Grosime scandura stupi

Creat de stupAS, August 26, 2013, 02:09:07 PM

« precedentul - următorul »

uve

Informatii despre demontabilii cu excentric veti gasi aici : http://www.sea.ro/produse/?categ=6&produs=615
Se pot folosi acesti demontabili la stupi dar eu unul nu-i recomand din urmatoarele considerente :
- cama functioneaza ca un plan inclinat, cu un unghi destul de mare ceea ce poate duce la desfacerea sa
- pentru fiecare cama + ax sunt necesare 3 gauri de diametre diferite ,suficient de exacte pentru a se     "imbumba"
- daca pe fiecare stup se pun 4 excentrice intre cuib si magazie (poate intre magazie si capac sau intre magazii) eu unul nu cred ca as mai nimeri toate cele 4 gauri
- infiletarea tijei in lemn se poate face fie cu bucsa + filet metric fie cu "filet" ca la suruburile pentru lemn si in brad nu prea tin
- am intalnit multe cazuri in care s-au slabit (la dulapuri ma refer) de la vibratiile produse de masini auto
- de fiecare data excentricul trebuie sa fie in pozitie perfect verticala la cuplare
- excentricul nu are ceva care sa-l mentina in locas si el , in timp , poate cadea
Pentru cine totusi doreste sa-l impementeze, recomand sa foloseasca sabloane simple si ciupercute de metal (pot trimite detalii pe privat sa nu incarcam forumul)
Cred ca imobilizarea stupilor pe mijloacele de transport in pastoral este un subiect mai amplu si trebuie dezbatut separat si avute in vedere urmatoarele aspecte :suportii de stup ,sistemele antifurt,incarcarea , rigidizarea incarcaturii (totul privit ca un tot unitar si nu pe segmente)
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

stupAS

Multumesc UVE ,

E adevarat ca trebuie montat cu grija, insa exista loc de eroare atat la montaj cat si la asezarea magaziei pe cuib, etc.

Excentricul nu prea cade el fiind tinut la loc de catre tija (fie tija podisorului fie tija magaziei).

E nevoie de doar doua excentrice pe stup, pe cele doua laterale ale stupului e suficient.

E drept insa ca tija prin infiletare la lemnul de brad nu prea tine. Mai trebuie si asta rezolvata :)

Eu am montat si utilizat si e foarte rapida (montare si folosire), insa intradevar tija poate slabi.



www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

stupAS

Vad ca lumea prefera stupii cu pereti de 20 mm. 
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

ioanardelean55


Da pentru-ca se face economie de material si implicit de bani , sint mai usori , se lucreaza foarte usor ,(vorbesc de falturile care trebuie facute de 10 mm )

mosunick

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 07, 2013, 06:20:41 PM

Da pentru-ca se face economie de material si implicit de bani , sint mai usori , se lucreaza foarte usor ,(vorbesc de falturile care trebuie facute de 10 mm )
Falzurile le faceti pe circular sau pe oberfreza? Ce recomandati?
Aerisirea din capac la sistemul horn la stupul vertical cat ar trebui sa aiba sectiunea minima?
Merci anticipat!
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

stupAS

Fiecare le face cu ce poate :)
Eu am doua MUT FC 400 (e circular cu freza) fabricate la Roman. Sunt foarte multumit de ele.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

ioanardelean55


Falturile mai adinci de 2 cm prefer sa le fac la circular cele sub la freza , dar cum a spus stup AS , ....fiecare cu ce poate  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

silvius

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 07, 2013, 06:20:41 PM

Da pentru-ca se face economie de material si implicit de bani , sint mai usori , se lucreaza foarte usor ,(vorbesc de falturile care trebuie facute de 10 mm )

Din punct de vedere termic peretele de 30 izoleaza mai bine decat cel de 20 ?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

dorindafi

din cate shtiu eu nu
am cutii cu grosimea de 20mm shi cutii cu grosimea de 25mm
-avantaj = 25mm mai rezistenta la transport , lemnul nu crapa
             = 20mm primavara razele de soare incalzeshte mai repede ghemul de albine fortzindule sa ieshe mai repede la zbor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

elvis

am avut si eu 2 stupi cu grosime de 30 dar am renuntat la cutii ca ieseau forte tarziu la cule merg doar pe 22...25 si dupa ce il trag la abrich ramane 22...
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

PricopArthur

Peretele mai gros de stup ofera o izolare mai buna in timpul rece.
La munca, intr-o teava de otel de asta toamna este un roi ce si-a facut faguri acolo. Pana acum a iernat bine, chiar daca nu cred ca va iesi in primavara din lipsa de miere. Faptul ca pana acum a iernat intr-o teava de fier, ce e drept, singura intrare e urdinisul.
Miere multă şi inimă curată!