Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

La floarea soarelui am fost bagat cu pavilionul in lan,la tei am avut drujba cu mine am defrisat alaciugile si am bagatpavilionul in padure,era tei pana linga pavilion ,albinele mele zburau pe verticala ca sa intre si sa iasa din pavilion.
Nu mi sa intamplat niciodata sa am albine moarte in fata urdinisului.

Acele albine au fost intoxicate cu ceva,noi avem stupi intr-un loc dar se intampla ca nu toate familiile de albine sa bata pe acel loc.
Unele cercetase de la anumiti stupi ajung in mai departe si gasesc anumite surse de polen si de nectar,ori albina de la acel stup a batut pe ceva si sa intoxicat ,ori ai administrat doza mai mare de ceai,rostopasca peste o anumita cantitate devine toxica.

joohny

Va salut.Cu timpul o sa ma mai lunimez si eu(poate).Sanatate.

marius_vfp

acelasi lucru l-am observat si eu doar la un singur stup , dupa perioada culesului de floare soarelui , am gasit circa 100 albine moarte in fata stupului , precizez ca stupul a dat cea mai mare productie , si era cel mai bine populat . distanta pana la lanul cu floare chiar destul de mare circa 1km poate putin peste.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristi_vidican

#483
Răspunsul dl Dan Mărgărit la ce s-a discutat în ultima vreme pe acest forum.  :sad:

Buna

M-am uitat zilele trecute pe forumul apiardeal si vad ca sunt doi trei care au facut o pasiune in a comenta tot felul de lucruri si de a le da anumite solutii care pentru oricine stie un minim de apicultura isi da seama ca asa ceva este o prostie. Am vazut ca am ajuns prin filmele mele sa subminez industria apicola romaneasca. La o astfel de afirmatie te intrebi daca tot ceea ce ai facut prezentand in limba romana un sistem de lucru pentru a ajuta pe cine vrea sa inteleaga ceva a meritat, daca nu cumva a fost o mare pierdere de timp . La o asa afirmatie pur si simplu nici nu incerci sa ai replica pentru ca nu faci alceva decat sa -ti pierzi mai mult timp. Ai dat de exemplu un stup care a facut 16 caturi si repede s-a facut o socoteala si a reiesit ceva de genul 320. Pai asta tine de ciclul primar in scoala atunci cand se calculeaza MEDIA ARITMETICA a mai multor numere. Atunci cand se calculeaza media anuala trebuie luati in considerare toti stupii nu numai catva care-ti plac. Oricum acele persoane care au nedumeriri legate de modul de dezvoltare a unei familii de albine primavara - toamna, au la dispozitie toata iarna sa se gandeasca si sunt convins ca vor gasii raspunsuri pentru ca au o imaginatie mai mult decat bogata. Mai mult decat atat se spune ca se face tot acest tam tam in numele protejarii celor care sunt la inceput in apicultura dar care ulterior sunt numiti pinguini. Eu unul nu o sa mai postez nimic si poate spre sfarsitul anului voi desfinta acest canal de youtube. Sper ca cine a vrut sa inteleaga ceva a inteles.
Am ajuns sa ma gandesc daca prin ceea ce am facut am ajutat sau poate mai mult am stricat pentru ca vad ca am inceput sa dezbinez acea familie a apicultorilor din Romania si nu acesta a fost scopul meu. Am spus ca nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine si accept orice contra argument atat timp cat acesta are minimum de logica si discutia se desfasoara intr-un cadru civilizat.
Se incearca sa se insinueze cum ca am face miere din zahar . Am spus ca operam cu tot cu nuclee in jur de 5000 de familii. Chiar crede orice om normal ca asa ceva este posibil sa punem galeti pe stupi ridicati la 2.5 - 3 metri. ....... Si mai mult decat ata chiar credeti ca a plouat cu prosti aici? Cine cumpara toata acea miere daca este contrafacuta ? Credeti ca atunci cand vindem miere, aceasta nu este verificata, chiar se crede ca stau timpitii cu banii la coada sa cumpere astfel de miere. In fiecare an avem controale de la CFIA care este Canadian Food Inspection Agency , chiar credeti ca si acolo sunt angajati tot timpiti.

Numai bine
Dan M

P.S. Am rugamintea de a posta emailul pe forum pentru cei care vor sa salveze ceva filme sa o poata face.

Multumesc

D006

  Cristi tu cumva esti PR-ul domnului DM ?  El e acolo sus noi suntem aici jos...

   Era sufucient ca in primele filme sa spuna ca este angajat la mos Wendell si altfel ar fi stat lucrurile.

  "Pinguin" NU inseamna apicultor incepator !!!

marian sima

Nu te mai chinui cu explicatiile am spus o explicatie a regresului familiei astept de la Cristi sau chiar de la Dan.

