tratament bio

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:57:50 AM

« precedentul - următorul »

D006

Sa ei rama cu rama la peste 100 de familii,muncesi ca un rob si nu est sigur ca scapi de varoa.Zahari pudra in cöontact cu umezeala devine lipicios,nu cred sa cada paduchile de pe albine.Cei cu efectivul de 10 familii poate sa incerce si sa ne confime daca este eficace

D006

de ce va incurcati in discutii fara fond , sunt tratamente bio foarte bine puse la punct , care nu dauneaza la miere si ceara .
Mai bine discutam de rama claditoare si eficienta ei in combaterea varooa.

D006

Citat din: szlörinc
Sa ei rama cu rama la peste 100 de familii,muncesi ca un rob si nu est sigur ca scapi de varoa. Zahari pudra in cöontact cu umezeala devine lipicios, nu cred sa cada paduchile de pe albine. Cei cu efectivul de 10 familii poate sa incerce si sa ne confime daca este eficace
Metoda este documentata si dovedita de apicultori profesionisti cu sute si sute de famili.
O sa o testez si eu si o sa iti spun.

D006

Domnule dragos2006,
Discutam si noi discutii." sunt tratamente bio foarte bine puse la punct , care nu dauneaza la miere si ceara."
Pacat ca nu le si spuneti pentru ca la postura" Mierea ecologica intre mit si realitate" nu ati lamurit nimic lasind oameni fara rapus la pustura amintita.Deci puteti sa spuneti despre "tratamentele bio foarta bine puse la punct".Rama claditoare este un lucru interesant dar nu rezolva "tratamentele bio foarta bine puse la punct".Putem sa discutam despre asta dar vorbind asa fara exemple si fara documente mi se pare doar sa facem posturi.
Sanatate si noroc

gore

am vazut filmul, interesant, dar trebuie testata la noi acea metoda, sa vedem are efect? Uitându-mă la film, nu stiu ce fel de albine avea pt. ca nici una nu-i ataca fata sau sa-l tabere cu intepaturi. Curios.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

Rama claditoare este baza in combaterea varooa la bio , se stie ca varooa are afinitate la larva de trantore si astfel o mare cantitate de parazit va fi eliminata.
  A doua metoda importanta de combatere este inmultirea doar prin roi la pachet... continuarea maine daca subiectul prezinta interes. :hi:

bucovineanu

Putem folosi oricate rame claditoare la un stup si nu putem tine sub control Varroa daca nu facem si tratamente. Se distrug un numar de paraziti, dar nu ne putem baza numai pe acest lucru.

D006

Apropo , este cineva care foloseste beevital ?

D006

Domnule dragos2006'
"Rama claditoare este baza in combaterea varooa la bio , se stie ca varooa are afinitate la larva de trantore si astfel o mare cantitate de parazit va fi eliminata.
A doua metoda importanta de combatere este inmultirea doar prin roi la pachet... continuarea maine daca subiectul prezinta interes. "
Cu trist regret trebuie sa va spun ca ori nu cunoasteti subiectul ori ca vreti sa ne fraieriti.Rama claditoare pe care o scoateti ca panaceu isi are menirea ei dar de la asta pina ,repet, sa fie socotita panaceu, e un drum lung.Ieri afirmati ." sunt tratamente bio foarte bine puse la punct , care nu dauneaza la miere si ceara."v-am intrebat sa ni le spuneti si noua(daca vreti si le sti). Dar degeaba,ne-am ales cu rama claditoare si roiurile la pachet la care un user a si raspuns.
Dar se pare ca ati facut afirmatia ca sa faceti postari.Repet intrbarea:vreti sa ne spuneti si noua : ." sunt tratamente bio foarte bine puse la punct , care nu dauneaza la miere si ceara."
Va vind un pont de ultima ora: unele State din America s-a renuntat la certificatele organice. Sinteti la curent cu nouatatea si cam ce reprezinta.
Si eu care credeam ca am cu cine discuta despre miere organica, bio, sau cum vreti sa-I spuneti acestei mieri.
Subiectul prezinta interes.
Sanatate

