Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Mai 03, 2016, 10:41:09 PM
Duma frate îți înțeleg supărarea, societatea din ziua de azi e cu mult mai deplorabilă si fără scrupule față de cea din timpul lui Noe.
Foarte multi uită că sabia are două tăișuri, si tot nașul își are nașul, se cred  atit de sus că  nici nu isi pot imagina cum e să fi coborât jos.
Nu sunt genul care caută critica, dacă ai reținut, am scris în ce privește vopsitul, că se întâmplă și acuma să scap mai multă vopsea și eu.
Caută să vezi câte foto am puse cu stupina, cu rame de puiet, regini si altele, si gândește te de ce ? :wink2:
Nyk74 ...faci parte din categoria acelora de la care ai ce sa inveti si sa te inspiri ...restul pentru mine sunt CAN-CAN ...... PACAT ca am ajuns aici ca societate ca si grup de apicultori .... totusi sper ca intr-o zi sa iese soare si pe strada noastra .

Prieten cu Stuparii

Citat din: dan sebastian din Mai 03, 2016, 06:42:32 PM
Interesant, ai gasit sensitive varoua ? E din stupina ta sau din imprejurimi?
Cred ca ai fost atat de suparat ca au venit atati de multi in zona la pastoral la salcam, ca te-ai rugat la Dumnezeu si ploua intr-una.
Trebuia sa te rogi si tu mai specific, doar pt. padurea ta, nu pentru toata Romania !
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Sebastiane tata ...eu cand incep sa ma rog ...ma rog de la mine  :rotfl: pana la praduitorul ala de la costanta Florin pe nume ..... si iaca asa cuprind toata tara

filip

Azi am privit la salcamii din Valea Jiului,salcam 3 nu exista sunt topiti si frunza in ei ......
Acolo unde salcamul a scapat o sa fie supraagomerari de stupi si nervozitate maxima.
Si uite acum isi aduce omul aminte de cei care au dorit o noua lege a apiculturii si de faptul ca subventia pe fam ori stupina nu se poate.In schimb smecherii din apicultura o duc bine,pe ei nu-i afecteaza nici bruma si nici inghetul la salcam. ))/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Prieten cu Stuparii

Citat din: filip din Mai 05, 2016, 07:51:58 PM
Azi am privit la salcamii din Valea Jiului,salcam 3 nu exista sunt topiti si frunza in ei ......
Acolo unde salcamul a scapat o sa fie supraagomerari de stupi si nervozitate maxima.
Si uite acum isi aduce omul aminte de cei care au dorit o noua lege a apiculturii si de faptul ca subventia pe fam ori stupina nu se poate.In schimb smecherii din apicultura o duc bine,pe ei nu-i afecteaza nici bruma si nici inghetul la salcam. ))/
incep sa cred ca samsarii sunt mai de treaba decat stuparii ...azi nu am timp dar maine ma duc si imi dau demisia din toate formele legale si voi merge pe cont propriu ....si la figurat si la propiu si dreptatea tot singur am sa mi-o fac ...vin in pastoral la salcam si dinou raman fara culegatoare ...le spun ...aveti 24 de ore sa plecati ...nu plecati otravesc zona si gata ...nici eu dar nici ei ...care o sa stea sa stea pe riscul lui . Precum ziceam ...stuparii sunt mai marsavi si avari dupa bani decat samsarii ...la ala daca nu vrei nu ii dai mierea si gata ...dar stuparul vine si se pune intre tine si padure si ti-a futut tot meciul si munca din primavara ...iti rade in nas si pleaca cu caturile pline .

dan sebastian

Sunt oameni si uscaturi peste tot.
Daca nu ar fi sa tin la albine, si eu as fi golit cateva tuburi de spray de tantari.
Ma bazez insa pe zicala ca bine faci, bine primesti. Prefer sa dorm cu constiinta curata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Prieten cu Stuparii

Citat din: dan sebastian din Mai 09, 2016, 11:35:49 AM
Sunt oameni si uscaturi peste tot.
Daca nu ar fi sa tin la albine, si eu as fi golit cateva tuburi de spray de tantari.
Ma bazez insa pe zicala ca bine faci, bine primesti. Prefer sa dorm cu constiinta curata.
Tu si eu Sebastian ...dar ei cum de nu au costiinta .... nu li frica de Dumnezeu ? ...nu li frica . ...si dupa aceea iti mai spune tot felul de remarci ..ca esti ba prost si nu sti nimic despre albine si ei sunt miezul ..... tin la albinele mele si ale lor ...dar unul tot il execut ca altfel nu cred ca sunt in stare ...si atunci va merge vorba si poate o sar inteleaga . ...dar toate aste nu inainte de a fi instiintati ...plecati sau ramaneti ...alegeti ...si dupa aceea ei aleg ....sa nu zica ca mana omului a facut ...merg de sus cu drona ...ce pica din cer nu-i pacat ..nu ? :D

Florin94

Duma imi pare rau pentru tine , eu cand vad ca e o zi mai ploiasa si nu ies albinele la zbor parca ma ia suparea , dar ce ai patit tu.....sa o rezolvi cum crezi tu de cuviinta  :sad:

Paraschivescu Teodor

Duma nu sunt la curent cu ce ti sa intamplat dar din ce inteleg e ca a fost destul de urat ,nu trebuie sa procedezi la fel teai face la fel de vinovat ca si ceilalti dar sa nu uiti un lucru nici o fapta nui fara de rasplata.Sper sa rezolvi totul in stilul tau calm si ramai asa cum te stiu drept si vertical  ^:)^

dan sebastian

Dacă tot vrei sa le faci rău fără să afectezi albina, începe să hrănești la troc sirop de zahar cu antibiotice dure gen streptomicina, ca rezista 3 ani în familii. Dacă le strici mierea e de ajuns. Mai scapă și de loca.
Eu sper sa nu ajungi până acolo.
Anunta-i totuși că vrei sa faci tratamente la liber.
Îți doresc înțelepciune !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Prieten cu Stuparii

Aveti dreptate ..razbunarea arma  prostului ...sunt metode '' LIBERE '' GEN HRANIRE LA LIBER  :wink: ..... insa cu toate ca noi astia marunti gen 5-10-15-30 de stupi suntem catalogati nestiutori si fara experienta ...sa fie asa cum spun marii stupari ...ROMANI ....in schimb Austrieci si cei din Deutschland au alta parere cand stau cu ei de vorba si le arat ceea ce fac si cum fac . Dupa vremea asta de afara sunt convins ca rata de mortalitate si capitulare va fi in randul celor cu multi stupi si nu a astora marunti . Va multumesc pentru incurajari . Stiu ce am de facut in continuare !

tuturicius

Da-i tata cu antibioticul. Streptomicina nu stiu daca se mai gaseste.

relutu


Prieten cu Stuparii

Haiiiiiiii noroc .......da sunt viu .....si eu ma minunez pentru asta ......am cam lipsit de aici si de dincolo dar asta nu inseamna ca am renuntat la albinarit .......am avut si urcusuri si coborasuri in tot acest timp ......inca fac greseli si o dau de gard ......poate azi ajung sa va pozez o matca care am tinut mortis sa o remarchez ....sa vedeti si voi ce a iesit  :D

NYK74

 :hi:,eeh,bine ai re venit.
Credeam că te ai supărat atît de tare,și ai abandonat totul,dar se vede că m am înșelat.
Cum îți merg albinele ?