Excursii , drumetii

Creat de dragos2006, Septembrie 01, 2009, 08:15:28 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Locuri pitoresti,cu nectarbogat si abudent dar de scurta durata,40 - 60 zile.

D006

Acolo sa plantezi pe vai iarna ceva salcam sau evodia sau piper brazilian.

dedu

Domnule Dragos unde i acel Trofeu al lui Traian?
Aia i columna lui Traian?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

In judetul Constanta in comuna Adamclisi , este drumul spre Calarasi pe la Silistra daca nu ma insel.
Columna lui Traian este la Roma.
  Acest monument a fost ridicat intre anii 106 -109 , deci anul acesta s-au implinit 1900 de ani de la ridicarea lui , in memoria marii batalii de la Tapae dintre armata Imperiului Roman condusa de insusi marele imparat Traian si coalitia dintre geto-daci , triburi germanice si sarmati condusa de marele rege Decebal . In urma acestei lupte Traian distruge aceasta alianta dar cu sacrificiul a 4000 de soldati romani , cifra mare la acea vreme , si in memoria acele batalii ridica acesta monumentala constructie care in cele 52 de metope prezinta istoria acelei batalii pana la intrarea in sclavie a dacilor si sarmatilor.
  Monumentul superior reprezinta un general roman care are la picioare un dac ingenunchiat flancat de doua femei si ele in genunchi semn al supremetiei romane peste popoarele barbare .
  Urmare a acestei batalii marele Traian ordona construirea podului peste Dunare de la Drobeta si apoi cucerirea Daciei soldata cu sinuciderea regelui Decebal si luarea marelui tezaur dacic  care consta intr-o cantitatea uriasa de aur si dus la Roma.
  Astfel incepe sa se formeze poporul roman prin cucerirea Dacie de catre Imperiul Roman.
PS. Exista o vorba memorabila a Maresalului Antonescu care spune cam asa : la coroana Sfantului Stefan raspundem cu cununa de lauri a marelui Traian.

milu56

Citat din: AndreiRNAcolo sa plantezi pe vai iarna ceva salcam sau evodia sau piper brazilian.
Am de gand sa plantez ceva aici,deocamdata sunt in studiu,am reusit sa cumpar terenul 3,19 ha. Vreau sa fac o cabana(casa de vacamta) am doar 5 km.pana la autopista deunde in jumatate de ora sunt la plaja.
model de cabana,lipsesc stupii.

dedu

Aceasta casa o aveti in Spania ori Romania???
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

milu56

Aceasta cabana am construito eu unui spaniol,dupa acest model construiesc aici pe ternul meu una,aici in Spania

D006

Ceva poze in timpul constructiei sau cu dumneavoastra?

milu56

Nu am poze din timpul constructiei,era frumos sa fi facut,o sa fac la mine.

D006


milu56

Citat din: AndreiRNAcolo sa plantezi pe vai iarna ceva salcam sau evodia sau piper brazilian.
Care este piperul brazilian?
Nu cumva esta acesta?Este vizitat frecvent de albine dar pentru polen,infloreste tot timpul anului si fructele sunt asemanatoare boabelor de piper alb.

D006

Nu, nu e cel din poza.
Face fructe cat piperul dar rosi/maro si infloreste abundent de cateva ori pe an.
Face o miere ff aromata.

milu56

Nu am vazut,nici nu i-mi dau seama de unde il pot procura.
As vrea sa stiu daca rezista la temperaturi de - 3 grade C· aici ajunge sa scada temperatura cate intro iarna pana la - 2 sau 3 grade.

D006


milu56

As vrea sa intru si eu in posesia semintelor.