sfaturi pentru un incepator

Creat de georgemit, Iunie 09, 2013, 05:35:18 PM

« precedentul - următorul »

georgemit

Sunt la inceput de drum.Incerc din rasputeri sa inteleg ce se intampla cu unul din stupii mei si rog pe cineva sa ma ajute sa remediez situatia aparuta. La unul din stupi nu am mai gasit matca, dar pe rame foarte multe celule capacite cu larve de trantori iar in foarte multe alte celule depuse cate 2,3 sau chiar mai multe oua. Cred ca a ouat albina. Din cele citite inteleg ca exista fenomenul de besmeticire. Ce este de facut? Cum ies din aceasta situatie? Rog un mic ajutor. Pentu exemplificare cateva fotografii

popik50

Din cate vad e vorba de o familie bezmetica . Trebuie sa mergi la cateva sute de metrii si sa scuturi ramele cu albina . Ca sa aplici alte metode e prea tarziu . Acolo deja albinele batrane fac legea.

whiser

Salutare,familia e bezmeticita dupa cum zice si colegul popik50,acum poti lua stupul dus la un loc indepartat si se scutura toata albina de pe rame ca sa pice jos matca trantorita,aceasta nu mai poate sa zboare si  nu se mai intoarce in stup.Dupa ce ai scuturat albina duci stupul inapoi si ii dai dupa caz:matca,botca sau o rama cu oua proaspeta sa isi traga botca.Sper sa te ajute.Numai bine :bzz:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

georgemit

Din cate inteleg trebuie sa  execut urmatoarele:
- duc stupul la distanta,
- scutur albina,
- vin cu stupul inapoi pe vechiul amplasament,
- introduc o rama cu puietin diferite stagii, sau chiar botca.
Rama care o introduc sa fie cu albina cu tot sau numai cu puiet?
Este suficient numai o rama?
Albinele se vor intoarce la stup?
Din cate am observat, cu o cautare insistenta, nu exista matca la stupul cu pricina(probabil a ouat albina)
Multumesc pentru sfaturi

whiser

Salutare,duci stupul la distanta,pe locul ramas pui o cutie goala asta in cazul in care nu te misti destul de rapid,scuturi albina,nu toata la un loc sa nu se faca ciorchine ,vi cu ramele la loc si pui o rama poate sa fie si cu albina,.Este suficient o rama.iar albinele se vor intoarce in stup fara probleme.
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

sorinma

Cel mai tanar puiet de care dispui...ideal oua de o zi daca mai gasesti sau botca mai bine
Dar se mai imperecheaza acum acea posibila matca?Ce viitor are o matca care iese acum?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mihai.vr

Acum in 20 septembrie nimic. Ca nu mai are trantori cu care sa se imperechieze. Dar atunci cand a fost scrisa discutia de mai sus, era ok.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde