Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Citat din: stefan1 din Octombrie 24, 2013, 03:50:25 PM
  Am mai explicat care este practica in Vest. "Mierea e scumpa si deci nu o lasam la albine, lor le dam sirop pentru iernare".
De ce fortezi lucrurile chiar cu rea credinta? El nu a spus nicairi ca da primavara sirop. Si nici nu ar fi rational sa uzezi albina slabita iesita in primavara cu 50 de kg de sirop, cu care sa-si blocheze cuibul. Iar toamna de ce sa le dea 50 kg, care mai nu incap in cele doua corpuri de iernare, ca oricum ar fi de grea iarna, nu au nevoie de atata hrana (sa nu mai vorbim ca ceva miere in cele doua corpuri trebuie sa fi ramas dupa recoltare).


Eu daca extrageam si mirea din cuib faceam inca 1000 kg miere deci 60 kg media daca mai faceam si pastora depaseam 100 kg/stup    ---de ce trebuie sa gandim asa : "daca eu nu pot ,nu poate nimeni

Mariane  siropul dat nu o sa-l treaca in cat pentru ca iarna nu pune caturi si pana primavara este consumat d puietul crescut si de albine ---eu probabil nu o sa ajung in Canada niciodat ,dar am toata increderea in DM ca este corect in ce afirma si filmeaza Mariane esti tanar si este posibil sa ajungi ,sa vezi si sa crezi
DM nu are nici un interes sa te convinga pe tine sau pe altii

SERBAN VASILICA

Marian, stai linistit ca pina la primul cules nu mai ramine nici un sirop care sa-l urce sus. Oricum totul tine de tehnologie si mai putin de matca. Este asa cum spui tu, mai putin siropul de primavara. Insa ajutat mult cu rame cu puiet si cu albinele de pe ele. Dar cred ca ce te deranjeaza este faptul ca nu ti-o spune chiar DM. Iaca ca tocmai asta nu o poate spune in filmele lui, dar a spus-o voalat ca unul ca tine sa o poata descoperi.

Florin D.

Omul a spus foarte clar ca face nuclee pentru reparatii.
Unde colonia nu tine ritmul, rupe matca si baga nucleul in ecuatie.

SERBAN VASILICA

Uitati-va putin la stupii domnului Valter. Credeti ca cei noi seamana cu cei a lui DM? Daca nici domnul Valter nu stie ce face? atunci nu mai stie nimeni. Nu zic ca sunt zgirie nori, dar ceva imi spune ca exista influenta din canada.http://valter.sunphoto.ro/2012/81241333

marian sima

Ai domului Valter(aia noi) parca sant MER-uri si seamana mai mult cu astia.

Scientia potentia est - Wissenswert Bienen

marian sima

Acolo vedeti o matca de herghelie dezvoltand o familie in sistem normal.

De ,cine e apicultor si gandeste putin alege stupul in functie de zona geografica,canadieni sant obligati sa recurga la acest stereotip de apicultura.
Daca ar intra cu familiile noastre in iarna a-r mai iesi din iarna cu 10% din efectiv.
Vecini lor ma la sud au alta cutie ,factorul climatic dicteaza cutia modul de operare si marimea familiei intrata la iernat.

Cat despre sirop asa o fi ca voi,eu stiu insa ca in primavara am avut miere neconsumata.

PACO

Citat din: stefan1 din Octombrie 24, 2013, 03:50:25 PM
  Am mai explicat care este practica in Vest. "Mierea e scumpa si deci nu o lasam la albine, lor le dam sirop pentru iernare".
De ce fortezi lucrurile chiar cu rea credinta? El nu a spus nicairi ca da primavara sirop. Si nici nu ar fi rational sa uzezi albina slabita iesita in primavara cu 50 de kg de sirop, cu care sa-si blocheze cuibul. Iar toamna de ce sa le dea 50 kg, care mai nu incap in cele doua corpuri de iernare, ca oricum ar fi de grea iarna, nu au nevoie de atata hrana (sa nu mai vorbim ca ceva miere in cele doua corpuri trebuie sa fi ramas dupa recoltare).

