Protestul Federatiei Asociatiilor Apicole din Romania -ROMAPIS

Creat de viorel55, Octombrie 09, 2014, 02:50:50 PM

« precedentul - următorul »

TDI

Suntem apicultori cu toții.
Cam cat timp durează sa faci dintr-un stup 4, daca ai rame si lăzi - ca sa iesi bine la control?

D006

frate fara suparare este ..,haos , la pamant nu merge deoarece le masoara suprafetele cu satelitu dar albinele ???
  ce bine ar fi asta cu 40 lei pe colonie , in fapt de ce sa platim impozit .
  Tot nu mi-ai spus cata miere rezulta dintrun kil de apa si unul se zahar.

romikele

Subventie pur si simplu pe stup NU SE VA DA.
Doar pentru faptul ca declari la registrul agricol ca ai X stupi, nimeni nu iti va da un leu.
Numai daca demonstrezi ca ai introdus in circuitul comercial o cantitate de miere, ar putea exista o discutie tematica.
Acum suntem in asteptarea valorilor productiei de miere estimata per familie, norma dupa care se va putea calcula nr. de stupi necesari pentru masurile mult-asteptate.
Sa vedem cat de realiste sunt acele cifre...

pharaonu75

Citat din: Eugen B din Octombrie 13, 2014, 10:10:54 PM
Eu asta incerc sa explic de la inceput. Stuparii sa primesca doar o subventie per familie de albina.
Exemplu. Ai 10 familii de albine. Statu Roman sa iti dea pentru ele 400 ron. In banii astia intra si trantament si mancare pentru albine pe tot anul. Fara tratamente subventionate si alte siropuri si turte subventioante care le ei de la ei de la firme.
Iti da odata banu si gata. Cumperi ce vrei de unde vrei.
...

Te lupti cu morile de vant. Cum adica sa iti dea statul banii si tu sa iti cumperi cu ei ceea ce ai nevoie, de unde consideri tu de cuviinta? Pai si cu firmele "agreate" de sus cum ramane? Ca au dat si ele comision ca sa isi includa produsele pe lista cu cele decontate! ce te faci ca nu intelegi? Banii trebuie sa ajunga la cine trebuie, nu la cine are nevoie de ei! S-au autorizat stupine de multiplicare, care vindeau roiul pe 5 rame cu 350 lei, pentru ca emiteau factura si se deconta... iar statul a decontat 60 lei pe un astfel de roi... deci apicultorul a platit efectiv 290 lei pe un roi de 5 rame, in timp ce pe toate drumurile se gaseau (fara factura) astfel de roi la doar 200 lei (40 lei/rama) sau chiar mai putin. Deci banii aia au fost acordati stuparului pentru a ajunge la multiplicatorii de material genetic "agreati" (care umfla artificial preturile), nu pentru a-i fi mai usor stuparului... si exemplele pot continua... mai vrei? spune-mi si mie cum se combate varroa cu dulcofruct sau apiinvert? Si mai sunt...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Eugen B

TDI stup insemna sa aiba cel putin 10-12 rame de albina sa nu zic 16-20 rame. Nu cate 2-3 rame. Eu mam referit per total 3t de sirop, Poate am gresit undeva in exprimare , dar nu as crede. Dn. Dragos nu am vazut intrebarea respectiva. Eu nu am spus nici unde ca dintr-un kg de zahar si 1L de apa rezulta 2kg de miere, ci 2kg de sirop. Acuma exact nu stiu sa iti spun cata miere baga albinele in celule. Din cate am inteles eu(nu am testat, doar am inteles) ca 1kg sirop(f40) invertit = 900g miere in celule. 2kg de sirop facut de mine 1:1 zahar si apa nu stiu cate miere baga albinele, miere intre ghilimele.

