Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

PACO

eu nu spun ca face obligatoriu miere din fructoza dar trebuie vazut in conditiile noastre daca e rentabil sa bagam atata fructoza in stupi.Din moment ce fructoza se cara cu tirul sau cu cisterna nu poate fi o cantitate neglijabila, iar medicamentele vezi ca sunt foarte scumpe pt.noi , 480 gr fumgilina costa 800 lei( 8 milioane vechi) plus alte medicamente.

D006

  Nu intamplator singura fabrica de fumagilina este in ... Canada !
  O caldare cu sirop are 25 de kg. , daca sarjeaza doar 4 caldari pe an asta inseamna 100 kg . Asa ca o productie de 150 pe fam . nu mai este mult.

INCA ASTEAPT LISTA CU SUSTINATORII LUI DM CARE STIU CE INSEAMNA CULESUL DE RAPITZA

RazvanTi

ce sa insemne culesul de rapita? cea mai EXPLOZIVA dezvoltare a familiei de albine ATUNCI are loc.
polenul si nectarul de rapita RULES!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

stefan1

Citat din: PACO din Octombrie 25, 2013, 08:38:35 AM
eu nu spun ca face obligatoriu miere din fructoza dar trebuie vazut in conditiile noastre daca e rentabil sa bagam atata fructoza in stupi.Din moment ce fructoza se cara cu tirul sau cu cisterna nu poate fi o cantitate neglijabila, iar medicamentele vezi ca sunt foarte scumpe pt.noi , 480 gr fumgilina costa 800 lei( 8 milioane vechi) plus alte medicamente.

  Te asigur ca e rentabil, dar nu stiu daca e etic. Sa dai pentru iernare este optiunea ta, cu parti bune si rele (ca mierea nu-i nici un inlocuitor). Dar daca acesti oameni (canadienii) ar vrea sa produca miere-marfa din fructoza sau siropuri, ar face-o in mijlocul anului cu albina de vara, nu toamna si primavara cum vad ca se incapatineaza unii sa sustina. Economic nu-i bine daca ar face asa.
  Am mai spus, se cara siropul cu TIR-ul pentru ca ferma are un numar foarte mare de stupi si aceasta completare se face deodata, nu 'stimulari' cum zic stuparii nostri si le fac tot timpul anului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marek

Este vreo diferenta la cantitatea de nectar secretata in urmatoarele cazuri:?

Rapita "tratata" cu ingrasamant chimic
Rapita "tratata" cu gunoi de grajd.

marian sima

#455
Citat din: dragos2006 din Octombrie 25, 2013, 10:31:25 AM
  Nu intamplator singura fabrica de fumagilina este in ... Canada !
  O caldare cu sirop are 25 de kg. , daca sarjeaza doar 4 caldari pe an asta inseamna 100 kg . Asa ca o productie de 150 pe fam . nu mai este mult.

INCA ASTEAPT LISTA CU SUSTINATORII LUI DM CARE STIU CE INSEAMNA CULESUL DE RAPITZA

Ce sustinatari bai Daragos astia sant varza oameni nu au scos mire de rapita in viata lor,ba un fan spunea in clubul lor ca stupii sint neprofitabili,habar au de albina si de productie.

Daca scoteau miere de rapita stiau ca aceasta miere cristalizeaza foarte repede dar ei cum habar nu au de nimic cred ca mierea de rapita merge scoasa de doua ori pe an si merge sa pui cat peste cat in timp ce mierea este capacita frumos jos.
Oameni nu stiu ca unii apicultori nici nu au mai putut sa traga mierea de rapita din rame si asta pana in salcam.
Oameni sint  :nebun: :nebun: hipnotizati.

Acum parca vad ca vin si spun ca albina de acolo are nustiu-ce in gusa si de acea mierea de rapita nu mai cristalizeaza.
Sau ca acolo rapita e mai aproape de polul nord si de acea nu cristalizeaza mierea.




stefan1

Citat din: marian sima din Octombrie 26, 2013, 01:24:49 PM

...
Ce sustinatori bai Daragos ...


  Ce vorbesti, vecine? Dragos e departe!
  El la Sigisoara mii de fleici imparte!


  Referitor la rapita, acuzatiile trebuiesc aduse canadienilor. Ei sunt prosti si nu stiu ce-i rapita. Eu cred ca se duc la rapita doar sa deruteze si ei culeg de la altceva. Sau poate nici nu mai recolteaza ca tot nu iese mierea din faguri si tot pun caturile pline pe stupi ca sa se laude.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

O miere adevarata de rapita cristalizeaza foarte repede ,nu ma doare capul ca sant prosti sau nu,probabil ca nu sant o data ce reusesc sa convinga pe unii ca lucrurile stau cu totul altfel de cat in ordinea lor fireasca.
Eu te intreb ai scos miere de rapita?
Cunosti perioada de cristalizare a mieri de rapita?
La o perioada asa de mare pana la recoltare de ce nu cristalizeaza in rama?
Sa fie de vina galetile cu siropel  :wink:care binenteles ca nu ajung in caturi? =)) =)) =)) =))





mape 48-petru manea

pai nu cristalizeaza ca la da alternativ ---o galeata de sirop---una de antigel si tot asa toata vara  :)

D006

mai e si problema polenului care de multe ori pur si simplu blocheaza cuibul daca nu intervii cu colectoare.

mape 48-petru manea

La 20 de rame 3/4 3-4 ramepot fi ocupate de pastura ---sa nu uitam ca la puterea fam. lui se si consuma mult polen cu cresterea puietului in sezonul activ

cristi_vidican

Dan Mărgărit face 4 extracții într-un sezon.
După cum ați văzut în filmele de la fermă, mierea e de multe ori necăpăcită.
E sezon de vară, iar cristalizarea e mult încetinită datorită temperaturii mai mari.
Culesul de rapiță de la noi diferă de cel de la ei.
Noi îl avem primăvara, cu stupii nepregătiți pt acel cules.
La ei e cum e la noi FS ca perioadă.
Eu am fost în pastoral la Rapiță!
P.S. Mariane, ai avut vreodată Buckfast la tine în stupină?

marian sima

#462
Cristi fa tu o socoteala repede cata miere iese de la 8-9 caturi extrase de 4 ori.
Nu pun 3,5 kg de miere cat are o rama intreaga ,pun 2 kg .
Un cat are 10 rame deci 20 de kg pe cat .

LA media de miere declarata nu-ti da cu ????????????????

Unii sustineti ca albina capaceste si nu sta pe mierea capacita,altii sustineti invers ,mai hotarativa .





cristi_vidican

Marian,
Dacă ai fi urmărit mai cu atenție, ai fi văzut că DM nu extrage de fiecare dată 8-9 caturi. Odată am văzut un stup ridicat în 10, dar ultimul corp era gol. Din cate cunosc, DM nu extrage cuibul.  =)) ca cei cu orizontal  :wink:
La un recordist anul acesta a avut o recoltă cam așa: 6-6-2-2 caturi. Adică a extras de 4 ori.
Apicultura la distanta 74 - Sfarsit de sezon
Se vede bine pe la mijlocul filmului, scris pe stup. Cel din stânga
Are 9 rame în corpurile de strânsură
Apicultura la distanta 8 - adaugarea primelor caturi
Am impresia că ai urmărit doar câteva filme. Nu ai observat lucruri elementare. Pe bune.

nicu68

el e TOMA necredinciosul,nu o scoti la capat orice ai spune si arata, nu vede partea buna a lucrurilor.DM are multe calitati pe care uni dintre noi nu vrea sa le recunoasca are si bunul simt de a nu interveni aici in mizeria asta