Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Ce parere aveti despre acest model de stup?

Partea I

http://youtu.be/fqDrxATH4qo
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

danut

Trebuie vazut in practica ,oricum mie mi se pare destul de complicat ,poate ma insel ,dl profesor e un  bun apicultor ,dar si un mare povestitor ,insa la cateva lucruri il sare putin schema ,iar aia cu stupul viitorului , n-o cred ,e prea pretentioasa ,sincer ma lasa rece!

pharaonu75

#5
Modificarea stupilor obisnuiti

[youtube=640,480]http://www.youtube.com/watch?v=t2Nzt5gdQDQ&feature=player_profilepage[/youtube]
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#6
Noul format de stup

[youtube=640,480]http://www.youtube.com/watch?v=2dB1W7YPwxc&feature=player_profilepage[/youtube]
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#7
Prezentarea cresei apicole formate in "buzunarul" stupului

[youtube=640,480]http://www.youtube.com/watch?v=Gvmf8kv0z6o&feature=player_profilepage[/youtube]
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

danut


gheco

Citat din: danut din Decembrie 05, 2010, 01:54:10 PM
Nu exista stup antivarooa!
Afirmatia este corecta. Exista stupi la care se poate reduce numarul "paduchilor" poate mai usor decat la alti stupi. Cat despre cat se realizeaza aceasta reducere n-as putea afirma fara un studiu pertinent. Reducerea datorata distrugerii celulelor din rama claditoare prin extracerea larvelor de trantori este totusi semnificativa la stupul prezentat de Prof. Ursu: calea catre celulele de trantori din rama oarba este mult mai scurta pentru femelele de varroa. Si matca ajunge mai repede sa insamanteze aceste celule.
Personal apreciez ca  factor pozitiv faptul ca se poate ierna foarte usor o familie ajutatoare de real folos primavara si la culesurile importante.
Profesorul Ursu a prezentat acest model de stup pentru pavilion (are majoritatea familiilor in pavilioane). Dezavantaje pentru stupii varsati: volum si greutate mai mare, necesitatea a 3 buc. capace pentru fiecare familie: 1 capac peste catul(caturile) pentru cules, 1 capac pentru "buzunarul" stupului si 1 capac pentru intreg cuibul pe timp de iarna..
Voi construi cateva asemenea cutii (12 rame in cuib si 4 rame in "buzunar") pentru a verifica si in practica functionarea.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Parerea mea este ca peste cuib, iarna, se poate folosi capacul pus deasupra magaziei atunci cand este cules...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 05, 2010, 02:29:54 PM
Parerea mea este ca peste cuib, iarna, se poate folosi capacul pus deasupra magaziei atunci cand este cules...

Imaginatia mea nu ma ajuta sa inteleg cum se poate. Detaliaza ideia. Daca reusesc sa reduc un capac sunt bun de cinste.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

#12
Sa vedem ce pui scoateti. Deocamdata eu vad 3 capace. Daca nu veniti cu o solutie ingenioasa voi trece la executie si nu dau berea.

Revin cu o modificare....
Stiti ce i-a trecut lui Itic  prin cap?
Raman doar doua capace cu conditia iernarii cu caturile pe stup.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

razvanconstantin

Citat din: danut din Decembrie 05, 2010, 01:54:10 PM
Nu exista stup antivarooa!

GRESIT
Exista un stup care a primit medalia de aur a APIMONDIEI in urma cu vreo 5 ani ( deci a fostt testat si retestat de atunci in care varroa dispare fara tratamente .
Este asa zisul stup ROTATIV in care cuibul se roteste permanenta cu un nr de grade / 2 ore ( cu actionare manuala sau automata dupa preferinta) .
Aceasta face ca larvele de warroa sa-i piarda echilibru datorita schimbarii unghiiului sub care actioneaza forta gravitationala si sa-si dea drumu de pe larva de albina inainte de a afecta sanatate albinei. In felul acesta larva de varroa moare si incet incet varroa dispare din stup.
Sigur ca alti adulti de varroa sunt adusi in stup de trantorii "vagabonzi" care au trecut prin alti stupi, dar sistemul poate sa lucreze permanent distrugand permanent larvele de varroa.
Ca sa intele-ti ca acest sistem este o treaba serioasa , vecinii din Ungaria ( unde ar fi bine sa stiti ca apicultura este mult mai dezvoltata decat la noi ) au facut si o platforma de transport a acestui tip de stupi.

Cu respect
razvan

razvanconstantin

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM
Ce parere aveti despre acest model de stup?

Partea I

[youtube=640,480]http://www.youtube.com/watch?feature=player_profilepage&v=fqDrxATH4qo[/youtube]

1. Este un stup care dupa parerea mea nu respecta potentialul meteorologic al Romaniei.

In Romania conditiile climaterice si meteorologice permit cules de productie de la 15 mai pana la maxim 30 iulie adica 2,5 luni , cu "bataie" 3 .
Credeti ca este posibil ca in maxim 4 luni ( consider ca la 1 aprilie incepe o hranire intensiva de dezvoltare sa se ajunga la o familie cu dezvoltare la cuib pe 14 rame ?
Eu cred ca NU !

2. este un stup mare si greu in conditiile in care se merge in pastoral . Este adevarat ca am vazut in pastoral tot felul de ciudatenii cum ar fi pe cineva care venea cu stupi orizontali pe 18 rame de 1/1 cu o magazie deasupra tot de 18 rame de 1/2 .
Este dreptul fiecaruia sa transporte ce doreste si unde doreste , dar eu privind din pdv TEHNIC chiar si stupul de 12 rame il consider prea mare si incomod de trasportat , incarcat si descarcat de 5- 6 ori pe an functie de nr de culesuri

cu stima,
razvan
Sa ma explic . 10 rame