CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

                     Chemarea pamantului!!!
Dupa 27 de ani....


Intr-o frumoasa zi de sfarsit de august,cand soarele definitiva lucrarea sa de rumenire a fructelor si pregatirea lor pentru cules,am reusit sa-mi fac timp si sa-mi indeplinesc un vis de-al meu,un vis ce din ce in ce,nu ma mai lasa nici sa dorm.Inchideam ochii si aparea mereu aceeasi imagine:eu,copil fiind,cum trezeam colbul ulitei alergand cu piciorele goale cat era ziua de lunga in satul vacantelor mele,un sat vrancean de unde se puteau zari cei ce fusesera candva Muntii Vrancei,destui de rosi de milioanele de ani de existenta,ce pareau un fel de dealuri mai rasarite privindu-i din ascunzisul meu din fortareata de salcami din spatele casei bunicii...

Cu emotie si teama am plecat catre sat si cei 80 km ce ma despartea de el mi s-au parut ca intre Madrid si Braila.Emotie, fiindca ma reintorceam in satul copilariei si teama?Teama era mult mai motivata si cred ca datorita ei am reusit sa parcurg drumul si sa nu fac stanga-mprejur cu lasitate,lasitatea care m-a tinut departe atat amar de ani.Teama de a nu fi recunoscut,teama de a nu recunoaste pe nimeni,teama de nu mai gasi nimic,teama de ca s-au schimbat multe sau ca nu s-a schimbat nimic.Era ceva,un amestec de ceva-uri,ce ma impingeau sa merg inainte si in acelasi timp ma infranau.Pe masura ce ma apropiam imi faceam curaj si incercam sa-mi imaginez cum a fost ultima oara,cum arata satul,sa-mi aduc aminte(ce misiune grea:aducerea aminte!) de anumite repere importante din acei ani:MAT-ul,sediul C.A.P.-(unde oprea R.A.T.A),casa lu' finu' Stan Dima,magazinul universal,cimitirul satului si biserica,toate astea erau pe soseaua principala,ce taia satul dintr-o parte in alta,catre Focsani.Am oprit in satul vecin si intamplator am ajuns din urma o batrana ce abia isi mai putea duce povara de ani din spate.I-am dat binete si i-am spus ca am venit sa-mi caut strabunii.A venit inevitabila intrebare:"da' cine esti maica ??" Cu glas tremurand si cu neincredere in voce i-am raspuns:"Sant nepotul doamnei Maria Iuga".Fata batranei s-a iluminat dintr-o data si cu lacrimi in ochii mi-a raspuns:"A fost invatatoarea mea!A locuit in satul vecin,dar a murit de muuult."Uluit de raspuns i-am multumit si am plecat in satul vecin.