  Vezi in filmul "first check" ca dupa ce le pune turta proteica le face si o reumplere.

stefan1

Citat din: marian sima din Octombrie 24, 2013, 05:43:15 PM
E tare filmuletul cu extractia ,la secunda 20 se vede ca ramele sint capacit putin la un colt.
Ce sa-ncerc Vasilica ,nu stiu ce-ar face albinele mele cu atatea siruri de galeti cu sirop.
Daca mierea din cuib o urca sus ,ce face cu siropul din cuib?
Ai sa te vad cat de sincer esti? :rotfl: =)) =)) =))

  Acel film nu este pus de Dan si nu stiu ce legatura are cu el. Pe de alta parte nu arata mare lucru, si recoltarea mierii nematurate este o practica raspandita in vest si nu numai (vezi de ex Ungaria), dar la Dan nu am vazut asa ceva. Chiar caturile de sus erau (cat am vazut eu) aproape full de miere capacita.
  Si tu te faci ca nu intelegi ca acele galeti cu sirop apar atunci cand stupii sunt pregatiti pentru iernare, cand nu se mai ia miere de la ei. Daca ferma are 2000 de familii si la fiecare i se da o galeata de sirop, e normal sa fie 2000 de galeti. De ce te miri?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: PACO din Octombrie 24, 2013, 08:11:37 PM


  Vezi in filmul "first check" ca dupa ce le pune turta proteica le face si o reumplere.

  Tu ma faci sa vad acum toate filmele! O sa ma uit, dar sa bagi 50 kg asirop pentru iernare este o prostie si o practica gresita, ca ar uza inutil albina care trebuie sa traverseze iarna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  M-am uitat, este filmul ala intrerupt. Nu stiu unde ai vazut ca da doua galeti la o familie?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PACO

 "Eu in Romania nu aveam hranitoare pentru sirop (stupii mei nu au vazut sirop niciodata), acum vad ca se face extractie si se adauga sirop (eu personal nu pot sa inteleg de ce). Se extrage tot (rame de puiet - proviziile stupului de baza)etc. Siropul pe care-l folosim aici este de porumb."

Despre iernare - completare cu sirop
,,Dupa ce terminam cu extrasul si toate corpurile pentru miere au fost luate, vom incepe hranirea pentru a le complecta rezervele pentru iarna. In prima galeata de sirop se gasesc si toate tratamentele.Dupa prima galeata vom cantarii fiecare stup in parte iar la cei care mai au nevoie vom continua sa adaugam sirop. Facem asta pentru ca iernarea pe miere de rapita la iarnile de aici este foarte dificila."

nu e nici o prostie, APICULTURA IN CANADA E STIINTA SI SE FACE TEHNOLOGIE , pana nu o sa intelegem ca apicultura se face cu cisterna langa noi si  cu medicamente nu o sa facem niciodata ce face el.

PS. eu in ultima postare vorbeam despre reumplerea care se face in primavara si despre care spune comentariul.

marian sima

#446
Citat din: stefan1 din Octombrie 24, 2013, 08:17:09 PM
  Acel film nu este pus de Dan si nu stiu ce legatura are cu el. Pe de alta parte nu arata mare lucru, si recoltarea mierii nematurate este o practica raspandita in vest si nu numai (vezi de ex Ungaria), dar la Dan nu am vazut asa ceva. Chiar caturile de sus erau (cat am vazut eu) aproape full de miere capacita.
  Si tu te faci ca nu intelegi ca acele galeti cu sirop apar atunci cand stupii sunt pregatiti pentru iernare, cand nu se mai ia miere de la ei. Daca ferma are 2000 de familii si la fiecare i se da o galeata de sirop, e normal sa fie 2000 de galeti. De ce te miri?

Am vrut sa spun ca se da sirop in mai multe randuri.
Adica nu e o galeata pusa toamna si gata ,urmareste firul ierbi si vegetatia si ai sa vezi ca galeata nu se aplica o data.

pharaonu75

Citat din: SERBAN VASILICA din Octombrie 24, 2013, 12:11:22 PM
Urmariti videoclipul : Sampling for Mites la minutul 3 : 14. Cine credeti ca este?

Intr-adevar, este Dan Margarit.

