Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

Bietele maici.
Praf le-a facut stupina.
Probabil va fi si  prima stupina care a revenit la sistemul clasic.
Cat de penibil sa fii ca sa experimentezi pe cheltuiala altuia.
Oare cu cat le-a vandut o lada?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

nicu68

la tg de la BLAJ ,parca cerea pe o lada 200 ron

marius_vfp

sa fiu al naibii ar trebui un brevet de inventie si la dalta aia apicola din filmele anterioare, parca pare a fi cutit , de poate serveste si la taiatul bostanilor .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

Citat din: cristian87 din Iulie 09, 2011, 11:06:50 AM
Bietele maici.
Praf le-a facut stupina.
Probabil va fi si  prima stupina care a revenit la sistemul clasic.
Cat de penibil sa fii ca sa experimentezi pe cheltuiala altuia.
Oare cu cat le-a vandut o lada?

  Eu nu stiu cum s-au omenit acele maicute si nu l-au scos in suturi de acolo!
  Nu credeam ca el si pune in aplicatie aberatiile pe care le spune. Nu am vizionat inceputul experimentului, dar cred ca a facut asa: a mutat regina din cuib in buzunar, iar in cuibul mare a introdus cate o matca nefecundata, mentinand legatura intre cele doua compartimente prin gratie sau prin plasa. Este clar ca familiile, la care ajungeau mai departe substanta de matca din buzunar, nu au acceptat niciuna din matcile nefecundate date. Aiurea ca matcile nu s-au fecundat (niciuna!), pentru ca nu a fost cules. De fapt, dupa cum am vazut fagurii, chiar a fost cules sau le-a dat sirop. Acum mai face o prostie: a readus matcile in cuib (posibil, pentru ca cele doua compartimente au miros comun), dar a dat din nou  matci nefecundate in buzunar, care e foarte posibil sa fie iara omorate. Acum sansele de acceptare sunt putin mai mari, ca albina batrana va reveni in stupul mare si acolo raman doar tinerele, dar tot nu cred ca va fi vreuna acceptata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

     In vremuri de mult apuse  pe cand eu  eram elev in scoala exista "Gazeta de perete" care continea rubrica " ASA NU "  cred ca acest topic cu proful minune poate fi incadrat perfect la aceasta rubrica .
     Daca priviti cu atentie clipurile veti observa ca pentru orice greseala sau esec nu proful minune este de vina ci ori regina , ori fortele naturii ori mama omida . Intr-o afacere cand tu proprietar dai vina pe altii si nu iti asumi cu barbatie propriile greseli vei merge direct in faliment sau te ve zbate in mediocritate.

  PS. Boala profului evolueaza cu rapiditate ! Priviti postura lui cand vorbeste despre bac si urmariti si un film in care Mussolini tine un discurt public
, ambii tin mainile incrucisate si dau din cap pe spate . Paranoia 100%
    Am picat pe jos de ras cand povestea intr-un clip cum a fost el la poarta la Antene si la Realitatea , va da-ti seama ce penibil a fost ... si apoi spune ca nu are timp de apicultura , dar sa stea prin Bucuresti cu jalba in protzap are.

jimm

#260
adica nu s-a imperechiat nici o matca din cati stupi sunt acolo?? sau n-am inteles eu bine...
si imperecherea nu se facea in nucleul atasat.. sau nu..
sicer...care e tehnica de lucru stie cineva?

bucovineanu

Asa cum zice si Dragos, incepatorii pot invata din spusele prof Ursu cum nu trebuie sa lucreze cu albinele. Deci "ASA NU.

Pustache

Citat din: dragos2006 din Iulie 10, 2011, 07:37:02 AM
     In vremuri de mult apuse  pe cand eu  eram elev in scoala exista "Gazeta de perete" care continea rubrica " ASA NU "  cred ca acest topic cu proful minune poate fi incadrat perfect la aceasta rubrica .
     Daca priviti cu atentie clipurile veti observa ca pentru orice greseala sau esec nu proful minune este de vina ci ori regina , ori fortele naturii ori mama omida . Intr-o afacere cand tu proprietar dai vina pe altii si nu iti asumi cu barbatie propriile greseli vei merge direct in faliment sau te ve zbate in mediocritate.