Am ajuns in sat si dupa cateva dute-vino-uri ,dintr-un capat al satului in celalalt,si dupa multe scormoniri in memorie am gasit doar biserica si cimitirul!Restul se evaporasera sau pareau niste himere cuibarite undeva in mintea unui copil matur, bolnav de amintiri!Mi-am adus aminte de porecla ce o avea in sat cel ce cumparase casa arsa a bunicii(o nenorocire ce se intamplase in anii'70,una in plus pe langa multe altele ce indurase in viata sa,multe pentru o singura viata ce a trait cea care fusesera invatatoarea satului:DOAMNA MARIA!!),nea Stan Ghiuldum si asa am reusit sa dau de ulita amintirilor.As-i fi vrut sa cobor din masina,si sa parcurg cele cateva sute de metri descult prin colbul amintirilor sa ma reintorc copil in prispa bunicii,sa-mi pun capul in poala ei si sa numaram stelele impreuna,Doamne! ce de stele mai erau!! cum faceam de fiecare data,dar m-i se impaienjenau ochii de lacrimi de plumb si m-i era tema ca cei care ma vedeau sa un interpreteze gresit gestul meu.Am parcurs drumul lacrimilor nenascute intr-o tacere mormant, priveam avid in stanga si-n dreapta ,scormoneam in minte sa-mi aduc aminte de cate o casa,de cate un gard,un stalp,o cismea.In zadar.Nimic din ceea ce vedeam nu-si gasea locul in trecutul meu.Parea un film,la matineu,la care doar eu am fost spectator!Privirea m-i s-a blocat in zare!intr-un palc de salcami se intrezarea ceva,ceva ce-mi facea sangele sa-nghete,in timp ce inima imi sarea din piept!!Un acoperis micut din tigla,in doua ape,cu coama lasata de amarul de ani trecuti ,imi confirma faptul ca nu era doar imaginatia mea,ci daaaa !era casa bunicii!!Era singurul lucru ce ma asteptam cel mai putin sa-l gasesc si in acelasi timp mi-l doream din toata inima!
Doar casa mai ramasese,restul era(inca o data!!) doar in capul meu!Mi-am continuat drumul fara sa ma opresc in poarta,speriat sa nu mi se stearga singurele imagini noi care se suprapuneau peste cele vechi,catre capatul ulitei,unde erau odata trei fantani cu cumpene din lemn de salcam,cumpene ce se vedeau din trenul cu care veneam in sat in vacanta.Timp pierdut in van:mai ramasese doar una si nici cumpana nu mai avea!!Am intors si m-am indreptat catre cimitirul satului sa aprind o lumanare la mormantul bunicii.Am gasit cimitirul si cum era normal nici el un a scapat de schimbari.Am pasit pe poarta si am ramas placut impresionat de un monument ridicat in memoria celor care si-au dat viata pentru patrie in primul si al doilea razboi mondial.Am ramas fara aer,am deschis gura sa pot respira dar degeaba!Pe al treilea rand era numele bunicului meu:serg.maj.Neculai Iuga!!Pieptul a strigat fara sa se auda:In sfarsit s-a facut dreptate!!I s-a pus numele acolo unde-i era locul!!Printre eroii neamului!!De emotii nici un mi-a trecut prin cap sa fac macar o fotografie si acum imi pare enorm de rau.Am inceput sa intru printre morminte sa incerc sa gasesc mormantul bunicii,in timp ce cu ochii mintii incercam sa-mi amintesc locul unde era inmormantata.Imposibil de gasit datorita faptului ca s-a intamplat in iarna si totul era acoperit de zapada.Strabateam cimitirul haotic,cu degetele tremurande si cu ochii inlacrimati pipaiam literele de pe crucile de lemn vechi incercand sa descifrez numele celui ce-si doarme somnul etern.Deznadejdea lua locul emotiilor.Ochii incepeau sa ma insele si faceam eforturi sa pot continua sa caut printre cruci.Refuzam sa cred ca odata ajuns aici nu-mi pot plange mortii,ca nu am o cruce a neamului meu unde sa-mi vars lacrimile stranse atat amar de vreme!Inca o data lacrimi nenascute au murit strigand in neant.Au venit ca valurile si s-au zdrobit de stancile neputintei umane,stingandu-si spumele in nisipul disperarii.E greu sa vrei sa-ti plangi strabunii si sa n-ai unde!Am plecat din cimitir,de fapt spiritul era de mult plecat si hoinarea nestingherit pe malul Ramnicului,doar ochii refuzau sa accepte realitatea si se incapatanau sa caute litere sterse pe cruci de lemn vechi...Am plecat din cimitir cu orbitele ochilor golite,ochii ramanand sa caute incontinuare.M-am intors in hibernarea memorie copilului din mine pentru alti douazecisisapte de ani!Poate mai multi,poate mai putini...


Corneliu Iuga,Madrid

pistol28



Lacrimile sufletului
sau
Lacrimile copilului din noi.


Viata este scurta si o irosim pentru ambtii efemere.

:bzz:  @};-
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mosunick

Un om eliberat.
S-a inchis un cerc...
Cand sufletul plange lacrimile se topesc inainte de a se naste...
Putini sunt capabili sa fie atat de deschisi si directi. A fost o placere sa ma regasesc partial in ce ati scris. MULTUMESC. Chemarea pamantului va fi din ce in ce mai puternica pentru noi romanii...
Dumnezeu sa va lumineze!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

fiug1970

Adevarat,m-am simtit eliberat dupa ce am scris,si nu dupa esecul de a nu gasi ceea ce cautam cu adevarat!Fiecare avem un copil inauntru nostru!Faptul ca de fiecare data cand recitesc,m-i se umezesc ochii,semnifica ca sant obligat sa termin ce-am inceput:sa-mi gasesc "mausoleul"neamului meu(mormantul unde odihnesc oasele strabunicii,bunicii,si unchiului meu).

uve

Iata ce oameni extraordinari avem printre noi! Gasesti deosebit de greu asemenea oameni iar noi avem privilegiul sa fim contemporani cu ei si mai mult de atat , le putem cere sfaturi, sugestii , informatii...(si asta datorita Apiardealului) N-am mai simtit de mult timp o asemenea emotie . O emotie pana la lacrimi impletita cu un nod in gat sufocant ! Doar Zaharia Stancu si ""Descult"-ul sau mai starneau asemenea emotii. Daca nu te-ai "scaldat" in colbul drumului, daca nu ti-ai tabacit talpile prin miristile cu rugi , daca nu ai respirat cu sufletul aerul de dimineata de la tara, daca nu te-ai sculat cu noaptea in cap sa mergi la coasa , pe roua ,daca n-ai dormit macar o noapte in fan , nu poti scrie asemenea randuri. Nu sunt eu cel mai mare critic literar (si nici nu-mi doresc ) dar recomandarea mea , daca-mi permiteti ,este sa reveniti acasa , sa intrati iar in rezonanta cu pamantul pe care v-ati nascut , sa umblati iar descult si sa scrieti o carte.
Sau poate mai multe . Ma inscriu de pe acum la prima (cu autograf) !
Multa sanatate domnule Corneliu Iuga !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