Oricum acele persoane care au nedumeriri legate de modul de dezvoltare a unei familii de albine primavara - toamna, au la dispozitie toata iarna sa se gandeasca si sunt convins ca vor gasii raspunsuri.

Multumesc pentru raspunsurile apicole ^:)^ ^:)^ ^:)^ sant foarte explicative si pe intelesul tuturor .

Daca prezinti un sistem de lucru trebuie ca si ceilalti sa-l inteleaga ,ti-am spus eu sant mai obraznic ,ce nu inteleg intreb ,nu primesc raspuns intru la banuieli.
Degeaba prezinta un instructor auto modul de conducere al unui autovehicol daca n-ui spune elevului nimic despre ambreiaj.
Acea crestere si descrestere a familiilor dv este ca un ambreiaj,nu este prezentata restul prezentari sistemului cade sau cei care il copiaza are sa mearga cu treapta intaia.

Si datorita bunatati dv i-mi asociati folosirea cuvantului de Pinguini,sant o persoana care nu am fost deacord cu Dragos cand ia numit pe altii pinguini ,cautati in tot forumul si ve-ti gasi atitudinea mea referitoare la aceasta expresie,nu Dragos a zic ca incepatori nu inteleg ci eu.
Acum am cofirmare ca si cei initiati au indoieli,de ce preferati ca unele filme sterse ale dv sa circule in particular si sa fie discutate la privat in loc sa aduceti lumina.

Va multumesc pentru intelegere si pentru raspuns. ^:)^ ^:)^

cristi_vidican

Citat din: dragos2006 din Octombrie 28, 2013, 08:03:45 AM
  Cristi tu cumva esti PR-ul domnului DM ?  El e acolo sus noi suntem aici jos...

   Era sufucient ca in primele filme sa spuna ca este angajat la mos Wendell si altfel ar fi stat lucrurile.

  "Pinguin" NU inseamna apicultor incepator !!!
Nu sunt PR-ul lui. Din când în când îi mai pun întrebări prin e-mail și pot să spun că am o ușă deschisă pentru ele, așa cum cred că are fiecare. Nu am o relație privilegiată cu DM.
I-am pus o întrebare și mi-a răspuns ce am postat mai sus.
E normal să ai întrebări. E normal să le pui. Dar tu când le pui de multe ori jicnești.

stefan1

  Din pacate vad ca o actiune plina de bunavointa a unui roman de toata isprava se termina cu un gust amar pentru el si pe noi o sa ne lasa mai departe in prostia si autosuficienta noastra!!  :sad:
  Scenarii de neimaginat, o neincredere impinsa la ultimele limite ar face pe oricine sa se intrebe la un moment dat: de ce sa imi mai pierd din timpul pretios, ca sa primesc in schimb acuzatii de necinste, de intentii de manipulare?
  Eu m-am implicat in numele marii mase de cititori ai forumului, care vedeau tratamentul nedrept la care este supus acest om. M-a impresionat straduinta lui de a ne da filme de calitate, uneori manevra ramele cu o mana si cu cealalta tinea camera sau conducea masina cu o mana filmand zona ca sa ne arate noua baza melifera si cu imagini, nu numai cu vorbe, alteori intrerupea lucrul sa dea unele explicatii la intrebari venite din tara. Spre meritul lui nu s-a implicat in balacarelile de pe forum, a trecut cu vederea remarcile rautacioase si a continuat. Dar suspiciunile in loc sa inceteze s-au intensificat. A spus de mai multe ori ca nu da sirop (ca multi critici!!!) in timpul sezonului activ, dar noi continuam sa sustinem ca da. A spus de unde procura matcile, noi l-am acuzat iar si iar ca nu vrea sa spuna si nu spune pentru ca preturile avansate nu-s reale, deci a mintit iar. Apoi ne intrebam "unde l-am jignit noi? Noi doar intrebam!!" Spuneti ca de ce nu raspunde personal la intrebarile cum ar fi daca ajuta familiile de productie (deci toate, ca ati vazut ca si nucleele aveau caturi) cu albina suplimentara. L-ati crede asa cum l-ati crezut cand a spus ca nu da sirop in sezonul activ. Si atunci la ce bun discutiile?
  Dragos vine ca de ce nu a spus ca lucra la o firma. Cu ce schinba aceasta situatia? Are, am inteles, 200 de familii ale lui, pe care le ingrijeste FARA ALT AJUTOR. Daca poate pe langa asta sa-si faca indatoririle la un loc de munca la ferma (unde nu se trage mata de coada), e cu atat mai mult de laudat!!
  Nu il cunosc -din pacate - pe Dan, dar il rog sa nu stearga postarile pe care le-a facut. Sunt atatea lucruri valoroase, inglobeaza stiinta temeinica de lucru cu stupii dar si mult suflet si e pacat ca totul sa se iroseasca in timp ce alte videoclipuri pline de ineptii ale unor falsi stupari sa se lafaie pe 'net!!  :nod:  :nod:  :nod:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Vom incerca sa refacem intreaga colectie de filmulete postate de Dan si, cu acceptul sau vom putea face un DVD iso care sa fie descarcat de doritori.

