Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Acum am inteles,credeam ca modificarea sa facut de aici.
Viteza interventiei m-a determinat sa cred asta ,nu banuiam ca santem monitorizati de departe.

Romikele eu unul n-am avut intentia sa jignesc si sa aduc injurii dar cand vream sa ma lamuresc de ceva si puneam intrebari gata se gasea cate unul sa se puna stanoaga cu omagii ,realizari si alte chestii din astea.

Am incercat sa inteleg anumite chestii care ies din tiparul morfologic al albinei,primesc drept raspuns denumirea de HERGHELIE,pai daua-n moasasa pe gheata ca la noi nu o fi numai gloabe si acolo unicorni ,pegasi si altii cai inaripati.

Mirajul vestului e mare si fura pe multi ba cred ca daca carpesc doua foite de plastic sant aproape de imaginea pe care ei o vad ,fals acei oameni vad o fata morgana si incearca sa puna mana pe ea.







romikele

Noi nu incercam sa filtram sau sa analizam informatiile prezentate, ci sa le prezentam asa cum sunt ele la origine, pentru a nu denatura realitatea.
Dar nici nu putem fi de acord cu rautati gratuite adresate cuiva care n-a jignit, n-a obligat pe nimeni sa copieze tehnologia prezentata, fie ea originala sau nu.
Putem combate daca avem motive, dar in acelasi timp sa respectam pe cei cu care nu suntem de acord.
Nu ma adresez cuiva in mod special, ci la modul general... in afara de treaba cu morcovii  =))

D006

  In primavara eram la masa cu cativa "grei " din apicultura romaneasca . I-am intrebat care este problema grava la noi in tara ?! raspuns simplu : la ora actuala apicultura de la noi se invarte intre DM si proful online , adica intre doua vise . E adevarat ca visele nu costa nici un ban dar NICI NU TIN DE FOAME !
  Se mai poate comenta ?

D006

Citat din: NiKoN din Octombrie 22, 2013, 05:38:44 PM
Dan Margarit este un roman care a reusit prin MUNCA, TENACITATE, PERSEVERENTA,MODESTIE.

Ce a reusit ?

marian sima

A reusit sa copieze un sistem de apicultura gasit la fata locului.
A reusit sa prezinte partea bombastica a sistemului.

Insa grei aceaia din apicultura  de care tu vorbesti de fata cu tine zic una si din amabilitate pe forum zice altceva.

Ii inteleg la mijloc e  admiratia masei mari de apicultori care au avut ca profesori apicoli dascali fara stupi si fara albine iar diplomele luate nu reflecta calitatea de apicultor si de cunostinte apicole.

Asa ca e usor sa visezi herghelii ,mai se gaseste cate un nebun sa deranjeze pe oameni din vis. =)) =)) =))

Eu le zic celor care inadesc rame de plastic.

-Aveti grija sa nu cadeti din pat. =)) =)) =))

D006

 Candva cu mult timp in urma cand nu exista nici DM , nici proful online am ridicat pe net un film in care prezentam un stup care baga miere ca la balamuc. Dupa acel film alt apicultor cu ceva mai multa experienta in viata mi-a spus asa : daca vrei sa ajuti pe cineva cu ceva , nu prezenta stupi plini cu miere deoarece oricine se descurca cu astfel de stupi ! Prezinta problemele usturatoare ale apiculturii romanesti si atunci vei face un lucru bun .
  E simplu sa prezinti o lada plina cu miere si alta este sa prezinti tehnici de dezvoltare , inmultire , intretinere , proprii Romaniei.
  E adevarat ca filmele prezentate de DM sunt foarte placute ochiului dar nu tin de foame ....

PACO

stie cineva cata fructoza baga DM per stup? nu stiu de ce dar prea este asemanatoare productia maxima care se poate scoate per stup cu ajutorul fructozei cu cea realizata de DM.

