Porționare Apifonda

Creat de romikele, Ianuarie 27, 2016, 10:15:40 AM

« precedentul - următorul »

romikele


bio


stefanescu

Faina faina da eu de unde sa fac rost de un motostivuitor sa  pun instalatia pe el  :rotfl:
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)


oroles

#4
Metoda din postarea lui G. Iulian nu imi place. Daca e prea subtire sarma se va rupe. Nu poti sa tai felii subtirele (sau cel putin nu mi-au iesit mie asa de subtiri cat mi-as fi dorit). Prefer varianta lui Dragos ("JAP!"), urmata de folosirea sucitorului.

http://youtu.be/s6igE-YavWI

PS: Parafrazandu-l pe colegul de mai sus, intreb si eu "De unde fac rost de Marian?"
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  Cand am invatat sa tai turta am renuntat sa mai dau iarna turte la albine.

mmacreanu

Citat din: D006 din Ianuarie 27, 2016, 05:48:20 PM
  Cand am invatat sa tai turta am renuntat sa mai dau iarna turte la albine.

si stimularea de primavara cum o faceti?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

Descapacit rame si sirop. Eventual din comoditate o turta proteica.

mmacreanu

Citat din: D006 din Ianuarie 27, 2016, 09:12:02 PM
Descapacit rame si sirop. Eventual din comoditate o turta proteica.

ma refeream mai mult la stimularea proteica, stiind ca dupa 15 februarie este bine sa incepem daca avem un zbor de curatire. am vazut la dvs ca ati folosit si metoda lui Calmus D. Este de inteles de ce nu puneti turta iarna, am vazut ca in toamna ati asigurat hrana suficienta, chiar daca a fost sirop!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

Au hrana in ei suficienta pana la 1 aprilie. dar pe la 1 martie e bine sa incepem sa turam motoarele.  Asta in zona mea , in alte zone merg alte metode.

bio

Citat din: D006 din Ianuarie 27, 2016, 09:47:31 PM
Au hrana in ei suficienta pana la 1 aprilie. dar pe la 1 martie e bine sa incepem sa turam motoarele.  Asta in zona mea , in alte zone merg alte metode.

sa inteleg ca anul asta nu ne mai delectam  ca in alti ani .... cu siropele fara numar in mijloc de iarna..... fara  temperaturi luate la stupi de parca au febra tifoida .

.... :wink:

G. Iulian

Citat din: oroles din Ianuarie 27, 2016, 05:45:18 PM
Metoda din postarea lui G. Iulian nu imi place. Daca e prea subtire sarma se va rupe. Nu poti sa tai felii subtirele (sau cel putin nu mi-au iesit mie asa de subtiri cat mi-as fi dorit). Prefer varianta lui Dragos ("JAP!"), urmata de folosirea sucitorului.



Cu sarma de inox pentru rame se poate taia un calup de apifonda, fara sa se rupa,  ies felii subtiri de ce grosime vrei.  :hi:  :hi:  :hi:

albinasebes

mie mi s-a rupt sarma de inox cand taiam apifonda. poate am tras prea tare. cine stie?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sandupop

https://m.facebook.com/groups/165824793611266?view=permalink&id=446200455573697
Nu știu dacă merge link-ul asta, dar îl găsiți pe pagina de Facebook a lui Pharaonu. Încerc  să-l pun când ajung acasă. E extrem de rapid sa porționează cu el Apifonda.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

romikele

Pe asta l-am pus eu in primul post!  :P :wink2: