Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

Florin D.

Dan Margarit ne prezinta un alt tip de apicultura, de care foarte multi habar nu aveau.
Dansul precizeaza de fiecare data ca putem adopta ce se potriveste conditiilor de la noi, nu trebuie urmat intocmai.
Ne arata sistemul de exploatare, lucrarile care se fac si rezultatele.
Este evident ca nu are vreun interes comercial. Nu vinde roiuri, familii, matci ori cutii in Romania.

A-l compara cu profu' online imi pare total nepotrivit. In cazul profului toata lumea s-a lamurit care-i scopul.
Profu' ne arata un ditai ladoiu' in care reuseste sa inghesuie 3 roiuri. Productie nexam.

Dragos ne arata lucrari din stupina sa si din stupinele altora. Ca sunt lucruri interesante sau mai putin importante...fiecare pescuieste informatia si poate ignora balastul.


Tamu

PACO ai probe cand faci aceasta afirmatie?
CitatProblema e ca nu prezinta cu adevarat ce face.
Daca ai probe te invitam sa le prezinti. Daca DM este un impostor doar in opinia ta e OK, ti-o respectam chiar daca nu suntem (unii) deacord cu ea. Dar ai face bine sa faci o analiza a argumentelor tale pro si contra fata de ceea ce face el!!! Poate asa o sa realizezi si tu si altii, ca omul asta nu are nimic de castigat daca ne-ar insela. Mai mult, doar o minte nesanatoasa ar face asa ceva iar DM nu pare a avea probleme de acest fel, in opinia mea.
Pana la urma cred ca tot ce se intampla aici este rodul frustrarii si al invidiei. Tipic la o anumita categorie de concetateni. Am vaga impresie ca unii din asazisii grei ai apiculturii nu doresc nici in ruptul capului ca tinerii care vin din urma sa aiba rezultate mai bune ca si a lor.
Vin cu o intebare pentru cei cu multa experienta. Oare chiar nu exista matci mai performante decat cele care le folosim noi in tara?
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

D006

   Pana sa apara DM existau acesti oameni :

Beekeeping Part 1

  ASTEPT LISTA CU CEI CARE AU FOST CU STUPII LA RAPITZA IN ULTIMII ANI

Florin D.

Citat din: dragos2006 din Octombrie 24, 2013, 08:43:32 AM
  ASTEPT LISTA CU CEI CARE AU FOST CU STUPII LA RAPITZA IN ULTIMII ANI

Xulescu rapita : 5 kile
altescu rapita: 10 kile
greiescu rapita: 20 kile
pinguinescu rapita: - 3 kile

Sa zicem ca asta ar fi o lista. Continua ideea.

D006

 Eu nu dialoghez cu ixulescu , eu vreau sa am o discutie practica cu oameni reali , cu stupari adevarati indiferent ca au 10 sau 100 colonii de albine . Nu imi place monologul .
  Astept lista cu fanii lui DM care au fost cu stupii la rapitza .

Tamu

Florin D. e urat ca ai facut un cont pentru a te contra cu cineva sub anonimat!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

NiKoN

#411
Citat din: dragos2006 din Octombrie 23, 2013, 05:32:17 PM
Citat din: NiKoN din Octombrie 22, 2013, 05:38:44 PM
Dan Margarit este un roman care a reusit prin MUNCA, TENACITATE, PERSEVERENTA,MODESTIE.

Ce a reusit ?
Sa iti starneasca interesul;
Sa ramana angajat al unei ferme apicole precum ti-o doresti;
Sa inceapa propria afacere intr-o tara straina, fara relatii gen "sigur d-le doctor";
Sa nu uite de unde a plecat;
Sa isi puna timpul liber la dispozitia pinguinilor, greilor, rechinilor, orcilor,etc.
Sa isi pastreze bunul simt;
Sa stea la masa greilor dar sa divulge secrete slabilor;

Ai identificat marea problema a apiculturii romanesti in sistemul DM, care este un sistem clasic si cel al profului online, intr-adevar falimentar. Nu vad de ce stupul multietajat ar fi nociv pentru dezvoltarea apiculturii? In RO daca lucrezi pe 3 caturi 3/4 nu este o rusine, dupa cum nici zece rame cu 2 caturi de jumatate nu-i!  Se tot vorbeste despre numarul caturilor lucrate in filmele lui Dan. Daca ai fi singur intr-o mare de rapita, ai avea o rasa de albina specializata pe zona melifera si durata culesului, ai ierna cu albina pe doua corpuri de 3/4, ai detine echipament apicol adaptat cu acel urdinis superior care ajuta foarte mult la iesirea culegatoarelor, nu ai avea productii superioare?
Vorbesti despre pastoral la rapita si ceri cotele atinse, cand in fapt, DM prezinta un sistem apicol pe vatra!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Florin D.

Citat din: dragos2006 din Octombrie 24, 2013, 08:57:14 AM
  Astept lista cu fanii lui DM care au fost cu stupii la rapitza .

Cred ca pleci de la o premisa gresita. Nu am auzit de vreun fan club DM.
Insa inteleg demersul tau. Vrei sa demonstrezi concret ca la noi nu se pot obtine nici pe departe acele stive de caturi cu miere de rapita. La care stive, ce-i drept, unii viseaza cu ochii deschisi.

marian sima

Citat din: Florin D. din Octombrie 24, 2013, 08:33:50 AM
Dan Margarit ne prezinta un alt tip de apicultura, de care foarte multi habar nu aveau.
Dansul precizeaza de fiecare data ca putem adopta ce se potriveste conditiilor de la noi, nu trebuie urmat intocmai.
Ne arata sistemul de exploatare, lucrarile care se fac si rezultatele.
Este evident ca nu are vreun interes comercial. Nu vinde roiuri, familii, matci ori cutii in Romania.

A-l compara cu profu' online imi pare total nepotrivit. In cazul profului toata lumea s-a lamurit care-i scopul.
Profu' ne arata un ditai ladoiu' in care reuseste sa inghesuie 3 roiuri. Productie nexam.

Dragos ne arata lucrari din stupina sa si din stupinele altora. Ca sunt lucruri interesante sau mai putin importante...fiecare pescuieste informatia si poate ignora balastul.


Habar nu aveau habarnisti care cred ca invata apicultura de pe net,altii in schimb aveau habar cu mult inainte ca Dan sa puna filmuletele.
Dovada o gasesti aici,cauta si citeste aceasta carte.

Cat despre lucrarile care fac rezultatele,ti-a spus de unde se aprovizioneaza de matci?
Ajungi fara acele matci la asemenea rezultate?
Cand avioanele zburau mult mai incet ,albine de prin alte continente ajungeau pe continentul American ,acum avioanele zboara mult mai repede si nu mai poti sa aduci niste matci de acolo.
Uite eu cu Dragos si sant sigur ca se mai gasesc si altii ,facem cheta sa aducem niste matci de acolo dar sa fie in parametri care se vad in filmulete.

Eu il stiu pe Dragos patriot ,mai ne unim catva patrioti si aducem in Romania ceva ce este mai bun.(daca exista)

Dar daca in spatele acelor stupi giganti nu sta o matca ci o tehnica apicola?tehnica pe care camera de filmat nu a prinso in obiectiv.

Atunci cum pui in practica tu Roman credul cea ce vezi acolo?

Santem in era informatiei dar si acum unii cred ca rata-npunge si boul macane.





D006

  Florine vreau sa am un dialog cu apicultori care in viata lor au incarcat intr-un camion macar 10 stupi ME pe 3 caturi.
  Cand eu lucram pe ME multi de aici nici nu stiau cum arat o colonie de albine , mi-am rupt spatele si acum am trecut pe un sistem mai facil . Dar daca si in RO vor fi doritori sa vada acesti stupi in actiune eu ma implic dar la incarcat si descarcat sa vina doritorii.

Tamu

#415
Cel mai corect ar fi sa-l invitam aici (pe forum) pe DM sa avem o discutie civilizata. Dar atata timp cat omului i se cere doar socoteala ... nu cred va ii va face placere. Si practic nu are nici un interes.
Atitudinea noastra fata de el este nefireasca.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

D006

  Nu trebuie sa vina aici , trebuie doar sa posteze cateva filme in care sa prezinte baza melifera in sezonul activ , hala de extractie miere si recipientele de stocare a mierii .

NiKoN

Domnule Dragos , avand in vedere experienta din trecut cu stupul multietajat,va rog sa imi raspundeti la o simpla intrebare: pe cate caturi de albina intrati la iernare cu matcile autohtone?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Florin D.

Citat din: Tamu din Octombrie 24, 2013, 08:58:40 AM
Florin D. e urat ca ai facut un cont pentru a te contra cu cineva sub anonimat!

Nu am stiut ca e necesar CNP-ul ca sa poti purta un schimb de idei.
Un schimb de idei nu il consider schimb de contre. Imi pare rau sa te dezamagesc.
Promit sa ma prezint intr-o pagina personala. Nu va fi nimic spectaculos.

p.s. O sa completez profilul cu informatii. Pentru moment cred ca e suficient ca sa nu fiu considerat o unealta anonima.  :)

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Octombrie 24, 2013, 09:17:30 AM
  Nu trebuie sa vina aici , trebuie doar sa posteze cateva filme in care sa prezinte baza melifera in sezonul activ , hala de extractie miere si recipientele de stocare a mierii .
Mai frumosule ! Esti mindru de hala ta ? Ai muncit pentru ea ? Ai primit niste zeci de mii euroi dea moaca si ai facut comanda asta e meritul tau? Lui Dan nimeni nu a dat 70000 mii euroi cadou!!! In ce priveste postarea pe care ceri pai tocmai asta nu poate sa faca din anumite considerente !!!! Dar stii tu cum se ocolesc "gropile" ? Stii tu cum prevede legislatia de acolo ? Stii tu ce vrea seful lui sa nu fie vazut ? Omul a aratat ce a putut chiar putin mai mult si a fost tras de cot. Multumim Dane ! Iarta-l pe dragos , nu este stupar este un mostenitor de stupi de la tatal sau si MARE PATRON peste proiectul muncit de D.na Laura sotia sa.  :welcome: