hrana trecut iarna

Creat de brianoo_bz, Noiembrie 30, 2012, 08:11:02 PM

« precedentul - următorul »

brianoo_bz

aztazi 30.11  am admirat zborul albinelor  termometrul amplasat pe fata unui stup indiaca 26gr celsius (soare) un zbor de curatire  frumos , ca sa nu stau degeaba mam gandit sa ma uit si intrun stup care mi sa parut ca nu iese albina la zbor , crezand ca nu are matca  dar  matca  avea si am ramas uimit ca rama din centru (total 6 rame stupul) era aproape goala de miere , ramele laturalnice aveau miere mai mult de jumate ,
intrebare
au consumat chiar asa de multa miere stiind ca in oct am lasat numai rame cu peste 70 80% cu miere 
si de ce  acea rama era singura care era mancata aproape total  tinand cont ca am albina multa care acoper 5 intervale  familia fiind stranasa la maxim in octombrie
ghemul se poate repozitiona pe alta rama?
ceva mai multe pareri de la cei trecuti prin mai multe ierni decat mine  si cu mai multa experienta
este motiv sa imi fac grija ?
am un total de 30 stupi si toti au fost stransi foarte bine si hrana pe toate ramele din stup de  peste 70 -80% lateralele poate chiar full 100% tocmai sa stau fara grija :) dar cu greu poti sta linistit cand ai numai albine in cap :) :D


dorindafi

daca nu aveau zbor s-au nu erai acasa te mai gandeai la asha ceva?

dar oare in ceilaltzi cum o fi situatzia?  :D
daca tot lai vizitat ce-ai facut cu rama goala?   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ioanardelean55

 Se poate sa fi fost o scapare , : :surprised: :surprised: :surprised:: ele  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: nu consumau mierea numai de pe rama aceea , putea-ti sa o scoateti ,si sa puneti alta in locul ei  :nod: :nod:. daca au miere pe celelalte rame nu e nicio problema e  :ok:.,le ajunge pina la turta .

brianoo_bz

tocmai asta am si facut  am pus una  aproape plaina in loc
maine daca va fi timpul bun as avea de gand sa mai umblu in cativa  sa vad ce o fi
cineva mia spus ca nu prea este bine sa umbli in ei acuma  dar daca  va fi timpul nu vad unde ar fi greseala?

cazacu marius

normal se umbla numai in cazuri extreme  :hi: :hi:
macin-Tulcea

bucovineanu

In acea rama au avut probabil puiet pana tarziu si de aceea nu mai aveau  miere.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

nicu68

scurt si la obiect d-lu bucovineanu,ca de obicei ai ce invata din postarile dansului :hi:

orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 30, 2012, 10:39:05 PM
In acea rama au avut probabil puiet pana tarziu si de aceea nu mai aveau  miere.
sa traieisti domn profesor !!!!!!