Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

CRISTIAN71

Citat din: andrei_georgian din Noiembrie 10, 2011, 08:34:11 PM
dl cristian71, ce confuzie fac? :surprised:
masina de indreptat eu stiu ca este abrich-u,
iar ceea ce am eu stiu ca e masina de grosime, dak gresesc cu ceva lamuriti-ma,
eu sunt incepator...... :sad:
Pai ti-ai raspuns singur ; si eu vin cu completarea ceea ce face abrichul nu poate face grosimea ,dar ma rog eu n-am incercat ceea ce consider a te lupta cu morile de vint. Ce face grosimea face si abrichul mai greu , dar face.Nu poti indrepta o scindura la grosime mai ales daca este valurita din taiere sau uscare la grosime. Oricum exemple iti pot da pina maine dimineata din experienta mea de zi cu zi.

Citat din: andrei_georgian din Noiembrie 10, 2011, 09:51:51 AM
si e mult mai sigura ca un abrich, care poate sa-ti mai "tunda" din degete :sad:
are avans p role, doar bagi scandura si o ast in partea cealalta  :wink2:

Ca sa te accidentezi la grosime sunt sanse foarte mici , dar la abrich o poti pati si dupa 50 de ani de experienta.

Marek

 Eu am patit-o, noroc ca am scapat ieftin.
Si la grosime sunt sanse de accidentare pentru cei care invata singuri asa ca mine. Nu bagati piesa pana nu iese cea din aparat. Asta e lege la mine dupa ce am patit sa-mi arunce un leat afara la o viteza ca abia l-am sesizat!!

bucovineanu

Piesele de lemn se baga una in spatele celeilalte fara sa fie intervale intre ele.

teo

masa de grosime trebuie sa fie obligatoriu prevazuta cu sistem de protecti ,pentru a nu arunca in spate .la mine a aruncat un leat de 3/4 de a trecut prin scindura ce era batuta in peretele atelierului

marius_vfp

salut , am o intrebare la grosier scandura nu se impinge cu mana la fel ca un abric normal sau este trasa singura printre tambur si role , 
va multumesc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

abrichtul de grosime trebuie sa fie prevazut cu pinteni de blocare catre inapoi dupa care ii tamburul transportor iar pina la acest tambur  materialul trebuie inpins cu mina


CRISTIAN71

Online orbanstefan64   - Te invirti pe linga adevar , semn ca sti ceva , ceva.

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 12, 2011, 06:09:36 PM
abrichtul de grosime ......

Se numeste masina de rindeluit la grosime.
Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 12, 2011, 06:09:36 PM...... dupa care ii tamburul transportor.....

Se numesc valturi .  Benzile transportoaresunt in dotarea unor agregate.

Ceea ce se gasesc in magazine de bricolaj sunt niste bilciuri , dar recunosc ca pentru bricolat merg. 

andrei_georgian

cu abrichul am patit-o si eu.... :sad:destul de urat, dar am ramas cu degetele intregi, d at nu l-am mai folosit,
masina de rindeluit la grosime p care o am este prevazuta cu pinteni de blocare, deci nu are cum sa arunce scandura inapoi,
iar d impins scandura niki nu e vb,pt k are role de avans
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

orbanstefan64

#173
Citat din: CRISTIAN71 din Noiembrie 12, 2011, 07:26:25 PM
Online orbanstefan64   - Te invirti pe linga adevar , semn ca sti ceva , ceva.

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 12, 2011, 06:09:36 PM
abrichtul de grosime ......

Se numeste masina de rindeluit la grosime.
Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 12, 2011, 06:09:36 PM...... dupa care ii tamburul transportor.....

Se numesc valturi .  Benzile transportoaresunt in dotarea unor agregate

Ceea ce se gasesc in magazine de bricolaj sunt niste bilciuri , dar recunosc ca pentru bricolat merg. 
na daca tu te stii mai bine eu nu ma supar asa sa fie  :hi:
totusi am o nelamurire daca tu numesti rindea atunci de ce folosesti cuvintul valturi =walze iar abrichter u. dieckhobel ?????

CRISTIAN71

Simt ca ma lupt cu morile de vint. Cuvintul abrichnu exista in cartile de specialitate si mult timp nu am stiut ce este. Denumirea de rindea este data (si nu de mine ) acelei scule manuale care i-ti permite sa geluiesti cheresteaua ,dulapi etc. Valturile, rolele, cilindri liberi sau cu actionare mecanica face parte din dotarea unei masini de rindeluit . Tamburi sunt alceva, de obicei pe linga actionarea mecanica ei sustin ceva . Masina de rindeluit nu are pinteni(role) de blocare (ca este grav ) ,au pinteni antirecul . La ,,bilciurile"din comert bagi cite o piesa una dupa alta pe cind la o masina de rindeluit la grosime piesele se bag simultan datorita valturilor care sunt prevazuti cu inele flexibile.

orbanstefan64

pai daca nu este abricht in cartile de specialitate atunci ce ii cu valturile?????

CRISTIAN71

Intreaba-i pe cei ce au alcatuit si pus bazele Tehnologiei industrializarii lemnului !

orbanstefan64

 :bravo: oricum se vede ca te stii cu denumirile inseamna ca ai pregatire  :hi: :hi: :hi:

andrei_georgian

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 10, 2011, 09:08:32 PM
felicitari pentru sculele achizitionate andrei , vreau sami raspunzi la o intrebare , in poza cu circularul , la ce dimensiune maxima poti pune paralela? vreeau sami iau si eu un asemenea circular (am unul dar nu ma multumeste  e din acela de tip vechi cu tambur de abricht) si vreau sa stiu daca pot taia scanduri la lungimea caturilor cam 50 cm .
va multumesc
am reusit sa tai maxim de 47 cm
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

deci cum am zis, dak ai bare mai lungi poti muta paralela si la 1 metru :wink2:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.