Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

feerary

Am mai auzit una.... nu stiam ca e diferenta intre bio si ecologic :uimit:

gaby

bio=la obtinerea unui produs bio nu se folosesc decit produse care in compozitia lor au doar compusi organici
dar se pot obtine industrial sau in cazul culturilor mecanizat

ecologic= produsul se obtine doar din compusi organici iar lucrarile efectuate pt obtinerea lui nu se fac mecanizat si nici industrial

Ioan Olaru

Nu bat in retragere , eu zic ce am constatat , oricum voi folosi technologia ursu , dar pentru inceput ma descurc si eu cum pot , dar cel mai bine voi vedea dupa ce voi iesi din iarna .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

SERBAN VASILICA

Va salut domnule Olaru. Spuneti va rog, cite albine sunt intr-un interval? Ca am vazut ca de mai multe ori in filmul dumneavoastra inmultiti cu 10000. INTR-UN NUCLEU DE TREI RAME SUNT 30000 DE ALBINE?. Domnule Ioan rugamintea mea este: stergeti acel videoclip ca mai mult rau face celor care vor sa invete ceva.

Ioan Olaru

#2179
Da am gresit la 3 intervale sunt 10 mii de albine , am luat masuri pentru a nu deruta vizitatori filmului sper ca totul va fi ok .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Kov iulian

Eu am mai zis asta e aceasi greseala pe care o face si Domnul Ursu si anume vorbeste si se comporta in filmuletele sale ca si cum ar fi profesor de apicultura ca si cum ar stapanii si ar cunoaste orice mic detaliu.


Vorbiti fratilor ca de la om la om nu va mai dati profesori si lumea va va aprecia.


apivasmob

Aceasta LADA este buna doar pentru iernare cand ai familii slabe pentru a le mai dai o sansa in anotimpul rece. Unde este rentabilitatea acestuia (puneti-va in situatia de a avea 50-100 de lazi deci 150-300 de familii cand le verifici pe toate ca timpul este scurt ) cata munca pentru ce ?
Ai o familie din stup care trebuie sa-i faci ceva sa-i dai o matca de ex., trebuie sa deranjezi si celelate fam pentru una....
Sanatate tuturor apicultorilor

orbanstefan64

da  aceasta lada ii buna pt soacra mea sa puna fasolea pe sortimente  :finger:
unde te sim ti mai linistit la bloc sau la casa ????

MariusApicultura

Citat din: SERBAN VASILICA din Octombrie 15, 2013, 09:15:39 AM
Va salut domnule Olaru. Spuneti va rog, cite albine sunt intr-un interval? Ca am vazut ca de mai multe ori in filmul dumneavoastra inmultiti cu 10000. INTR-UN NUCLEU DE TREI RAME SUNT 30000 DE ALBINE?. Domnule Ioan rugamintea mea este: stergeti acel videoclip ca mai mult rau face celor care vor sa invete ceva.

Mult adevar spuneti, ar trebui dl Olaru sa urmati sfatul de mai sus, daca continuati totusi cu filmarile ar trebui sa spuneti in filmari ca sunteti in CLASA PREGATITOARE (dupa noul sistem de invatamant  :D), in ceea ce priveste apicultura ... :D :D :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Ioan Olaru

Voi continua cu filmarile si ma repet nu predau nici un fel de apicultura , eu ingrijesc albinele in felul in care invat de zi cu zi , si chiar ma bucur ca nu sunt invizibil in fata unor apicultori consacrati , prin filmele mele probabil veti vedea stupul ursu si altfel , o sa vedeti la primavara evolutia lui , cu famili in productie iar altele pentru imultire , chiar am in plan si o familie care tot sezonul va construi faguri , iar alta va produce doar miere , deci va fi un an interesant asta daca reusesc sa ajung in primavara , eu personal vad o stupina ca pe un total care va trebui sa fie organizata dupa nevoi , deci sa vedem ce o iesi , pana atumci am facut o izolatie exterioara a stupului as dori niste pareri sau daca mai procedeaza cineva asa o seara placuta .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

marius_vfp

CLASA PREGATITOARE , HMM  ,  cam mult ,mult domnule , dincolo era mai ieftin =)) =))
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

MariusApicultura

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 15, 2013, 08:51:37 PM
Voi continua cu filmarile si ma repet nu predau nici un fel de apicultura , eu ingrijesc albinele in felul in care invat de zi cu zi , si chiar ma bucur ca nu sunt invizibil in fata unor apicultori consacrati , prin filmele mele probabil veti vedea stupul ursu si altfel , o sa vedeti la primavara evolutia lui , cu famili in productie iar altele pentru imultire , chiar am in plan si o familie care tot sezonul va construi faguri , iar alta va produce doar miere , deci va fi un an interesant asta daca reusesc sa ajung in primavara , eu personal vad o stupina ca pe un total care va trebui sa fie organizata dupa nevoi , deci sa vedem ce o iesi , pana atumci am facut o izolatie exterioara a stupului as dori niste pareri sau daca mai procedeaza cineva asa o seara placuta .

Asta e tare buna...planuri mari...dar sa vad daca ies din iarna  =)) =)) =)) ))/ ))/.
Eu zic sa faceti mai bine un adapost care sa protejeze stupii de curentii reci..daca nu puteti sa ai placati cu poliestern de 10  :D :P :).
Fara suparare nu sunteti invizibil pentru ca   promovati  prostia...."no offense".
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Citat din: marius_vfp din Octombrie 15, 2013, 08:54:34 PM
CLASA PREGATITOARE , HMM  ,  cam mult ,mult domnule , dincolo era mai ieftin =)) =))

Intre "profu online" si "albina online" nu stiu care e ma ieftin... =)) =)) =))^:)^ :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

D006

Ioane ce rol au acele lanturi la stupi ?

bio

..Nu vad eu bine..??....sau polistirenul l-ai prins de stup cu scoci..?

..plus lanturile de care te-a intrebat Dragosh..

..esti cam ... "ciudat" .