Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Ca profu online a inventat mersul pe jos am inteles !  Dar acum am inteles cum se face apicultura bio cu tratament cu Varachet ! Mergeti direct la min.51.

filip

Am vizionat filmuletul.
Parerea mea;
E exceptionala lada daca vrei familie ajutatoare.
E exceptionala lada daca vrei productie de ceara .
In rest am multe retineri.
Cine vrea sa foloseasca idea profesorului URSU sa cumpere si cisterna pentru sirop.
O sa revin cu precizari.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

teinegru64

Trei tipuri de stup model prof.Ursu

filip

Citat din: romikele din Ianuarie 01, 2011, 04:41:06 PM
Precizari pertinente vor veni din partea practicienilor, printre care teoalbina si cu mine.
Burtologia nu e de nici un folos in general... :wink2:
Romica uite cum vad eu LADA prof URSU cel mai bine exploatata:
Lucram cu materialul clientului.
Orice lada folosim,ramele marginase vor fi de acumulare,miere,pastura.
Orice rama claditoare implica un consum de miere.
Cum a-si folosi eu lada:
Pana la acoperirea totala a ramelor cu puiet si miere ori pastura,compartimentul anex ar fi pentru haranire.
Apoi cand albinele ar fi pe toata lada ,trec cele 2 rame marginase cu miere si pastura in buzunar,astfel asigur matci 2 rame pentru a depune oua si implicit evitarea roiri.
Al treilea poate fi rama claditoare doar in cazul in care avem un cules bun.Altfel e opovoara.
Voi reveni.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

teinegru64,
Lada ta are 2 rame in pat cald si 10 in pat rece?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

teinegru64

Citat din: teinegru64 din Ianuarie 01, 2011, 04:43:35 PM
Trei tipuri de stup model prof.Ursu
Ideea este buna,dar lada mi sa parut complicata.De obicei testez inainte de a vorbi,dar in cazul de fața am construit ceva care sa ma satisfaca.Așa ca am sarit peste modelul original.Deoarece doua modele sunt Layens nu le voi prezenta.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

teinegru64

Citat din: filip din Ianuarie 01, 2011, 05:06:03 PM
teinegru64,
Lada ta are 2 rame in pat cald si 10 in pat rece?
Aș fi vrut eu...dar nu se poate.
Cuibul are 12 rame 1/1 1n pat rece....catul 12 rame 1/3 in pat rece...camera de vizita 3 rame 1/3.
Știu ca ai ochiul format,ala este 9+9+3 .A fost o provocare de pe alte plaiuri.

filip

Citat din: teinegru64 din Ianuarie 01, 2011, 06:01:50 PM
Citat din: filip din Ianuarie 01, 2011, 05:06:03 PM
teinegru64,
Lada ta are 2 rame in pat cald si 10 in pat rece?
Aș fi vrut eu...dar nu se poate.
Cuibul are 12 rame 1/1 1n pat rece....catul 12 rame 1/3 in pat rece...camera de vizita 3 rame 1/3.
Știu ca ai ochiul format,ala este 9+9+3 .A fost o provocare de pe alte plaiuri.
Nemti aveau lazi 42,5 pe 42,5
foloseau acelasi ram in cuib si in cat.
Puteau fi folosite atat in pat cald cat si in pat rece.
Ramul avea circa 3/4 dintrun ram DADANT
Cand am scris ,ma gandeam ca cele 2 rame sunt acel tip.
Inca mai am si eu intr-o stupina astfel de rame :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Citat din: gheco din Decembrie 05, 2010, 06:26:02 PM
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 05, 2010, 02:29:54 PM
Parerea mea este ca peste cuib, iarna, se poate folosi capacul pus deasupra magaziei...

Imaginatia mea nu ma ajuta sa inteleg cum se poate. Detaliaza ideia. Daca reusesc sa reduc un capac sunt bun de cinste.

Domnule Gheco, acum aveti explicat aici de catre domnul Teinegru64 cum se poate folosi acelasi capac si la cat si la cuib!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Cum vad eu folosita la maxim utilitatea "LADA prof URSU"?
La RAPITA cred ca e nemaipomenita.
Ramele marginase vor fi blocate cu polen si miere.
Avand compartimentul separat de 3 rame ,putem stoca acolo ramele cu pastura si miere.
Albina cand are nevoie trece in camara si se serveste.
La rapita timpul e capricios,pot fi zice calde si zile ori nopti friguroase si ploioase.
Daca albina se retrage de pe ramele cu polen si miere nu-i o tragedie .Nu se intampla nimic.
Asta vad eu o calitate suplimentara fata de o lada normala,asigura spatiu pentru dezvoltare suficienta inainte de salcam ,dar in acelasi timp are spatiu restrans fata de o lada cu magazie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Inca odata ni se demonstreaza , daca mai era nevoie , ca romanul este centrul universului si buricul din mamaliga ! Ce uzinele Dadant din SUA  , ce Tomas si Nicot din Franta , ce Primomendoza din Spania , ce Apicola piemonteze din Italia  toti sunt fleacuri  in comparatie cu prof. Ursu din Romania !
  Fratilor pastrati-va calmul si ratiunea ! domnul Ursu a construit 60 de lazi , le-a pus pe un pavilion si dupa doar 2 ani zice ca vorbeste de TEHNOLOGIE APICOLA  ....  :nono:

CRISTIAN71

Am si eu acum in lucru 4 astfel de lazi dar , doar pe 12 rame si 2 in spate . Sa vad de unde iau albina pentru ai popula ! :mad:

filip

Dragos,multi apicultori nu reusesc sa populeze 10 rame in cuib,asta inainte de a roi.
Profesorul zice bine ceva,cu fam ajutatoare.dar cati din apicultori stapanesc aceasta arta?.
Expunerea cu rama claditoare e paguboasa din start,da ma rog.
Iar rame fara celule de trantori in intregime nu exista.
Eu folosesc ramele cu celule putine de trantor in ramele marginase ,acolo unde albinele pun miere.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 02, 2011, 04:03:25 PM
  Inca odata ni se demonstreaza , daca mai era nevoie , ca romanul este centrul universului si buricul din mamaliga ! Ce uzinele Dadant din SUA  , ce Tomas si Nicot din Franta , ce Primomendoza din Spania , ce Apicola piemonteze din Italia  toti sunt fleacuri  in comparatie cu prof. Ursu din Romania !
  Fratilor pastrati-va calmul si ratiunea ! domnul Ursu a construit 60 de lazi , le-a pus pe un pavilion si dupa doar 2 ani zice ca vorbeste de TEHNOLOGIE APICOLA  ....  :nono:

Daca un lucru nu este inventat si aruncat pe piata de o firma de renume, asta nu inseamna ca nu este util...
asa cum spune si Filip, trebuie sa vedem ce anume putem face cu lada asta, in felul nostru, sa comparam cu ceea ce ne spune domnul profesor, dupa care tragem singuri concluzii! Nu este neaparat necesar sa il  folosim la fel ca si domnul profesor...

Cine constata ca ii este util il va folosi, cine nu ii vede eficienta il va abandona!
Daca 90% din apicultori prefera sa lucreze pe ME, asta nu inseamna ca orizontalul nu este bun!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube