furtişag în plin cules

Creat de dragos2006, Iulie 15, 2009, 06:16:29 PM

« precedentul - următorul »

D006

de ce nu știu și nici nu î-mi dau seama ,de 2 săpt stupii se fură între ei atunci când îi desfac sau extrag deșii au un cules foarte bun

stefan1

Sa nu ai stupina in vecinatatea alteia cu albine cu instinct puternic de hoate. Exista astfel de albine. Mai poate fi o explicatie ca mierea de tei sau de floarea-soarelui este mai aromata si atzatza albinele mai mult. Totusi, daca in alti ani nu ai avut asemenea situatii la aceste culesuri, explicatia trebuie cautata in alta parte.
Se poate si varianta inversa, ca familiile tale sa fure de la stupi din zona si aceasta miere de furat sa intretina starea de agitatie din stupina. Oricum, grija cum manevrezi fagurii, cum faci controalele si cum sunt de etanse lazile. Altfel poti avea surprize.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

nu am problema furatului decât atunci când extrag sau cand umblu pe la ei , la urdiniș nu se agață deloc nu se omoară între ele ,
dar numi explic dece în plin cules umblă după prostii acum 3 săpt le puneam mierea la urdiniș și nu o bagau în seamă, iar acum stropesc ramele cu oțet și tot se pun ca nebunele pe ele deși au un cules bun

bucovineanu

Se pare ca s-au cam invatat sa adune miere fara prea multa munca. Pe de alta parte nu cred ca e asa de intens culesul.Trebuie micsorate urdinisurile, iar  in stupi trebuie umblat foarte rapid, fara a tine stupul mult deschis. Daca am asemenea probleme eu fac foc din fan nu tocmai uscat intr-o galeata mare sa  nu arda cu flacara si plasez galeata in asa fel incat fumul sa invaluie tot stupul la care am de lucrat. Se scot ramele pentru extras si se inlocuiesc imediat cu altele goale. Mult succes.

PricopArthur

Citat din: daniel ciobanunu am problema furatului decât atunci când extrag sau cand umblu pe la ei , la urdiniș nu se agață deloc nu se omoară între ele ,
dar numi explic dece în plin cules umblă după prostii acum 3 săpt le puneam mierea la urdiniș și nu o bagau în seamă, iar acum stropesc ramele cu oțet și tot se pun ca nebunele pe ele deși au un cules bun
Poate sa fie o cauza si asta. Albinele au fost "dresate" sa ia miere de la urdinisuri. Pana in stup nu e distanta mare.
Sfatul lui Bucovineanu e bun.
Miere multă şi inimă curată!

PACO

starea pe care o expui tu nu este de furtisag adevarat, sa te fereasca D zeu de un furtisag real, ceea ce se intampla la tine e doar o inclinatie spre furat.

emil.oltean

Pai daca,deunazi le-ai pus mierea la urdinis,ce te mai miri-le-ai invatat rau.Alta:nu ai prin apropiere vecini care au si ei stupi mai multi si care au extras inaintea ta?Sau:furtisagul pasiv.Nu le mai pune la incercare mirosul.Vei iesi totdeuna in paguba.Niciodata sa nu lasi miere aproape de nasul lor.Niciodata sa  nu lasi rame extrase la indemina lor,cum spun batrinii "sa le linga".Pentru nimic in lume atit timp cit vei avea albine.