Stupi in orase, pe acoperisuri...

Creat de apiardelean, Ianuarie 26, 2011, 10:15:54 AM

« precedentul - următorul »

apicmd

pai  orcum mai  mult de  15 euro  rama nu va costa. in plus  mai  sunt  shi  oameni  care  vind  familiile  la pret  redus...pleaca peste hotare,sunt  prea batrini pentru   intretinere lor etc. :smile:
BPR!!!!

marian sima

Nu sint prea batrini pentru tinerea lor,acei apicultori mai in virsta nu mai fac pastoral dar ei sint niste apicultori priceputi ,si pentru stationar este mai rentabil pentru ei sa vinda familii decit sa produca miere.Ei vind stupi in fiecare an .

Kiwi Bee

APICMD

daca vecinul are 200 de stupi si nu pleaca in pastoral garantat va avea 1-2 roiuri sai 4-5.

Fati de acum citiva stupi cu 3-4 rame si aseazale orientatee catre vecinul.Citeste in topicul roire sau nuclee ce mai trebuie sa faci.Bafta

Stefan,Apiardeal si Andrei Calinescu, etc au dat raspus 100% pt cei care nu cred in apicultura din oras(acoperisuri).

Eu in urma cu 15-16 ani am vazut un reportaj in Ungaria la TV cu un apicultor din New York caresi vindea mierea pe trotuar(o masutza si o umbrela) in centrul New Yorkului.Pe eticheta scria New York Honey.Povestea precum multi cumparatori se mira de ce numele mierii este asa apoi le explica precum stupii lui sint acolo unde vinde mierea.
Cum asa unde ACOLO??se mira cumparatorii si mai bine.Apoi le arata cu degfetul in sus:vedeti cladirea aceea???? ....si celalata????..... si aia de acolo?????........si tot asa alte cladiri pe strada X si Y.Pe acoperisurile lor am stupi, spunea.Apoi in reportaj a aratat si stupii sus pe cladire.Spunea ca are doar 2 stupi la un loc ca sa faca o productie optima si traia din apicultura.

Eu am gasit sa fie mult de lucru in sesul ca trebuie sa te deplasezi mult + trebuie sa faci timp si pt. vinzare caci vindea totul pt. consumatori...........la pretz de New York.

antiopa din ardeal


  Ma intreb daca la acesti stupi se impune efectuarea tratamentelor antivarroa.

Kiwi Bee

Citat din: antiopa din ardeal din August 17, 2011, 03:00:07 PM
  Ma intreb daca la acesti stupi se impune efectuarea tratamentelor antivarroa.

Nas drede ca varroa are rau de inaltime.

Iar albinele tot asa traiesc ca si in gradina sau padure, deci vin si merg trintori straini care poarta (probabil) mita varroa pe ei si astfel infestarea cu varroa este la fel de posibila.Nu gasesc diferenta deci tratamentul este necesar.

Mircea77

Pe topicul asta vreau sa-mi spun si eu parerea. Pentru cei care nu cred asa ceva le spun ca se inseala. De anul trecut de cand am inceput sa ma interesez de albine, am inceput sa observ densitatea de plante si arbori meliferi care se afla in Bucuresti.
Paulownia, Catalpa, castan, otetar de toate felurile, salcam, tei si foarte multe altele care nu-mi trec prin cap (deja sunt cautator de seminte si puieti prin parcuri asa ca am ochiul format).
Singurul impediment major: POLUAREA.

Tin sa remarc ca am vazut totusi cateva albine pe ici, pe colo, inclusiv in parcul din Piata Unirii.

orbanstefan64

poluarea  :nod: :nod: :nod: oare dupa o analiza ....?

danipowsoft

folositi http://wikimapia.org/
si vedeti ce este in zona pe o raza de 5 km

apiservis

un ofiter rus plecat cu vasul PONKINOV s-a stabilit la BUCURESTI si avea pe casa citiva stupi

pharaonu75

Doua poze... interesante
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Dumitru Ivanov

Probabil depinde de la oras la oras.
La un municipiu mai mare probabil n-ar supravietui.
___________________________________________________
Dumitru de la tigla Wetterbest