Contestatarii fara argumente se descalifica singuri.

Mesaj pentru Dan Mărgărit:
Orice pădure are uscături, dar nu tăierea pădurii este soluția pentru eliminarea uscăturilor...

D006

Citat din: cristi_vidican din Octombrie 28, 2013, 09:07:55 AM

E normal să ai întrebări. E normal să le pui. Dar tu când le pui de multe ori jicnești.

  Am jicnit ? pe cine , cand ? te rog sa vii argumente !

D006

Citat din: stefan1 din Octombrie 28, 2013, 10:24:49 AM
 
  1) Dragos vine ca de ce nu a spus ca lucra la o firma. Cu ce schinba aceasta situatia?
   2)Are, am inteles, 200 de familii ale lui, pe care le ingrijeste FARA ALT AJUTOR.

1)  nu e vorba de o simpla firma , e vorba de un sistem de lucru perfectionat in peste 30 ani de activitate.
2) da-mi voie sa am unele indoieli in ceea ce priveste chestii cu stupina de 200 familii de albine .

cristi_vidican

Citat din: dragos2006 din Octombrie 28, 2013, 10:40:55 AM
Citat din: cristi_vidican din Octombrie 28, 2013, 09:07:55 AM

E normal să ai întrebări. E normal să le pui. Dar tu când le pui de multe ori jicnești.

  Am jicnit ? pe cine , cand ? te rog sa vii argumente !
Citez din ce ai scris pe Stupăritul
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=22&t=2501&start=48
Adevarat este ca eu unul nu fac asemenea cantitati de miere dar mare diferenta dintre noi este ca el munceste pe "plantatie " iar eu muncesc pe proprietatea mea ! El abia acum si-a permis sa-si cumpere primii stupi dar apeleaza la baza materiala a patronului.

No comment!


D006

si unde este jicnirea ? Ma provoci sa spun tot adevarul ? tu chiar nu ai vazut pozele cu colegii sai de munca ?

marian sima

Dragos nu te mai complica,Cristi este o persoana care lucreaza cu masele de oameni ,cei care se adreseaza multimilor au facut psihologia asa ca pot pune o problema cum vor ei.

Lui Dan ii este mai usor sa dea vina pe cateva persoane decat sa raspunda la intrebari,el constientizeaza ca cei care il urmeaza si viseaza sa ajunga la parametri lui apicoli vor da gres si pe urma se vor ridica cu si mai multe intrebari.
E o debarasare diplomatica de o problema .

Contestatarilor cu argumente li sa raspuns numai minciuni ,gen cules continu,rame capacite,matci din herghelie si alte chestii.
Stupi dupa model Canadian
Apicultori care au investit bani si timp ca sa ajunga la cea ce se prezinta in filmulete,unul dintre multii apicoltori care viseaza ,in filmulet se vede  un urdinis mult mai mare decat poate sa acopere albina.

stefan1

  Spre deosebire de profu on line, Dan nu a spus niciodata: "daca faceti ca mine obtineti asta si asta". Ba dimpotriva, a atras atentia ca multe lucruri nu se potrivesc la noi. Nimica nu se potriveste in intregime peste tot. Inseamna ca nu trebuie sa mai spuna nimeni nimic, ca cineva poate gresi daca face ca el.

"Contestatarilor cu argumente li sa raspuns numai minciuni ,gen cules continu,rame capacite,matci din herghelie si alte chestii."
  Ce argumente ai avut sa spui ca da sirop in sezonul activ?
  Ce argument ai avut ca el da albina suplimentara stupilor?
  Ce argument ai avut sa sustii ca ei nu au voie mai mult de 40 de familii pe vatra?
  De ce e minciuna culesul (spun eu) aproape permanent? A filmat lanul de rapita care s-a terminat, altele inflorite si altele stand sa infloreasca. O alta parte din terenuri erau cu lucerna, care in conditii favorabila ofera si ea culesuri bune si care are durata mare de inflorire. A spus ca la sfarsit de august se gata rapita, deci la sfarsitul sezonului de cules, cand la noi dupa 1 august sunt putine zone care mai ofera culesuri serioase.
  Cu ramele capacite ar trebui sa stii de la orice cules mare, ca dupa cateva zile deja incep sa capaceasca fagurii. Cum crezi ca daca recolteaza la interval de 3 saptamani sau si mai mult, mierea aia va fi tot necapacita?
  Matcile isi arata vrednicia prin populatia stupilor. Eu zic ca si-au aratat-o cu prisosinta!

  Acum si urdinisele sunt motiv de critica! Saracii canadieni, nu stiu cum sa faca urdinisele si nici nu vor sa invete de la noi!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)