  PS. Boala profului evolueaza cu rapiditate ! Priviti postura lui cand vorbeste despre bac si urmariti si un film in care Mussolini tine un discurt public
, ambii tin mainile incrucisate si dau din cap pe spate . Paranoia 100%
    Am picat pe jos de ras cand povestea intr-un clip cum a fost el la poarta la Antene si la Realitatea , va da-ti seama ce penibil a fost ... si apoi spune ca nu are timp de apicultura , dar sa stea prin Bucuresti cu jalba in protzap are.
V-ati loat stup? cum merge treaba cu el ?:bzz:

D006

   Stupul minune este sublim dar lipseste cu desavarsire ! nu-l fabrica  nimeni . Cine ar fi nebun sa bage bani in asemenea bazaconie ?  :nebun: :nebun: :nebun:

Pustache

Citat din: dragos2006 din Iulie 15, 2011, 07:27:54 AM
   Stupul minune este sublim dar lipseste cu desavarsire ! nu-l fabrica  nimeni . Cine ar fi nebun sa bage bani in asemenea bazaconie ?  :nebun: :nebun: :nebun:
eu m-am interesat de stup suma lui este de 400 ron dar momentan sunt foarte ocupati dansi constructori :nono:

Pustache

Citat din: dragos2006 din Iulie 15, 2011, 07:27:54 AM
   Stupul minune este sublim dar lipseste cu desavarsire ! nu-l fabrica  nimeni . Cine ar fi nebun sa bage bani in asemenea bazaconie ?  :nebun: :nebun: :nebun:
Domnule Dragos sunt printre primi care au accesat filmuletele dupa youtube ale dumneavoastra daca nu primu ca aveau doar 2 view
Ati fost acuzat ca filmati doar stupi puternici si ca vedem doar tone de miere eu zic ca nu e asa si ati ramas dator cu un secret [verticalizarea mieri] pentru noi incepatori conteaza :hi:

liviu1965

Cu tot respectul ptr. cei ce umpleti cele 21 de pagini, sau sa fiu mai corect ultimele 2.
Am stat de vorba cu un apicultor cu vechime din Iasi care mi-a spus un lucru surprinzator: Acum 2-3 ani la un pastoral erau mai multi proprietari, mare parte din ei cu angajati. Ghinionul,la unul dintre ei a luat foc ( topind ceara , si se presupune ca era si beat ) si a pierdut tot. El. Ceilalti , au pus mana de la mana ( cate un stup, cate un banut si au reusit sa-l faca sa mai si zambeasca)
Eu sunt incepator, nu am decat 1 + 2*1/2 stupi si experienta=0 , de ce nu faceti o minune si ptr. maicute? Nu trebuie decat experienta voastra....

Fara suparare , va rog

D006

Citat din: Pustache din Iulie 15, 2011, 05:32:36 PM
Citat din: dragos2006 din Iulie 15, 2011, 07:27:54 AM
   Stupul minune este sublim dar lipseste cu desavarsire ! nu-l fabrica  nimeni . Cine ar fi nebun sa bage bani in asemenea bazaconie ?  :nebun: :nebun: :nebun:
Domnule Dragos sunt printre primi care au accesat filmuletele dupa youtube ale dumneavoastra daca nu primu ca aveau doar 2 view
Ati fost acuzat ca filmati doar stupi puternici si ca vedem doar tone de miere eu zic ca nu e asa si ati ramas dator cu un secret [verticalizarea mieri] pentru noi incepatori conteaza :hi:

