Roire ciudata

Creat de Istvan, Iunie 03, 2013, 10:30:54 AM

« precedentul - următorul »

Istvan

Salutare.
Am avut parte ieri de o situatie ciudata, la care nu pot gasi explicatii (fiind incepator desigur): La unul dintre familii in 21.05 am gasit 5 botci de roire, frumos capacite. Am luat matca cu doua rame de puiet capacit si o rama de miere si am facut un roi. Botcile toate le-am lasat in stup. In 25.05 am deschis stupul, din cele 5 au mai fost 3 botci capacite,  nu am vazut matca dar am auzit-o "plangand".  In 01.06 am depistat si matca noua, era mai mica, dar parea in regula ( in stup era doar puiet capacit). In 02.06 pe la ora 12 surpriza mare- am fost de fata, cand a roit, s-au asezat pe un nuc la vro 15 metri inaltime unde nu aveam nici o sansa sa ajung si nu i-am putut recupera. Care ar fi explicatia la aceasta situatie? Poate familia roi cu matca neimperecheata? 

Obombo

Nu te supara, dar sfatul meu este sa incepi a rasfoi niscavai manuale de apicultura. Tie iti lipseste baza teoretica elementara iar apicultura nu se poate face pe bajbaite.

Istvan

am luat la cunostinta   :hippo: primita, imi asum lipsurile, dar as fi fost curios si la un raspuns.  Am uitat sa mentionez, ca am indepartat cele 3 botci ramase, in momentul cand am vazut matca noua.

Obombo

 :D
Roiurile secundare (tertiare, etc.) au matci nefecundate dar bineinteles ca si in stup trebuie sa ramana o matca. In cazul tau probabil ca ai trecut cu vederea vreo botca.

Marius-ursulakhe

Istvan pai tu ai zis ca au fost 5 botci prima data iar a doua oara cand vati uitat in stup mai aveati 3 atunci inseamna ca au iesit doua
Una (prima matca iesita a plecat cu roiul )a doua matca a ramas in stup
Asta este o invatatura de minte si luarea unor masuri asa cum a zis si Obombo  :hi:

Istvan

Da foarte probabil ca nu am observat eu toate botcile, si cand le-am indepartat pe cele 3 mai era pe undeva. Intradevar invatatura de minte. M-am uitat ieri in stup si are matca tanara, sper sa fie ok.