Eugen B

Sunt perfect de acord cu tine. Prefer sa cumpar eu siropul de unde vreau sau sa fac 1:1 apa cu zahar , decat sa cumpar cu 3.5-4 lei kg de sirop de la firmele agreate, sau cum vrei sa le zic.
Atunci ce rost mai au subventile si la stupi si la roi si alte chestii. In fine.
Eu nu am sustinut asa ceva, eu combat varroa cu tratamente. Acid oxalic, varachet, etc.

TDI

Vorbim de doua sisteme de măsură, chiar 3: Masa, volum, greutate. Aici am încheiat discuția. Dintr-un kilogram de zahar si un litru de apa, rezultă 1.6 litri sirop sau 2 kg sirop. In stup rămâne un kilogram hrana, generic, practic depinde perioada anului si cat puiet creste respectiva familie.
Addenda: La mine au venit cu GPS-ul in curte, ca sa ia pozitia stupinei si sa-i vada pe satelit, se pot si numara.

pharaonu75

Citat din: TDI din Octombrie 13, 2014, 10:14:22 PM
Suntem apicultori cu toții.
Cam cat timp durează sa faci dintr-un stup 4, daca ai rame si lăzi - ca sa iesi bine la control?

Crezi ca se pot inventaria stupii in primavara, pe la sfarsitul lui martie - inceputul lui aprilie, inainte de inflorirea pomilor fructiferi? Eu cred ca se pot inventaria... iar care are in aceasta perioada peste 5 rame full de albina se poate numi familie si primeste subventie... nu mai merge cu divizari fortate, roi lesinati, un polonic de albina...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

viorel55


Eugen B

E vorba de protest. Cu ce avantaje au iesit suparii din acest protest. Ca eu habar nu am

pharaonu75

Protestul a fost bun... macar a tras un semnal... a aratat lumii ca exista si apicultori.
Ideal ar fi ca astfel de proteste sa se organizeze cat mai des, cu cat mai multi participanti... dar orgoliile sunt mari si asa cum arata si Bucovineanu intr-o postare, interesul celor de sus este sa fim divizati, nu uniti... vechiul principiu roman "divide et impera"
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 13, 2014, 10:29:44 PM
... iar care are in aceasta perioada peste 5 rame full de albina se poate numi familie
Tovarasu de la partid , cam ce dimensiune sa aiba respectiva rama ?

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Octombrie 13, 2014, 10:53:08 PM
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 13, 2014, 10:29:44 PM
... iar care are in aceasta perioada peste 5 rame full de albina se poate numi familie
Tovarasu de la partid , cam ce dimensiune sa aiba respectiva rama ?

DB. E bine? Pentru alte tipuri de cutie sa se calculeze echivalentul a 5 rame DB.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

TDI

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 13, 2014, 10:29:44 PM
Citat din: TDI din Octombrie 13, 2014, 10:14:22 PM
Suntem apicultori cu toții.
Cam cat timp durează sa faci dintr-un stup 4, daca ai rame si lăzi - ca sa iesi bine la control?

Crezi ca se pot inventaria stupii in primavara, pe la sfarsitul lui martie - inceputul lui aprilie, inainte de inflorirea pomilor fructiferi? Eu cred ca se pot inventaria... iar care are in aceasta perioada peste 5 rame full de albina se poate numi familie si primeste subventie... nu mai merge cu divizari fortate, roi lesinati, un polonic de albina...
Exact chestiile astea s-au vorbit la americani.
http://scientificbeekeeping.com/almonds-2008/
Polenizarea migdalilor. De aici au apărut țepe. După au apărut brokeri de albine, inspectori șamd.
Au gasit soluții dar si banii implicati erau si sunt multi.

Eugen B

pharaonu asa ma intrebat si socrumiu azi, de ce pe el nu la anuntat nimeni sa mearga la protest, si multi altii nu au fost anuntati. Eu sper sa fie cat mai bine pentru apicultori pe viitor. Poate si ceva prosteste si ceva ajutor din partea ministrului agriculturii si presediuntelui ACA ar mai rezolva din probleme.