Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: NiKoN din Decembrie 08, 2013, 07:53:09 PM
Baietii astia doi au pus carul inaintea boilor. Cica vopsesc stupii, insarmeaza ramele cu faguri artificiali pe care pun materialul biologic si imediat merg in pastoral. Zece stupi, minim 4000 ron plus minim 4000 ron familiile, o afacere de 8 000 ron.  In cat timp isi vor recupera investitia?
La ce bun sa mai recupereze investitia daca au din start un beneficiu de 8000 de ron??????  =)) =)) =)) =)) =)) unde nu-s picioare.... vai de capul lor. DA-I DOAMNE ROMANULUI MINTEA CEA DE PE URMA!!!

oroles

Domnule @bucovineanu, ce parere aveti despre ceea ce face el in ceea ce priveste organizarea cuibului cu rame goale in partea de jos a fagurelui, asa cum explica profesorul Ursu in emisiunea de astazi? Asa cum am mai aratat, albinele trag mierea de pe lateral si o centreaza. El spune (si in alte filmulete) ca ghemul se formeaza din albine care baga capul in celulele goale. Fiind cate o albina cap la cap (in fundul celulei) el spune ca asa se asigura caldura ghemului. Mie mi se pare informatia eronata. Atat timp cat albina nu are hrana in fundul celulei, nu prea are de ce sa bage capul acolo... :D Prof. Ursu spune ca daca rama centrala e plina ochi cu miere, in primavara nu va avea unde sa oua matca. Probabil el crede ca nu se consuma acea miere. Ne puteti vorbi despre acest subiect?

Cel mai slab roi al meu si-a tras toata mierea (care era capacita!) de pe lateral si a dus-o in centru. Cand m-am uitat pe la inceputul lui octombrie pe centru avea o rama foarte grea, plina cu miere, care in pjumatatea de jos era multa miere necapacita. Probabil nu a  avut timp sa o capaceasca. Ma astept sa pierd acest roi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

Albine stiuel mai bine cum sa isi aranjeze mierea in rame, si daca cuibul este pregatit din timp, nu vad nici un motiv sa facem ceea ce face proful Ursu.
In primul an eu am avut doi roi achizitionati in luna iulie dupa data de 15(cam taziu), pentru ai baga pe iarna am fost nevoit sa bag sirop de ceai cu zahar in ei de si-au facut rezerve. Nu prea au avut timp sa mai capaceasca dar au iesit cu bine din iarna, si anul trecut a fost o iarna mai grea decat cea din prezent.

Fidi


petru.atudorei


Fidi

scuze, d-le, pt.altcineva era adresata!!

oroles

Citat din: petru.atudorei din Decembrie 08, 2013, 08:40:02 PM
Albine stiuel mai bine cum sa isi aranjeze mierea in rame, si daca cuibul este pregatit din timp, nu vad nici un motiv sa facem ceea ce face proful Ursu.
In primul an eu am avut doi roi achizitionati in luna iulie dupa data de 15(cam taziu), pentru ai baga pe iarna am fost nevoit sa bag sirop de ceai cu zahar in ei de si-au facut rezerve. Nu prea au avut timp sa mai capaceasca dar au iesit cu bine din iarna, si anul trecut a fost o iarna mai grea decat cea din prezent.
Multumesc de raspuns Petru! Organizarea s-a facut la jumatatea lui august. Cand l-am organizat avea pe lateral faguri plini cu miere capacita. Au tras toata mierea pe centru. Cand m-am uitat in octombrie, un fagure din margine il lasase gol-golut, asa ca l-am scos. Am zis sa nu ii scot rama cu miere necapacita de pe centru (care era atat de grea ca abia o tineam cu o mana) deoarece ar fi ramas fara o cantitate de miere destul de mare.

Despre iarna aceasta, inclin sa cred ca ai dreptate. Problema mai mare va fi vremea din ianuarie si februarie, cand matca va incepe ponta.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

In acest caz foloseste butonul citat ca sa stim la ce postare te referi. Multumim

Fidi

Citat din: fiug1970 din Decembrie 08, 2013, 05:35:25 PM
Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 08, 2013, 05:27:30 PM
dar cu maicutele care o fi rezultatul? cred ca acolo deja o fost demult sfinta impartasanie.
pai ce rezultat?dupa Cina Cea de Taina....a urmat Trecutul pe Sub Masa si concursul:Io Pup Poala Popii,Popa Pupa Poala Mea,spus din ce in ce mai repede!!
acestuia;sa-i fie rusine!!

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Fidi

fiind in postul craciunului,nu stiu de ce trebuiesc introduse cele sfinte(dupa care ne miram ca nu putem realiza ceva);pacat!!!

fiug1970

Citat din: Fidi din Decembrie 08, 2013, 08:46:11 PM
HUUOOO!!!
si eu care era sa scriu ca erai in vreun copac si te uitai la meci!!

Fidi

daca asta ati inteles,va urez sarbatori fericite si numai de bine!!

bio

Citat din: Fidi din Decembrie 08, 2013, 09:00:18 PM
Citat din: fiug1970 din Decembrie 08, 2013, 05:35:25 PM
Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 08, 2013, 05:27:30 PM
dar cu maicutele care o fi rezultatul? cred ca acolo deja o fost demult sfinta impartasanie.
pai ce rezultat?dupa Cina Cea de Taina....a urmat Trecutul pe Sub Masa si concursul:Io Pup Poala Popii,Popa Pupa Poala Mea,spus din ce in ce mai repede!!
acestuia;sa-i fie rusine!!


.... =))...Fidi,  hai ca nu suntem la scoala de fete .

Mai face fiecare cite o gluma...mai destindem atmosfera