D006

la Nurenberg am vazut o expozitie bio care se intindea pe o suprafata cam cat 15 hipermarketuri , doar pentru bio. treaba este simpla , luam exemplul mierii de albine , nu te obliga nimeni sa treci la bio dar daca treci vei lua pe miere din start cu 20% mai mult decat pe mierea conventionala , totul este o treaba de obtiune a fermierului .
Imi vindeti un pont , cel cu SUA , va vand si eu unul , si in Romania poti renunta la certificat , nu este nici o problema dar nu mai incasezi cei 20%. Ca sa fii bio te adresezi la o firma de certificare gen Agreco sau Ecocert , intri in conversie si firma iti pune la dispozitie toata logistica , daca respecti regulile obtii certificatul bio si castigi cu 20% mai mult cand dai mierea la procesator.
Cand ti se explica cum se combate varooa iti expune cele 3 metoce principale care se aplica :  rama claditoare , acid oxalic , acid formic. nU este nici o filozofie respecti prospectul si metode de aplicare si nu ai problema cu combaterea varooa.
Am insistat pe rama claditoare deoarece cei de la certificare sunt foarte tipicari si cand vin in control vor sa respecti exact ce ai semnat : faguri schimbati la 3 ani . rama claditoare , plus celelalte.

D006

Am uitat sa precizez : daca te gandesti sa treci la bio din memoria ta dispar urmatoarele substantive proprii : VARACHET SI MAVRILOL.

D006

Ca sa teci la bio ai nevoie la inceput de faguri bio , stiind ca avem si cititori din Spania ii rog daca pot sa=mi spuna cat este kilogramul de ceara bio acolo.
Multumiri anticipate !

D006

Domnule dragos2006,
Nu obisnuiesc sa fac aprecieri dar va spun ca pe linga necunoasterea subiectului nici macar nu cititi atent posturile altora pe care le vedeti.
Scrisesem:" unele State din America s-a renuntat la certificatele organice" mai pe intelesul dumneavoastra "State eliminates organic certification program". Incerc sa va traduc: unele state au renuntat la programul de certificare adica nu mai trebuie sa ai certificat bio.Dar ma opresc aici sa nu ma trezesc cu cine stie ce interpretari.
Chiar nu ma intereseaza cite hipermarketuri are la Nurenberg expozitia bio, m-ar fi interesat sa spuneti mai mult despre principiile bio sau organice dar daca nu vreti ma consolez cu melanjul pseudo bio.Poate am sa gasesc pe altul care stie si o sa-mi spuna, chiar nu ma intereseaza cit e ceara bio in Spania.
Tratarea cu acid oxalic sau acid formic este unul din modurile cu care se trateaza in apicultura bio sau organica si se numeste tratare cu "soft chimicals"(tratament cu chimicale usoare)dar nu toti sint de acord cu ele si o parte a apicultorilor bio nu trateaza iar asta este una din cauze pentru care avem o multitudine de denumiri:bio, organica,biologica (asta mai are ceva in plus)naturala.
Imi pare rau ca nu putem sa facem o discutie logica despre apicultura bio dar sperantele nu sint pierdute.
Sanatate

andrei_salaj

Citat din: albina proletaraDomnule dragos2006,
Discutam si noi discutii." sunt tratamente bio foarte bine puse la punct , care nu dauneaza la miere si ceara."
Pacat ca nu le si spuneti pentru ca la postura" Mierea ecologica intre mit si realitate" nu ati lamurit nimic lasind oameni fara rapus la pustura amintita.Deci puteti sa spuneti despre "tratamentele bio foarta bine puse la punct".Rama claditoare este un lucru interesant dar nu rezolva "tratamentele bio foarta bine puse la punct".Putem sa discutam despre asta dar vorbind asa fara exemple si fara documente mi se pare doar sa facem posturi.
Sanatate si noroc
mno...so facut tacere :zzz:

PricopArthur

Citat din: andrei_salaj
Citat din: albina proletaraDomnule dragos2006,
Discutam si noi discutii." sunt tratamente bio foarte bine puse la punct , care nu dauneaza la miere si ceara."
Pacat ca nu le si spuneti pentru ca la postura" Mierea ecologica intre mit si realitate" nu ati lamurit nimic lasind oameni fara rapus la pustura amintita.Deci puteti sa spuneti despre "tratamentele bio foarta bine puse la punct".Rama claditoare este un lucru interesant dar nu rezolva "tratamentele bio foarta bine puse la punct".Putem sa discutam despre asta dar vorbind asa fara exemple si fara documente mi se pare doar sa facem posturi.
Sanatate si noroc
mno...so facut tacere :zzz:
Nu ai inteles de ce?
Miere multă şi inimă curată!