lipsa oua,larve!

Creat de Stangaci, Iunie 29, 2012, 01:00:51 AM

« precedentul - următorul »

Stangaci

salut la cativa dintre stupi am o problema majora! nu gasesc absolut de loc oua in faguri .fiecare familie are matca ,aduc polen care este cauza ..aceste familii au incercat sa roiasca ,dar nu le-am dat voie ,am distrus botcile ...sa fie din cauza,, frigurilor roitului''?? :bzz:

Andrei.D

Buna, depinde de numarul de botci daca ati avut la familia respectiva un nr mic de botci albinele vroiau sa schimbe regina , daca nr de botci este mare atunci sunt de roit , daca ati vazut regina batrana atunci teoretic ar trebuii sa fie si oua , numai daca matca batrana a murit sau a patit ceva nu mai exista oua . Datii o rama cu puiet de o zi daca nu au matca isi trag botci (cu toate ca e cam tarziu acum , pana iese matca pana se impercheaza se pierde timp ). Daca familia are matca tanara e bine sa verifcati stupii cu atentie deoarce poate inca nu a iesit la impercheat , se poate sa va uitati in stup chiar cand matca e la imperecheat si riscati sa aveti probleme si mai mari . Deci e bine in perioadele in care stim ca avem matca neimperecheta sa verificam stupii cu mare atentie si la un interval de 5-6 zile. Sunt mai multe de explicat la astfel de situatii, poate ne mai da indicatii si altii colegi de pe forum . Sper sa rezolvati probelma cu succes . O zi buna  :hi: 

Stangaci

aceiasi problema o am la doua roiuri artificiale ,matci tinere ...oua lipsa! roirui facute de aprox 3 saptamani! este tarziu daca se apuca de acum la ouat? sa le unific ,mai am vreo sansa?
  :thanks:

adriann

rabdare...la mine s-au imperecheat matcile  dupa 1 luna

madnes_marius

aceasta problema o am si eu ....

Am 2 familii de la care am facut roi cu matcile batrane si le-am lasat pe ele sa isi traga botci si sa isi aleaga matca. Am mai facut alti roi tot in aceeasi perioada numai ca nu le-am mai dat matca de la familia respectiva, ci le-am lasat sa isi faca ele . Roiurile le-am facut pe 1 iunie, a trecut o luna.

Acu vine problema. Ieri le-am verificat si la roiurile care le-am format, am gasit matcile imperecheate...cu cate 3 rame de puiet capacit + 2 rame ouate + puiet larvar, pe cand la cele 2 familii de la care le-am luat matcile batrane si am format roiuri, am gasit matcile tinere ... par cam micute abdomenul nu prea ingrosat, par a fi ne imperecheate.
Acu o saptamana cand le-am mai verificat pe astea 2 le-am pus cate o rama cu puiet oua si larve pentru controlul matcii caci atunci nu le vazusem, ieri cand m-am uitat la ramele alea ele isi trasese botci numai ca erau roase toate.

Nu stiu ce sa mai zic... daca au trecut 30 de zile si celelalte roiuri au deja puiet capacit si la aceste 2 familii nu au nici macar oua... ma gandesc ca poate nu sunt bune matcile astea, nu so fi imperecheat.

Va rog dati-mi cateva sfaturi....ca sa le pot salva (eu ma gandeam sa le iau matcile si sa le pun iarasi rame cu puiet, oua ca sa isi faca alte matci, dar deja e iulie si ma gandesc ca e prea tarziu...se face august pana o sa inceapa sa oua matcile alea si cum mai e putin si incepe culesul la floarea soarelui sigur nu o sa reuseasca ele sa isi adune destula miere pentru iarna)