Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

se vede cat respect are el pentru albine , isi tine cotoaiele pe casa acestor fiinte dragi , cat respect, daca m-as sui incaltat cu ciubotele pe patul lui oare ce ar zice .

sai dea domnu in anul ce vine mai multa intelepciune ca are multa nevoie de ea.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

Citat din: Ioan Olaru din Decembrie 28, 2013, 06:38:12 PM
Va multumesc pentru raspunsuri , se pare ca a trebuit sa ma adaptez situatiei , tot aici am primit un raspuns ca nu exista o regula in stupina ci te adaptezi dupa nevoile albinelor asta am facut , deci am renuntat la folie , consider ca polistirenul este dupa cele 3 straturi care vor absorbi umezeala , asta pana la proba contrarie .
Nu stiu daca va amintit despre stupina de care vam povestit acea cu hrana proteica , astazi sa facut un control si am vazut prima familie de albine plecata in cele vesnice , totate albinele erau moarte in rame , strangerea familiei sa facut defectuos plus tratamente nefacute si lipsa hranei  probabil asta ia fost fatal , cred ca nimeni din tara nu are la ora actuala vreo pierdere mai ales ca nu a inceput iarna.


Dar nu ar fi mai bine sa faci in asa fel sa nu mai apara condensul?sau sa fie cat mai putin?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Kov iulian

Citat din: marius_vfp din Decembrie 29, 2013, 11:53:30 AM
se vede cat respect are el pentru albine , isi tine cotoaiele pe casa acestor fiinte dragi ,

Unde mai pui ca avea si catei pe acolo, oare prin cati ... o fi calcat inainte sa puna piciorul asa pe stup?  :D

apivasmob

Ioane! nu ai raspuns la intrebarea de ce folosesti lant la stupi? crezi ca vine URSU si ti fura?
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Mierea de biostupi pare sa fie un nou sortiment de miere:
http://apicultura-online.blogspot.ro/2013/08/miere-proaspata-si-polen-din-bio-stupi.html
Fiind mai putina, nu este asa de ieftina. Un bidon cu 5 l de miere, la nea Ursu se da cu 35 de lei, dublu fata de mierea pe care o vindem noi. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

oare daca ii da denumirea miere bio din bio stup, e si mai scumpa? ca reclama contine de  doua ori cuvantul bio:))

istodorescu vasile

Citat din: oroles din Decembrie 29, 2013, 06:32:00 PM
Mierea de biostupi pare sa fie un nou sortiment de miere:
http://apicultura-online.blogspot.ro/2013/08/miere-proaspata-si-polen-din-bio-stupi.html
Fiind mai putina, nu este asa de ieftina. Un bidon cu 5 l de miere, la nea Ursu se da cu 35 de lei, dublu fata de mierea pe care o vindem noi. :D
cum adica 35 lei? un bidon de 5l cu miere cintareste 7 kg si un pic.  daca imparti 35 la 7 este 5 lei / kg. nu cred ca vinde cineva miere de oricare ar fi la 5 lei / kg

petru.atudorei

se referea la 1kg si vinde la bidon de 5 litri. cred

istodorescu vasile

 asta e posibil dar nu cred ca ar da cineva in rominia 35 lei / kg de miere.

petru.atudorei

pai..la cum sunt romanii... daca le zici cuvintele: profesor, miere bio din stup bio.da si mai mult. eu vand mierea poliflora cu 20 lei si asta pentru ca clientii stiu ca produsul nu este obtinut  din zahar

oroles

#3010
Am gresit eu. Are dreptate istodorescu. Trebuia sa spun 35 de lei pe litru.
Socotind la 7 kg = 175 RON, rezulta ca per kg pretul e de 25 RON. Concluzia e ca tot e mult comparativ cu mierea care nu e produsa in "biostupi"

1/4 Iernatul stupilor - Selectia ramelor de formare a cuibului - apicultura pentru incepatori

La 13:12, discutii despre administrarea de turte proteice toamna. In cazul in care nu v-a fost de ajuns filmuletul TVR.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Nicolaie Astafoaiei


bucovineanu

"Nicolaie", lucrurile incep incet, incet sa se lege. Esti simpatic, dar sigur ai legatura cu celalalt forum. Daca ai dorit sa vezi care musca momeala, ti-a iesit. Sarbatori cu bine.

Ioan Olaru

Raspund lanturile sunt pentru o siguranta morala care nu am cum sa o explic  , iar capacele de la stupi se dau jos pentru a forta albina sa iasa la zborul de curatire , acest interval acum este foarte scurt si pana se incalzeste stupul si albina sa sesizeze temperatura exterioara se lasa frig si astfel albina sa iasa in momentul necorespunzator, acest lucru lam citit in manualul incepatorului scris prin ani 60 .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Nicolaie Astafoaiei

Tot spuneti de celalalt forum dar care forum ca ieu am cautat stuparitu si am gasit decat un forum unde nu era decat niste fete in dreapta si nu scrie nimeni demult .
Si Domnu Dragos a spus dute pe stuparitu dar acesta nu ieste un forum de stuparit de tot ma trimite in alta parte ?