Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

NISTE RATATI!!dpdv moral,social,uman.NU EXISTA CUVINTE PENTRU ASA BIPEZI!!Sa umbli cu mistria in stupi!!DACA NU AU MUNCIT PT.BANII AIA!I/AU OBTINUT LA CEAS DE SEARA PE COMBINATII SI ALTE TERTIPURI INTERLOPE.SCURSURILE DRAK!!Taica/su da zapada cu lopata,in loc sa le rupa spinarile!!SE INCAPATANAU SARACELE SA TRAIASCA SA ARATE TAMPITILOR CA AU CAP PE UMERI DOAR SA NU LE PLOUA/N GAT!!EU BAG MANA PANA LA COT IN WC/uri SI/N TOATE MIZERIILE SA CASTIG UN BAN CINSTIT,SA POT AVEA UN PETIC DE PAMANT SI CATIVA STUPI SI POATE LA BATRANETE SA POT MOLFAI UN CIOB DE FAGURE CU MIERE SI EI!ASASINII,PUN PE YOUTUBE GROZAVII DE OAMENI RATATI!!

marius_vfp

fiug nu fi nervos , tacsu dadea zapada din fata cutiilor ,banuiesc ale lui , ca erau alt tip , baietii cu mistria se jucau , dar sa stii ca si eu am luat mistria in mana candva , si stim fiecare cum arata o mistrie , e o unealta destul de buna sa dai zapada in cazuri de genul cu dalta nu prea ai ce sa faci , iar peria mai mult baga printre rame , daca stii sa bagi mistria usor pe sub zapada nu cade nimic in interior cu peria nu prea poti , un faras din tabla era mult mai bun , dupa ce indepartau majoritatea zapezii trebuia dar cu peria , dar oricum ne vom da noi cu parerea si presupusu , roisorii aia BIO tot vor muri ,eu nu le dau nici cea mai mica sansa , ori daca iese ceva din ei , va fi un balast ,nu apuca toamna sa fie destul de bine dezvoltati , nicidecum sa mai vb de mia de euroi pe care o viseaza unii.
vizionand filmul , vad cu stupoare ca puturosii nu au dat zapada decat din fata urdinisului , se vede clar lenea pe care o au ,tacsu face culoar, ei gauri pentru sobolani.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NiKoN

Citat din: Bătrânul din Februarie 02, 2014, 02:58:38 PM
Asa cum am zis Dl IOAN OLARU ma sunat din timp spunind " a intervenit ceva si nu mai vin . Da voi venii vroodata voi suna anticipat "
Probabil nu a primit ok-ul de la Bacau.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Ioan Olaru

Ieri a fost o zi calda , numai buna pentru prima interventie care se face la bio stup , o strangere de cuiburi in functie de cantitatea de albina , chiar si la o rama astfel voi reusi sa le scot cu bine in primavara , dupa ce aceasta strangere a fost facuta albina sa dovedit multumita trecand la primul lucru al ei si anume cautand apa , filmele le puteti viziona au fost incarcate .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

marius_vfp

bre nea olaru ce-ai baut , termometru nu a urcat mai mult de minus 5 pe la matale asta e zi calda , mai bine ai puna mana pe o cana de vin fiert  ,bai bate niste zaruri lasa albina . :qp:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Bătrânul

Inca un pas si diafragma din stinga va fii lipita de diafragma din dreapta .   :nod: :nod: Albinele moarte stimulare de proteina la gaini . :sad:

Ioan Olaru

Citat din: marius_vfp din Februarie 05, 2014, 08:02:33 AM
bre nea olaru ce-ai baut , termometru nu a urcat mai mult de minus 5 pe la matale asta e zi calda , mai bine ai puna mana pe o cana de vin fiert  ,bai bate niste zaruri lasa albina . :qp:
Au fost peste 10 grade la soare .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

oroles

Citat din: SPYKAL din Februarie 02, 2014, 09:54:46 PM
I-a priviti si "apicultorii" care au cumparat ladoaicele lui ursu in primavara anului trecut!! =)) =)) =)) =)) Sunt cei filmati de respectivul intr-o benzinarie. Din cate se vede in filmare au upgadat bio-porcaria ai au facut-o.....decapotabila.... =)) =)) =)) =)) Minunati-va de prostia unora!  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Off... Mi-e mila de sarmanele albine. Nu aveau si ei un boltar sa il puna deasupra daca au capace la stupi din foi de hartie?
La mine s-a bagt o ciocanitoare la ciocanit un stup si au iesit saracele speriate afara la -5 grade. Mi s-a facut asa mila de ele. Noroc ca a ajuns socrul meu la timp cand a auzit ciocanitoarea si i-a intrerupt activitatea. Astia mai sunt si sadici... In loc sa indeparteze mai repede zapada si sa acopere stupul, stau si filmeaza prostia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Dar ce s-a intamplat Ioane de au ramas pe cate o rama? Parca ziceai ca se umplu intervalele de albine. Eu ma asteptam ca acum sa ne arati cum pui rame la cladit.  :smile:

marius_vfp

 =)) =)) =)) domnu bucovineanu intotdeauna la subiect scurt si concret .
spor

domnule olaru da nu retin ,am o problema cu memoria, de unde sunteti  sau unde aveti stupina , 10 grade la soare , ati frecat termometru ca pe lampa lui aladin sa va dea voie spiritu sa umblati la cutii. in moldova ieri nu au fost temperaturi pozitive decat pe  ceahlau ca si acum 2 grade plus
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

PARINTELE

[quote
author=marius_vfp
link=topic=3320.msg173174#msg173174 date=1391580153]
bre nea olaru ce-ai baut , termometru nu a urcat mai mult de minus 5 pe
la matale asta e zi calda , mai bine ai puna mana pe o cana de vin fiert
  ,bai bate niste zaruri lasa albina . :qp:
[/quote]  Se pare ca la foarte multi din cei ce au inceput apicultura cu
prof. Ursu,aceasta nobila indelenicire este ff foarte departe de
dumnealor. Aceste pers. doar chinuie albina,promoveaza lada si  fac
filmulete.

petru.atudorei

o doamne.. cum sa lasi albinele pe o rama? pun pariu ca in momentul cand ai scuturat albinele de pe ramele ce le-ai scos... ai avut mari pierderi..care inca nu le stii.

:qp: :qp: :nono: :nono: :nono:

PARINTELE

Îmi
pare rau sa spuna asta,poate multi se vor supara pe mine, dar
apicultura nu este pt toata lumea. Trebuie sa iubesti aceasta
fiinta,natura nu eventualul castig,

bucovineanu

Ioane am stat si m-am gandit si sa sti ca eu am gasit explicatia pentru situatia in care au ajuns "familiile" tale: Au fost prea multe albine intr-o familie si fiind cate trei familii intr-un stup s-au sufocat din cauza inghesuielii. Daca mai imparteai inca odata fiecare "familie" asa cum ai spus ca intentionai, parca prin august, acum aveai familii beton.  :smile:
PS. Cu sfaturi serioase nu reuseste nimeni sa te lamureasca. Poate intelegi din sfaturile date in gluma.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)