Tamu

Sa-mi fie cu iertare. Ce rau a facut apicultorilor acest domn DM? Omu' prezinta ceea ce face. Nu cere confirmarea nimanui! Nu cere nici macar sa fie urmarite filmele lui!
dragos2006 ti-a scazut cumva productia de miere din cauza filmuletelor lui DM? Daca ai ceva cu el cred ca ar fi frumos din partea ta sa iei legatura direct cu el si sa-ti clarifici problemele.
marian sima daca te simti tradat (inselat prin filmele facute) de DM nu-l mai urmari. E ca si cand muti posturile la televizor si urmaresti ceea ce te intereseaza. Matca legal nu ai cum sa obti si stii f. bine asta!
Fac mentiunea ca desi urmaresc filmele lui DM, nu folosesc stupi modelul lui, nu sunt de acord cu folosirea fagurilor de plastic (derivati din petrol) pe care-i utilizeaza si consider modul de impachetare folosit de el ca fiind nepotrivit zonei noastre. Dar totodata sunt f. multe chestiuni care le consider folositoare prin faptul ca nu le-am vazut in alta parte si asta vizavi de schimbul reginelor in fiecare an, de modul de lucru in comun a doi roi, de anumite tehnici de lucru cu lemnul folosit (rame, nuclee).
Asa cum de altfel de la tine dragos2006 dintr-un filmulet am luat reteta de Protofil Home Made si am folosit-o cu succes. Din pacate alte filmulete de-a tale nu prea m-au atras si asta din cauza multor povesti in afara subiectului sau inutile. E normal pe undeva, nu esti regizor.
Chestiunile astea nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni atata timp nu este afectat in mod direct. Omul a specificat clar ca nu divulga toate "secretele". Cu acest gen de presiune chiar nu se rezolva nimic decat se naste ura.
Corect ar fi ca sa purtam o discutie pentru clarificarea unor aspecte din filmele lui care ne pot fi folositoare. Asta daca dorim sa facem cat mai util acest forum.
Aici este un user cu cateva filme interesante: https://www.youtube.com/user/liquidgold2009?feature=watch
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

D006

Citat din: Tamu din Octombrie 23, 2013, 08:38:48 PM

dragos2006 Daca ai ceva cu el cred ca ar fi frumos din partea ta sa iei legatura direct cu el si sa-ti clarifici problemele.

  Cred ca am fost suficient de explicit : nu am nimic cu DM !!!! doar ca am vrut sa le deschid mintea pinguinilor .....

mosunick

In tot ce am vazut la DM este ceva esential ce mie imi scapa: Pot intelege ca exista matci de calitate superioara, dar daca ne uitam la cantitatea de albina culegatoare din caturi ne dam seama ca e vb acolo de 200.000 de albine intr-un stup. Eu sunt "pinguin", asa ca astept un "greu" sa imi zica si mie cum se poate asa ceva, avand in vedere ca sezonul in Canada e cu 2 luni mai scurt, iar la inceputul sezonului putin probabil sa fie mai mult de 25.000 de albine in stup. De unde EXPLOZIA asta? Ca e vb de o stimulare cu ceva e clar dar cu CE?
Sa fie stimulare cu antibiotice? (am citit tot pe aici pe undeva ca afirma cineva ca exista o metoda similara la cresterea puilor, infirmata insa de prieteni de-ai mei din domeniul avicol)
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

D006

  Problema mea este ca am alte modele in apicultura gen Dave Hackenberg . Omul apare in filme de genul acesta :  Vanishing of the Bees - New Trailer

stefan1

Citat din: marian sima din Octombrie 23, 2013, 12:11:48 PM
...
Stefan nu minimalizeaza nimeni asa zisele realizari ,doar ca omul a preluat din realizarile apiculturi de acolo ,ca sa fie realizarile lui trebuia ca el sa implementeze acel stil de apicultura,eu unul banuiesc ca la gasit acolo.
...

