Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Citat din: marius_vfp din Februarie 24, 2013, 05:38:37 PM



da as vrea sa stiu de la dumneavoastra cum se dezvolta varroa pe timp de iarna in lipsa puietului.
Pai este simplu.Varroua care raman pe albine din toamna, ca mai raman, nu pot fi toti eliminati, se inmultesc pe puietul din stup, matca incepand ponta mult mai devreme decat la un stup normal cu un regim normal de temperatura.Parazitul varroua traieste bine mersi in stup si pe timpul iernii, pe albinele adulte,iar daca la stupul profesorului nu se face nici un fel de tratament antivarroua(ca asta zice el ca este o calitate a stupului, rezolva problema varroua),dati-mi voie sa am serioase dubii ca pe timpul iernii nu vor mai exista paraziti varroua in stup.Iar daca exista, va fi o adevarata explozie a infestarii odata cu inceperea mult mai timpurie a pontei matcii.
Va salut.

morozan simion

a gesit domnul profesor de fapt este ursostupul, am citit despre apicultura bio, sa faci bio sunt mai multe criterii care trebuie sa le indeplinesti nu numai tratamentele. Voi credeti ca daca cineva are paduchi si-l inchide intr-o camera septica si nu-i face tratament scapa de paduchi?
betie cu apa rece cu clor.

gore

Si uite asa, cu ideile lui traznite, D/l Ursu a ajuns astazi la TVR1La Viata satului de la min.51,   unde a prezenta ultima idee revolutionara: stramtorarea cuibului in timpul sezonului rece prin gaurirea diafragmei de polistiren extrudat, astfel ca albina sa ocupe intreaga rama din cuib.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

cornelioandanciu

Citat din: gore din Februarie 24, 2013, 07:28:03 PM
Si uite asa, cu ideile lui traznite, D/l Ursu a ajuns astazi la TVR1La Viata satului de la min.51,   unde a prezenta ultima idee revolutionara: stramtorarea cuibului in timpul sezonului rece prin gaurirea diafragmei de polistiren extrudat, astfel ca albina sa ocupe intreaga rama din cuib.
Omul asta nu a auzit de riscul de a se forma doua ghemuri, unul dupa diafragma si celalalt pe rame!Cu ce prosteli umbla asta?Albina de dupa diafragma impinge albina de pe rame =)) , dar daca matca trece dupa diafragma, oare nu se formeaza doua ghemuri ? Asemenea inconstienta nu am mai vazut pana acuma, chiar sa umble cu prosteli din astea! Primii care sint interesati sint cei care au albine, astia au ceva experienta, nu pot fi prostiti oricum!
Va salut.

cristipep


morozan simion

stiti cum este! fiecare face cum crede ca-i mai bine pentru el, oricum varroa fara tratament nu scapa stupul, daca sunt stupari incepatori care bun botul si iau hapul nu au decat,fiecare alege ce e bine sau nu pentru el. domnu profesor si-a propus ceva si a reusit sa apara la tv , dar nu tot ce apare la tv este bun
o seara buna

cristipep

Mai mult ca sigur paduchele nu se impaca cu biostupul.....prea multe cotloane diafragme nu stie incotro sa o ia ..........bataie mare e cap.

morozan simion

un fel de stup orizontal este ............dar bio mai putin trebuie sa mai cerceteze fenomenul si sa urmareasca comportamentul albinelor. Trebuie sa fi un cercetator iscusit in domeniu,cu zeci de ani de studii in comportamentul albinelor ca sa poti sa aduci modificari in comportamentul albinelor dapoi in disparitia paduchilor. Vedeti ca nici alte specii de paduchi nu au disprut de pe terea cu toate ca sau facut tratamente pentru aceasta. Este suficient in zona sa existe o vatra cu stupi infectati cu varroa si e suficint.
Despre varroa putem vorbi zile si luni intregi privind infectarea cu acesta precum si reducerea acestora nici decum de tratarea in totalitate a acestora.
o seara buna

silviu_birlea

http://www.tvrplus.ro/editie-viata-satului-86379

Emisiunea întreaga aici, iar de pe la min. ~51 e Prof. Ursu! Stup versiunea 5.0, concursuri internaționale Iași/București și altele... Nu e tocmai noua sau revoluționara gaura în diafragma, sunt diafragme care sunt pe partea de sus (sau jos) mai mici (ulterior se astupa cu o șipca) unde dupa ele sta o rama iar în toamna/primăvara albina se hrănește. uneori și adapatorul interior se punea acolo!

D006

  Vand medalii de participare , pret promotional !  =))

SERBAN VASILICA

Am si eu o intrebare: La ce folosesc acele orificii dintre urdinise? Vad ca au si sistem de inchidere.

RazvanTi

servesc la luat okii si la inmultit interventiile bio anti varooa si ce mai vrei tu  =)) =))


aaaa ba nu... de cand si-a luat-o cu roil ala din pom, profului i-a venit ideea geniala sa le faca albinelor cate un urdinis de FUGA BIO  :nebun:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

vranceanul

#1483
Citat din: SERBAN VASILICA din Februarie 25, 2013, 11:28:39 AM
Am si eu o intrebare: La ce folosesc acele orificii dintre urdinise? Vad ca au si sistem de inchidere.
Se pare ca sant facute pentru a monta  robinetii pentru miere =)) =))
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

andrei_georgian

Apicultura: prof. Ioan Ursu a inventat un stup cu care se pot obtine produse apicole ecologice / bio
in clipul asta la minutul 1:03 face oferte SENZATIONALE!!  =)), cred ca vrea sa concureze cu dan diaconescu =))
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.