STUPUL MER MODIFICAT pentru cei care au experente cu acesta

Creat de milu56, Aprilie 05, 2011, 09:11:35 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Citat din: romikele din Octombrie 30, 2011, 07:51:44 PM
Citat din: milu56 din Octombrie 30, 2011, 05:02:04 PM
Doar o idee se poate folosi 3 rame cu inaltimea de 92 in corp cu inaltime de 100,deci pe 3 corpuri merge o rama de dadantt 1/1:
Nu prea ies socotelile.
Treaba sta cam asa: 300=3xHrama+2x8
Adica: Hrama=(300-16):3
Deci: Hrama=95 dupa aproximare (corect 94,66666...)
Ar ramane distanta de "navigare" a albinelor de 7,5 mm - suficient.
Romikele multumesc de observatii promit ca in final o sa retusez greselile dar stim ca important este sa ajungem la un compromis ideal sa descoperim cum privim spre natural.

milu56

Nu prea le putem impaca pe toate,ma gandesc ca fagurele il pot in anumite situatii cladi albinele fara foite,vreau sa vedeti schitele dupa ultima modificare ;               - 1)schite stup:
                            - 2)schite rame in ansamblu:

milu56

Citat din: romikele din Octombrie 30, 2011, 08:42:09 PM
Nu mi se pare cea mai buna idee aceasta cu impartirea ramei in trei.
Mai eficient mi se pare sa plecam de la impartirea fagurelui Dadant 1/1 in trei.
Adica, 270:3=90
Daca  adaugam 20mm grosime leat superior si 10mm grosimea leatului inferior, ar rezulta inaltimea ramei de 120mm (evident ele pot fi micsorate, de ex. 16mm respectiv 9mm cu inaltime rama de 115).
Ai putea face o schita in aceasta directie?

milu56

#63
Citat din: romikele din Octombrie 30, 2011, 09:45:02 PM
Voi incerca, in prima ferestra de timp liber...
Mai mult, voi face si un stup... dar eu ma gandeam la 9 rame/corp.
Si eu am gandit 9 sau 10 rame dar tinand cont de capacitatea stupului patrat,8 rame cred ca e mai aproape de alpin.Bineinteles nu e ceva batut in cuie mai ales corpul de 103 inaltime ar merge si pe 10 rame daca ne referim la manevrare ca nu ar fi prea greu.

Obombo

Mie mi se pare exagerata impartirea ramei DB in trei, cu toate ca subtiind sipcile situatia se mai imbunatateste putin. Daca merge sau nu, doar o proba o pate zice. O confruntare intre 5-10 stupi dintr-astia si un numar egal de ME, MER, DB sau ce merge mai bine in zona. Adica in zona cui vrea sa faca testul. Cine se ofera voluntar? :D

milu56

Citat din: Obombo din Octombrie 30, 2011, 09:57:56 PM
Mie mi se pare exagerata impartirea ramei DB in trei, cu toate ca subtiind sipcile situatia se mai imbunatateste putin. Daca merge sau nu, doar o proba o pate zice. O confruntare intre 5-10 stupi dintr-astia si un numar egal de ME, MER, DB sau ce merge mai bine in zona. Adica in zona cui vrea sa faca testul. Cine se ofera voluntar? :D
Eu cred ca golul dintre corpuri nu deranjeaza ci dimpotriva in zonele reci pe timpul ierni usureaza deplasarea albinelor pentru hrana.

milu56

#66
       Haideti cu idei:




milu56

Citat din: romikele din Octombrie 30, 2011, 09:45:02 PM
Voi incerca, in prima ferestra de timp liber...
Mai mult, voi face si un stup... dar eu ma gandeam la 9 rame/corp.
Nu e de mare importanta 8 sa 9 rame important e de scos un model cu care sa se poata lucra mai rapid si mai usor,fundul stupului eu il vad de mare importanta:

milu56

Rama de 1/3:

milu56

Am ramas la 9 rame vazand rezultatele in primavara:

D006

Fain stupul.
Au  iernat  mai  bine in  acest  tip  de  stup? si  ma  refer  la  mancare (cat  au  consumat),dezvoltare,umiditate,pozitionare  in  primavara,cu  cate  rame  de  puiet  au  iesit  in  februarie.

Kiwi Bee

Tot asa rame ar fi si in cat? Rezista la centrifugare fara sa aibe foitza fixata de bara de sus si eventual si de cea de jos? La o asa inaltime evident nu trebuie insirmata.

milu56

Citat din: Kiwi Bee din Aprilie 06, 2012, 10:23:28 AM
Tot asa rame ar fi si in cat? Rezista la centrifugare fara sa aibe foitza fixata de bara de sus si eventual si de cea de jos? La o asa inaltime evident nu trebuie insirmata.
Ioji am ramas uimit cand am vazut fagure lipit de albine fara foaie de ceara prins mai puternic decat lipite fasii cu ceara incalzita,cel mai bine cladesc o rama goala intre 2 cladite si unghiul de dirijare pe leatul superior este important mareste suprafata unde albine lipeste fagurele.

Kiwi Bee

Nici vorba sa ma contrazic doar numi puteam imagina cum rezista la centrifugare.

milu56

A confectionat ceva rame pentru faguri in sectiuni dar cred ca merita incercat si aceasta dimensiune bineinteles sunt multe corpuri:
-nu e nevoie de sarme
-nu e nevoie de ceara lasam albinele sa produca ele
-presa de extras miere e mult mai natural decat centrifuga
-prin construirea fagurilor dispar bolile
-miere in sectiunu pe sortimente la fiecare recolta
-albina cunoaste mai bine dimensiunile celulelor´
-recolta de ceara e mult mai mare
PE VERTICALA CU 6 STUPI PE UN PALET USUREAZA MUNCA