Apare si in poza asta (primul din dreapta)
http://prairiebees.ca/Prairiebees/Pictures.html#40



Iar in descrierea celor de la Wendell Honey Farm, spun ca au angajati din mai multe tari, printre care si Romania si Moldova.
http://prairiebees.ca/Prairiebees/Who_We_Are.html



Eu il apreciez sincer pentru ceea ce face, fie ca spune tot, fie ca nu spune!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

Citat din: PACO din Octombrie 24, 2013, 08:46:27 PM
"Eu in Romania nu aveam hranitoare pentru sirop (stupii mei nu au vazut sirop niciodata), acum vad ca se face extractie si se adauga sirop (eu personal nu pot sa inteleg de ce). Se extrage tot (rame de puiet - proviziile stupului de baza)etc. Siropul pe care-l folosim aici este de porumb."

Despre iernare - completare cu sirop
,,Dupa ce terminam cu extrasul si toate corpurile pentru miere au fost luate, vom incepe hranirea pentru a le complecta rezervele pentru iarna. In prima galeata de sirop se gasesc si toate tratamentele.Dupa prima galeata vom cantarii fiecare stup in parte iar la cei care mai au nevoie vom continua sa adaugam sirop. Facem asta pentru ca iernarea pe miere de rapita la iarnile de aici este foarte dificila."

nu e nici o prostie, APICULTURA IN CANADA E STIINTA SI SE FACE TEHNOLOGIE , pana nu o sa intelegem ca apicultura se face cu cisterna langa noi si  cu medicamente nu o sa facem niciodata ce face el.

PS. eu in ultima postare vorbeam despre reumplerea care se face in primavara si despre care spune comentariul.
El zice una si tu intelegi ce vrei!
  Spune clar ca hranirile incep dupa ce se iau toate caturile de recolta iar tu ai concluzionat ca "apicultura se face cu cisterna langa noi".
  Spune ca dupa ce da prima galeata (care nu stiu cate kg are), se cantaresc stupii si "la cei care mai au nevoie vom continua sa adaugam sirop". Asta nu inseamna ca le mai da o galeata, ci ca aduce stupul la o anumita greutate. Sa nu uitam ca acolo primavara vine la sfarsitul lui aprilie si deci albinele trebuie sa aiba rezerve mai mari.
  Citatul pe care l-ai dat imi confirma banuiala ca odata cu siropul de toamna se aplica albinelor si o serie de medicamente. Aici ar putea fi vorba de un secret al firmei. In general rasele foarte productive atat de animale cat si de plante devin mai sensibile la boli si daunatori. Ori toti stiti ca familiile de albine care nu sunt perfect sanatoase nu dau productii bune. Asa ca o rasa ca a lor, adusa in Romania la pastorale unde sunt mii de familii si colcaie tot felul de microbi, nu e acelasi lucru cu stupinele cu numar limitat de familii si zone vaste de cules ca la ei.
  Despre hraniri de primavara Dan nu a vorbit. Spui ca se vorbeste in clipul sters. Poate fi vorba iar de situatii deosebite, si la noi uneori gasim o familie care inexplicabil a consumat mai mult ca celelalte si doar nu o sa o lasam sa moara daca o vedem fara mancare. Repet, el nu vorbeste de hraniri primavara, decat proteice.
  Marin, sa iasa deasupra, zice ca se vede pe iarba ca se fac mai multe hraniri in toamna. Poate fi vorba de acea completare din citatul lui Paco, sau poate fi simplu vorba de o alta locatie, cu o alta vegetatie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

SERBAN VASILICA

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 24, 2013, 10:49:05 PM
Citat din: SERBAN VASILICA din Octombrie 24, 2013, 12:11:22 PM
Urmariti videoclipul : Sampling for Mites la minutul 3 : 14. Cine credeti ca este?

Intr-adevar, este Dan Margarit.

Apare si in poza asta (primul din dreapta)
http://prairiebees.ca/Prairiebees/Pictures.html#40



Iar in descrierea celor de la Wendell Honey Farm, spun ca au angajati din mai multe tari, printre care si Romania si Moldova.
http://prairiebees.ca/Prairiebees/Who_We_Are.html



Eu il apreciez sincer pentru ceea ce face, fie ca spune tot, fie ca nu spune!
Acum pentru ca se stie unde lucreaza, probabil ca da raspuns, celor care doreau sa stie unele detalii, despre ferma la care lucreaza dinsul.