  Tu nu vezi ca te contrazici???? Exact asta faci, minimalizezi si jicnesti. Ce ar fi sa-ti spun tie:"Imi plac asazisele tale realizari"? Nu zic pentru ca nici nu gandesc asa.
   Acele familii frumoase si acele productii bune orice ai zice tu, nu sunt realizari? Spui ca nu el a inventat aceast mod de apicultura dar tot tu spui ca nu ai mai vazut niciunde (desi daca tu nu ai vazut nu inseamna ca nu exista) asemenea turnuri de caturi. Sigur ca nu el a inventat astfel de stuparie, dar eu cred ca toti ne-am folosit de experienta altora din carti sau din exemple practice, dar fiecare aplicam dupa mintea noastra ceea ce am vazut sau invatat si aceasta aplicare trebuie facuta concret la fiecare familie dupa realitatea din stup si ce e bine sa faci la o familie poate la alta strica. Aici se face diferenta. El spunea la un moment dat ca are rezultate ceva mai bune decat a altor stupari din zona, dar nu face parada cu asta, sa o spuna cu obstinatie.
  Paco spune, ca si Dragos, ca de fapt productiile sunt din siropurile pe care le administreaza tot anul stupilor. DM a spus ca NU ADMINISTREAZA DECAT TOAMNA PENTRU IERNARE HRANIREA DE COMPLETARE si nici macar hraniri de stimulare (care la noi au devenit o obisnuinta) el nu aplica.
  Mariane, faci atata caz de acel videoclip (eu nu l-am vazut nici intreg si nici taiat). Ce inteleg eu e ca DM a avut reprosuri de la canadieni ca da in videoclipuri si unele lucruri care tin de un secret al 'afacerii'. Unele videoclipuri am inteles ca au fost complet scoase de pe net. Este posibil ca la acest videoclip un anumit lucru din partea taiata sa fi fost indezirabil pentru canadieni si de aceea sa fi fost indepartat. Dar tu l-ai vazut inainte. Spune, tata, ce ai vazut asa de grav, ce acum Dan sau nu stiu eu cine vrea cu insistenta sa ascunda!!
  Spui ca eu sau nu stiu cine nu vrem sau nu stim sa raspundem la intrebarile tale incuietoare. Nu stiu la care intrebari. Eu nu-s avocatul lui DM, nici nu-l cunosc si ca si la alti stupari de pe forum mi-am exprimat aprecierea pentru realizarile lui. Nu am nici un interes sa acopar nu stiu ce jmecherii sau sa-l fac pe DM Superman. Ma intristeaza, repet, rautatile gratuite, negarea pana si a evidentelor doar ca sa punem pete pe oricine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PACO

:Sa-mi fie cu iertare. Ce rau a facut apicultorilor acest domn DM? Omu' prezinta ceea ce face. Nu cere confirmarea nimanui! Nu cere nici macar sa fie urmarite filmele lui!"

   Problema e ca nu prezinta cu adevarat ce face.

nicu68

dragase se pare ca suntem mai multi PINGUINI,, decit rechini ca tine

D006

Citat din: stefan1 din Octombrie 24, 2013, 03:12:33 AM

  Ce inteleg eu e ca DM a avut reprosuri de la canadieni ca da in videoclipuri si unele lucruri care tin de un secret al 'afacerii'. Unele videoclipuri am inteles ca au fost complet scoase de pe net. Este posibil ca la acest videoclip un anumit lucru din partea taiata sa fi fost indezirabil pentru canadieni si de aceea sa fi fost indepartat. Dar tu l-ai vazut inainte. Spune, tata, ce ai vazut asa de grav, ce acum Dan sau nu stiu eu cine vrea cu insistenta sa ascunda!!
 

  Oricine are ochi de apicultor a vazut intr-un film disparut ca era urma de la caldare si vara pe capac. Sa mai vorbim de filmul facut in hala de procesare a patronului...

   Din filmele respective intelegem ca domnul DM face stuparit STATIONAR la rapitza . As fi curios sa aflu cati dintre cei care posteaza la acest subiect au fost cu stupii la rapitza . Astept pana luni lista cu fanii domnului DM care stiu ce inseamna rapitza.