Kiwi Bee

O parte din suflet ti sa umplut cu aer proaspat si iti va sprijini restul sufletului pt o vreme dinduti putere pt viata de zi cu zi. Aceste reimprospatari ale sufletului(sau lipsa lor) ne influenteaza viata in mod direct.

sandupop

Admirabil.. am ramas fara cuvinte... Cum spunea si Uve... ramai cu un nod in gat .... si cu lacrimi necurse in coltul ochilor. Felicitari pentru subiect!!!
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

Multumesc pentru aprecieri.Nu am avut intentia sa trezesc atatea sentimente,dar daca s-a intamplat a fost doar fiindca asa am simtit atunci.Am scris ziarului Occidentul Romanesc,si am primit ca raspuns:"cine sant,de unde si de ce".Cand au vazut ca sint unul in plus,in lumea asta,m-au tratat cu nepasare!Poate fiindca nu am gasit pe nimeni cu suflet de albina!Si da UVE!Cine n-a simtit gustul colbului de ulita(chiar doar in vacante)nu poate intelege despre ce vorbesc!Si da UVE!am fugarit broastele cu batu' in baltile Brailei,m-au ciuruit purecii in sarica ciobanilor,dormind in poala digului,la Dunare,mi-am lasat pielea in ghimpii salcamilor din padurea Lacu Sarat,furand oua de tarci,m-i s-au umplut narile de miros de lapte proaspat muls...Am facut multe si nimic sa-mi para rau!
Cat despre o carte....am cochetat mai demult cu ideea,dar e drum lung pana acolo.Fiecare are de scris o carte inauntu sufletului sau.Unii o "scriu" in fiecare zi,altii,in schimb doar biografia!

fiug1970

                  Stare de zbor!
Sant totul!Sant aer,sant apa,sant foc,
Sant stare de lucruri,sant dram de noroc.
Sa zbor,sa cutreier,sa caut,sa gasesc,
Sa musc din lumina,sa fiu mai lumesc.
Oriunde ma caut,oriunde privesc,
Vad lucruri marunte si nu ma gasesc.
Si timpul se scurge.Nisipul ce curge,
Umpland nemilos clepsidre de sange.
Vin anii cei ultimi,dau zor nebunesc,
Sa-mi schimbe taramul,cu unul ceresc.
Pierdut in iertare,cu sufletul gol,
Incerc sa mai cuget:mai vreau inc-un rol!
Mai vreau sa pot cere,mai vreau sa pot da,
Sa scutur cu fruntea-mi din cedrii zapada.
Si-n ceasuri de bine,si-n clipe de dor,
Sa simt a ta stare:O stare de zbor!
Corneliu Iuga,Madrid

andreiu

          Florine, sau Cornele, cred ca incepi sa te regasesti si sa faci pasi din ce in ce mai siguri pe drumul tau. Poezia ta transmite emotie, traire, are ritm si rima. Te urmaresc cu mare atentie, continua pe acest drum. Felicitari !!

sandupop

Inclinatiile tale artistice se imbina perfect cu apicultura. Felicitari pentru poezie..... :bravo:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

De Florin,ma stiu toti cunoscutii(nu spun prieteni,fiindca mai am doar unul!)Corneliu,se numea unchiul meu din partea tatii,mort la 24 de ani(a fost dorinta bunicii,fie-i tarana usoara!),de poet,ma stie doar sotia,asa ca va dati seama....Se spune ca poezia s-a nascut la sat.Eu am descoperit-o la Madrid!!Sa nu-i dea D-zeu,omului cat poa' sa duca!!Oriunde-ai fi,sa arati intotdeauna cine esti tu.Nu cine sant ceilalti!!
Multumesc pentru aprecieri,tuturor!!

andreiu

     Florine, te corectez putin, ETERNITATEA s-a nascut la sat. A spus-o un poet filozof, Lucian Blaga, din Lancram langa Sebes.
     Imi permit sa-ti dau un sfat. Daca nu esti multumit de ce faci (si din tonul postarilor tale reiese acest lucru) corelata cu inclinatia pe care o simti pentru albine si poezie, cauta in imprejurimile Madridului un apicultor, pentru care sa lucrezi, asa cum a facut Dan Margarit in Canada. Cunostinte teoretice ai acumulat de pe forum si daca te impotmolesti in aceasta munca dai din degete si iti vom sari in ajutor.

iosca

Trairi alese avem toti dar ca sa le exprimam in cuvinte asa cum o faceti d-voastra este mai greu ! Este pacat sa lasati acest talent sa se iroseasca !
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

uve

Da, vesnicia s-a nascut la sat.Dar ea a prins aripi si poate ajunge chiar si la ...Madrid .Eu oricum pun deja deoparte bani pentru prima dumneavoastra carte . De poet v-a stiut pana acum doar "regina mama" . Daca ati publicat poezia acum va stim si noi !Asa ca... felicitari  ^:)^ ^:)^ dar ...mai vrem !!! Vesnicia tot aici , in patria romana se simte in largul ei ...
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231