iar fecundarea era naturala.
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

De multe ori intr-o stupina descoperi ca o matca este buna, dupa ce i-ai creat toate conditiile. Sunt stupari care spun ca o matca nu este buna, iar daca te uiti la el in stup, te miri cu ce mai traiesc albinele. Pleaca multi stupari la salcam cu lazi, in care se gasesc doar 3-4 rame, si asteapta minuni. Inca din pacate se mai practica astfel de stuparit.  Sunt si stupari care unesc familiile pentru a putea obtine recolte bune.

D006

In Hawaii se creste si se exporta in State si Canada Aurea (italiene) si Karnica. Se poate comanda si de acolo, au timiteri internationale, insa ar fi o problema: distanta foarte mare, pretul mare pentru transport, in plus nu e sigur ca ajung in viata, transportul durand foarte mult, chiar si airways. Cine vrea, poate sa incerce. Fiindca in insula e instituit embargoul privind importul de albine, se aduce doar sperma trantorilor pentru inseminare si se folosesc matci din populatia locala (tot Aurea si Karnica).
   Despre introducerea Buckfast in Ro... nu prea sunt de acord, motivele ar putea fi multe, oricum e doar o opinie. E alegerea fiecaruia ce albine foloseste.
   Cosangvinizarea nu este posibila, in programul meu de selectie deoarece este prevazuta introducerea, in sectorul de testare, in fiecare an, a materialului genetic de la alte stupine, prelevarea de larve pentru transvazare de la familiile recordiste ale altor stupine.
   Da, intr-adevar sunt 2 ani de cand am venit acasa, insa selectie, chiar daca nu am dispus de atatea cunostinte, am facut la putin timp de cand m-am apucat de apicultura, si asta se intampla in 95... Cred ca fondul de gene al stupinei nu se pierde intr-un an si ceva, cat esti plecat..
  Va doresc o saptamana placuta,
     Radu.

PricopArthur

Dle Radu, m-ati convins. Sa vina primavara si sa vedem cum ma conving matcile dv.
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

Gruies

O sa iau si eu 10 regine,la mine nu ced ca o sa fie problme legate  de adptare sunt la o palma de loc in BH.Daca merge treaba eu cumpar an de an 50 de bucati.
(as fi dispus si la un troc polen=regine)Salve tuturor.gruies.

valter

vancea poti sa-mi produci matci  fecundate din materialul meu genetic si cat ar costa in medie fiecare descendent stimabile.Hai ca aici ai inflatie de pinguini, dincolo o fac pe desteptii.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Citat din: valtervancea poti sa-mi produci matci  fecundate din materialul meu genetic si cat ar costa in medie fiecare descendent stimabile.Hai ca aici ai inflatie de pinguini, dincolo o fac pe desteptii.
...Ce abordare nostima a problemei...sa mor de ris...
  Sunt oameni care le place sa stea cuminti, sa intrebe si sa nu isi dea cu parerea la orice noutate care apare pe forum...Mie imi place sa intreg, sa descos, ..nu sa judec , sa dau calificative in probleme unde nu ma pricep..
  Dle Valter m-a amuzat mult...''inflatie de pinguini''...
    :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

bucovineanu

Sunt nou venit pe acest forum.Va urez tuturor celor inscrisi "Sarbatori fericite!"
Vreau sa-mi exprim o parere despre acest subiect.Consider ca cele mai bune regine sunt cele obtinute de stupar prin selectie in stupina proprie.Cu multi ani in urma am cumparat 5 regine de la ICDA Buc. Fiind aduse dintr-o regiune mai calda si cu deficit de polen, imi blocau citeva rame din cuib cu pastura Regina depunea putine oua,nefiind aclimatizata si aveam tot timpul cuibul blocat.   Atunci am inceput sa cresc singur regine. Dupa multi ani am obtinut rezultate deosebite.

stefan1

In mod sigur matcile trebuie trebuiesc sa provina dintr-o zona climatica si de cules cat de cat asemanatoare cu cea unde vrem sa le exploatam. Daca nu pot fi surprize neplacute.
  Vestita albina ucigasa a aparut din dorinta stuparilor brazilieni (parca) de a schimba soiul existent. Ei aveau preponderent albina germena, prea prudenta si cuminte pentru clima generoasa de la ei. Dar nici albina africana nu era adaptata la zona. Ce a iesit din incrucisarea celor doua soiuri, s-a vazut. Cu timpul insa noua albina s-a mai potolit si productiile de acum sunt mult mai bune decat inaintea acelui experiment.
  Nici eu nu am gasit de la alti stupari un soi care sa imi placa mai mult ca cel propriu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Albina nu-i masina sa o duci la tuning,sa fie asa ,sa produca minim atata,sa faca si sa dreaga.Albina este o insecta si daca cineva face o selectie la Braila,si dupa aceia vine cineva de la Brasov, o vede la Braila ca baga in stup de tencuieste ramele cu miere,si zice,..."frate",vreau si eu,o ia, o duce la Brasov si se uita mult si bine la ea ,ca amarata era adaptata la Braila nu la Brasov.

apiservis

DOMNULE RADU  EXPERIENTA PE CARE ATI DOBINDITO ACOLO ESTE SUPERIOARA CELE CUNOSCUTE DE NOI DACA SE POATE UN
FILMULET SAU MAI EXPLICIT TOATE ETAPELE IN CRESTEREA MATCILOR PE MINE MA INTERESEAZA PERSONAL.
CU STIMA

popadrianf

domnul radu o adresa de mail se pote sa discutam in privat

MARYAN

AZI AM GASIT O BOTCA CARE ERA CAPACITA DE 3 ZILE CU O GAURICE IN CAP PRIN CARE SE VEDEA CEVA ALB SA FIE ROASA SAU NA FOST TERMNENATA DE CAPACIT , O MAI IESI CEVA VIABIL DIN EA ?
A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos !