Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

State

Citat din: petru.atudorei din Februarie 11, 2014, 12:57:00 PM
Domnu Olaru.. astept comentariile dvs. cu privire la ce voi zice mai jos.
...

Tu chiar n-ai inteles care-i rolul lu' Olaru pe aici ?  :lol:

petru.atudorei

s
Citat din: State din Februarie 11, 2014, 03:58:45 PM
Citat din: petru.atudorei din Februarie 11, 2014, 12:57:00 PM
Domnu Olaru.. astept comentariile dvs. cu privire la ce voi zice mai jos.
...

Chiar vrei sa strig in gura mare?

Nu e vorba de rolul lui... ci de cum gandeste...
modul lui de gandire ma intriga.. sunt curios cum is face el calculele.

Tu chiar n-ai inteles care-i rolul lu' Olaru pe aici ?  :lol:

Eugen B

Voi nu intelegeti ca lada face miere si polen, nu albinele!

PricopArthur

Ati avut noroc ca nu a venit dl profesor cu lada minune la targ la Slobozia, ca nu mai radeati acum!
Miere multă şi inimă curată!

yulian

Hm...interesant...nici pe la Craiova nu l-am vazut. Poate are prezentare in Arabia Saudita...cum ne-a "suflat" Ioan cu cateva pagini in urma  :rotfl:

petru.atudorei

face proteste la minister..nu l-ati vazut cu placarda la gat?

SPYKAL

Fratilor, eu inteleg ca inca nu prea aveti de lucru in stupina, dar chiar nu v-ati saturat de comentat ineptiile unora? Sincer chiar este penibil acest topic. Toti dau din gura iar....ursul merge si in plus il si doare....acolo unde are coada rupta. PENIBIL DOMNILOR.....PENIBIL. :blah: :blah: :blah: :blah:

Ioan Olaru

Vreau sa raspund la calculul cu albinele si nu prea sunt de acord , din cate am citit stiu ca o albina tanara eclozata are grije de 5 oua sau larve deci multiplicarea se face de 5 ori la fiecare eclozare  sa scadem si albina care moare sa zicem schimbul total este in aprilie , dar exsta o problema , albina eclozeaza zilnic si sincer nu am 300 de albine pierdere pe zi , densitatea creste iar maine am hotarat ca cele 3 de pe o rama sa le trec pe 2 din cauza densitati foarte mare , oricum o sa vedeti in film si un nou stil de a hrani cu turte albinele , care este rolul meu e simplu rolul meu e sa ingrijesc albinele pe care le posed asa cum stiu eu mai bine sau voi invata prin diferite critici .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

D006

De ce  cele pe o ramă le extinzi acum la doua cănd in urmă cu nici doua săptamani le reduceai de la doua la una ? Nu ți se pare ca  lucrezi la cooperativa munca in zadar?

yulian

Citat din: SPYKAL din Februarie 11, 2014, 09:47:00 PM
dar chiar nu v-ati saturat de comentat ineptiile unora? Sincer chiar este penibil acest topic....PENIBIL DOMNILOR.....PENIBIL
N-are voie omul sa se mai distreze...penibil dom'le, penibil. Hai ca viata e scurta, ne mai distram si noi...online ce naiba?  :cool:

petru.atudorei

Stimate domn, din punctul meu de vedere, acest subiect este incheiat. Mi-ati demonstrat ca puterea dvs. de procesare este limitata.
Nu puteti sa faceci calcule cu mai mult de 2 variabile:D

Ceea ce ati citit de o albina la 5 larve e total gresit. Situatia respectiva se preteaza pentru sezonul cald cand albina nu trebuie sa produca caldura. In acest sezon cand albina pe langa hranirea si ingrijirea larvelor, trebuie sa mai si incalzeasca cuibul... situatia cu o albina la 5 larbe sta tocmai invers 5 albine la o larva.

Asa ca va doresc numai bine. Si poate cand ve-ti da cu capul de pragul usii, ve-ti procesa mai bine informatia:D

Cu stima.

bucovineanu

Ioane ai procedat foarte corect punandu-le inca o rama. Altfel exista pericolul sa se sufoce din cauza inghesuielii. Si nu uita: la albine trebuie sa umblii in fiecare zi, iar in zilele mai racoroase de doua ori pe zi, dimineata si seara.  :smile:

yulian

Citat din: petru.atudorei din Februarie 12, 2014, 09:10:25 AM
situatia cu o albina la 5 larbe
:uimit: Cred ca de aici rezulta caldura in stupi...la(r)be multe  :rotfl: :rotfl:

dredd

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 07:42:55 AM
De ce  cele pe o ramă le extinzi acum la doua cănd in urmă cu nici doua săptamani le reduceai de la doua la una ?

pai daca "s-au umplut intervalele" la acea rama  :rotfl: probabil ii e frica sa nu roiasca :rotfl:

Ioan Olaru

Totusi consider ca din cei care comentati faceti stimulari din 2 in 2 zile , deci lasati vrajeala cu , ca nu umblati in stup si nu la 10 grade ci pe la 5-6 grade si totusi considerati ca nu faceti rau sau e doar o smecherie .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com