         De 25 de ani invat si ma instruiesc in apicultura si incerc sa invat de la cei mai buni , cred ca dupa acest timp scurs , dupa ce am investit ani din viata si o caruta de bani stiu ce spun si stapanesc metoda de lucru . Saptamana viitoare voi filma o familie  din care voi scoate mierea de la faneata atunci vom vedea exact cat produce o familie condusa corect pe verticala . Si acum sa fim sinceri - o experienta de 25 de ani nu se expune in cateva postari.
  Cat priveste productia de miere , polen , material biologic , nu vreu sa postez borderourile de achizitie si facturile deoarece iar voi fi luat la injuraturi de diversi "binevoitori" . Sa mai spun ca pentru mine apicultura este un busines si nu pot da tot din casa ?

liviu1965

Citat din: dragos2006 din Iulie 15, 2011, 09:50:46 PM
Citat din: Pustache din Iulie 15, 2011, 05:32:36 PM
Citat din: dragos2006 din Iulie 15, 2011, 07:27:54 AM
   Stupul minune este sublim dar lipseste cu desavarsire ! nu-l fabrica  nimeni . Cine ar fi nebun sa bage bani in asemenea bazaconie ?  :nebun: :nebun: :nebun:
Domnule Dragos sunt printre primi care au accesat filmuletele dupa youtube ale dumneavoastra daca nu primu ca aveau doar 2 view
Ati fost acuzat ca filmati doar stupi puternici si ca vedem doar tone de miere eu zic ca nu e asa si ati ramas dator cu un secret [verticalizarea mieri] pentru noi incepatori conteaza :hi:

         De 25 de ani invat si ma instruiesc in apicultura si incerc sa invat de la cei mai buni , cred ca dupa acest timp scurs , dupa ce am investit ani din viata si o caruta de bani stiu ce spun si stapanesc metoda de lucru . Saptamana viitoare voi filma o familie  din care voi scoate mierea de la faneata atunci vom vedea exact cat produce o familie condusa corect pe verticala . Si acum sa fim sinceri - o experienta de 25 de ani nu se expune in cateva postari.
  Cat priveste productia de miere , polen , material biologic , nu vreu sa postez borderourile de achizitie si facturile deoarece iar voi fi luat la injuraturi de diversi "binevoitori" . Sa mai spun ca pentru mine apicultura este un busines si nu pot da tot din casa ?

Mult calm, cine stie cat mai traim..... si .....

Pustache

Citat din: dragos2006 din Iulie 15, 2011, 09:50:46 PM
Citat din: Pustache din Iulie 15, 2011, 05:32:36 PM
Citat din: dragos2006 din Iulie 15, 2011, 07:27:54 AM
   Stupul minune este sublim dar lipseste cu desavarsire ! nu-l fabrica  nimeni . Cine ar fi nebun sa bage bani in asemenea bazaconie ?  :nebun: :nebun: :nebun:
Domnule Dragos sunt printre primi care au accesat filmuletele dupa youtube ale dumneavoastra daca nu primu ca aveau doar 2 view
Ati fost acuzat ca filmati doar stupi puternici si ca vedem doar tone de miere eu zic ca nu e asa si ati ramas dator cu un secret [verticalizarea mieri] pentru noi incepatori conteaza :hi:

         De 25 de ani invat si ma instruiesc in apicultura si incerc sa invat de la cei mai buni , cred ca dupa acest timp scurs , dupa ce am investit ani din viata si o caruta de bani stiu ce spun si stapanesc metoda de lucru . Saptamana viitoare voi filma o familie  din care voi scoate mierea de la faneata atunci vom vedea exact cat produce o familie condusa corect pe verticala . Si acum sa fim sinceri - o experienta de 25 de ani nu se expune in cateva postari.
  Cat priveste productia de miere , polen , material biologic , nu vreu sa postez borderourile de achizitie si facturile deoarece iar voi fi luat la injuraturi de diversi "binevoitori" . Sa mai spun ca pentru mine apicultura este un busines si nu pot da tot din casa ?
Si eu incerc sa invat de la cei mai buni deasta ma si uit la filmele dumneavoastra .Nu imi pasa ca ma duc in pastoral si incarc 100 de stupi cand eu am doar ''5'' daca ramin cu ceva bun din experianta aia mi-a facut placere. Astept filmuletele :beer: