Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Bine ai zis "jucarie"
Pentru atelierul propriu e ok, dar pentru lucru de serie e nevoie de o scula mai profesionista.
Depinde de ce iti propui sa faci...

sorinma

Personal nu o detin dar cunosc un apicultor care se foloseste de asa ceva. Are peste 200 stupi si tot inventarul l-a confecționat cu ajutorul ei. Bine inteles sa nu te astepti la performanta profesionala. Inca un aspect ar fi ca foloseste cutii ME.
Ca si concluzie personala...avantaje e portabila instalare usoara , foloseste 220 v , ocupa loc putin.
Dezavantaje:pret destul de piperat in comparatie cu o  grosime SH industriala daca ti cont de raportul productivitate, calitate ,
Daca o folosesti pt uz casnic fara sa ai pretentii sa o fortezi te descurci cu ea  cu toate ca e cam "fragila"
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

istodorescu vasile

Citat din: istodorescu vasile din August 06, 2015, 09:01:38 PM
as vrea sa aud pareri de la cei cu mai multa experienta in ale timplariei, cu privire la masina de degrosat METABO DH 330. as vrea sa cumpar o astfel de jucarie, care este undeva intre 2500 si 3000 lei. astept pareri pentru a putea sa imi fac idee daca merita sau nu.
ma intereseaza o astfel de jucarie, pentru atelierul propriu, cu care sa lucrez intr-un an 50- 60 lazi , maxim 1000 rame, si alte componente pentru stupi. nu fac timplarie decit pentru mine. momentan folosesc scule facute de diversi mesteri , insa simt nevoia sa lucrez cu o masina de degrosat, pentru a putea sa scot calitate . m-am orientat spre o astfel de masinuta, deoarece , din ce am vazut este produs nemtesc, si are latimea la cutite de 33 cm. astia ce o prezinta zic ca este profesionala, insa nu ma astept sa faca  ce face o scula adevarata, doar sa scoata dimensiuni exacte, chiar mai batrineste asa.astept in continuare pareri, poate ca este cineva pe forum care detine o astfel de scula.

andrei_georgian

Salut,
Eu folosesc de 5 ani ceva asemanator marca Gude si sunt foarte multumit, la pretul de 1200 lei cat am dat pe ea din Baumax si-a facut treaba foarte bine si isi face in continuare, pentru atelierul propriu este o unealta de mare ajutor  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

tassevasi


APIS PARASCHIV

BUNA ZIUA.ARE CINEVA O SCHITA PT CONSTRUCTIA UNEI MASINI DE FREZAT?

almasel2011

Citat din: albina romaneasca din Septembrie 23, 2015, 10:55:25 AM
BUNA ZIUA.ARE CINEVA O SCHITA PT CONSTRUCTIA UNEI MASINI DE FREZAT?

Schita nu o sa gasesti, dar poti sa te inspiri de ici de colo.
La o masinarie home made ai libertatea de a adapta ce au facut altii la nevoile tale.
Daca te ajuta cu ceva poti sa te uiti la freza pe care am facut-o eu; nu am lucrat dupa schite, ci m-am inspirat din ce am vazut pe la altii.

https://www.youtube.com/watch?v=V-5VJWViwzA
Nihil sine Deo.

oroles

A incercat cineva sa faca turte de zahar pudra cu miere dupa reteta clasica folosind amestecatorul de mortar? Merita sa imi iau unul pentru asa ceva?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele


oroles

http//youtu.be/LwI7kQPFpBU

Eu ma refeream la astfel de a mestecator. De betoniera stiu si eu si as avea de unde sa fac rost, numai ca mai are si beton pe ea si nu cred ca le convine albinelor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

CitatThis webpage is not available

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

La magazin betoniera nu are beton pe ea!  :razz:

bio

Citat din: oroles din Octombrie 11, 2015, 07:47:40 AM
....
Eu ma refeream la astfel de a mestecator. De betoniera stiu si eu si as avea de unde sa fac rost, numai ca mai are si beton pe ea si nu cred ca le convine albinelor.

N-are nici o treaba be4tonul care este inatarit pe peretii betonierei ... chiar daca mai cade vreo bucatica in pasta nu i-si rup albinele :dintii" in el... =))...

tassevasi

Citat din: oroles din Octombrie 10, 2015, 10:37:16 PM
A incercat cineva sa faca turte de zahar pudra cu miere dupa reteta clasica folosind amestecatorul de mortar? Merita sa imi iau unul pentru asa ceva?

Da eu am fplosit si merge f bine .
Pun 15 kg zah , 5 miere ,ciaiuri cu protofir,o bormasina puternica  si putina munca.

oroles

Multumesc frumos!
@bio, eu le dau de mancare, nu de tencuit sau de pus termosistem. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani